jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۸۲۹۶۱۲   ۰۴ شهريور ۱۳۹۴  |  ۱۳:۵۷

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درخصوص اینکه احتمال برگزاری نشست مشترک ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس چقدر است، گفت: اگر قرار باشد روزی نشستی با شورای همکاری خلیج فارس داشته باشیم آن روز، روز مبارکی است اما فعلا درخصوص زمانبندی آن بحثی مطرح نشده است ما صرفا باید به مشترکات کشورهای منطقه توجه کنیم.

استقبال ایران از نشست با کشورهای عربی

به گزارش مهر، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری خود با بیان اینکه ظرفیت گفتگوهای منطقه ای زیاد است و دسترسی به برگزاری این نشست را غیر محتمل نمی کند، گفت: ما معتقدیم می توانیم امکان فصل جدیدی از روابط با کشورهای منطقه ای را داشته باشیم اما تکرار برخی مواضع ناشی از برخی مسائل ذهنی است و عده ای همواره به تئوری توطئه تاکید دارند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا روابط ایران و انگلستان مطابق مصوبه مجلس که ادامه روابط در سطح وزیر را ممنوع کرده بود می تواند ادامه داشته باشد یا خیر اظهار کرد: طی هفته ای که گذشته بعد از چهارسال سفارتخانه های ایران و انگلیس بازگشایی شد و کاردارهای غیر مقیم کار خود را شروع کردند. امروز فعالیت های سفارتخانه ها آغاز شده است و به سمت فعالیت کامل حرکت می کند.

وی افزود: کاردارها خدمات کاملی به ایرانیان و همچنین شهروندان انگلیس به صورت تدریجی ارائه می دهند.

افخم با اشاره به مصوبه مجلس نیز گفت: ما منعی را در مصوبه مجلس نسبت به از سر گیری روابط با انگلستان نداریم و فکر می کنیم گام دیگری در رابطه با دو کشور آغاز شده است و تداوم آن فرصت هایی را در اختیار دو کشور قرار می دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه از تشکیل کمیسیون برجام در سطح معاونین وزرای خارجه ایران و ۵+۱ در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل خبر داد و تاکید کرد: اینکه این نشست در سطح وزرا انجام خواهد شد یا خیر هنوز معلوم نیست اما آنچه مشخص است برگزاری این نشست در سطح معاونان وزرای خارجه است.

انتقال خبرنگار مجروح صداوسیما از لاذقیه به دمشق

وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه اقداماتی را در راستای مسئله مجروحیت خبرنگار صدا و سیما در سوریه انجام داده اید گفت: ما این اقدام تروریستی را محکوم می کنیم و تدابیری را در این زمینه دنبال کردیم و با هماهنگی هایی که انجام شد انتقال خبرنگار صدا و سیما از لاذقیه به دمشق را انجام دادیم.

افخم با اشاره به گفتگوهای ایران با کشورهای منطقه تصریح کرد: همکاری با کشورهای منطقه جزو اولویت های ما بوده است و سیاست ثابت ما همکاری های منطقه ای است. در سایه این گفتگوها امکان فعالیت های چند جانبه توسعه پیدا خواهد کرد و همچنین راه حل هایی برای حل بحران های منطقه ای پیدا می شود. جمهوری اسلامی در این راستا به سیاست های اصولی خود پافشاری می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به مسئله بحران یمن گفت: ما گفتگوهایی را در قالب وزرای خارجه و سطوح دیگر برای حل بحران یمن انجام می دهیم و علاوه بر همکاری های سیاسی یافتن راه حل های بحران در دستور کار ما است.

وی افزود: گروه های تروریستی نگرانی هایی را در این زمینه ایجاد کرده اند و ما همواره به راه حل سیاسی برای حل بحران های منطقه ای تاکید داریم.

دور جدید سفرهای منطقه ای ظریف

افخم با بیان اینکه دور بعدی سفرهای ظریف به زودی انجام خواهد شد گفت: انتقال پیام توافق هسته ای و همچنین اعلام مواضع جمهوری اسلامی در حل بحران های منطقه ای از جمله محورهای گفتگوهای ظریف در این سفرها خواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ما معتقدیم تقویت دیپلماسی و گفتگو در حل بحران های کشورهای منطقه موثر است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا سفر رئیس جمهور اتریش به ایران در این ماه انجام خواهد شد یا خیر تاکید کرد: قرار است رئیس جمهور اتریش به تهران سفر کند اما زمانبندی این سفر را دفتر رئیس جمهور اعلام می کند.

افخم در پاسخ به سوالی درخصوص زمان سفر ظریف به ترکیه گفت: سفر وزیر امور خارجه کشورمان به ترکیه در دستور کار است و تماس های بین دو کشور در این زمینه برقرار است و طبق زمانبندی که دو وزیر خارجه انجام می دهند سفر مذکور انجام خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه دور جدید سفرهای ظریف به کشورهای منطقه آغاز خواهد شد گفت: کشورهای دوست و اسلامی که شامل کشورهای شمال آفریقا نیز می شوند مقصد سفرهای بعدی ظریف در دور جدید سفرهای منطقه ای است.

سفر محمود عباس به تهران

وی با اشاره به سفر مقامات فلسطینی بخصوص محمود عباس به تهران گفت: هنوز زمانبندی برای این سفر انجام نشده است و ما هفته آینده در این زمینه اطلاع رسانی خواهیم کرد.

افخم در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر توافق برجام اجرایی نشود که طرف های مقابل آن را محقق نکنند جمهوری اسلامی چه تدابیری انجام خواهد داد گفت: ما نگرانی از اجرای برجام نداریم چراکه این مسیر براساس اراده سیاسی طی شده است. ما در برجام معادله برد- برد را شاهد هستیم و آن را فرصتی برای جامعه بین المللی می دانیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه کسانی باید از توافق هسته ای نگران باشند که این توافق خلاف منافع آنها بوده است تصریح کرد: برجام برای همه یک فرصت است و این فرصت صدای جنگ طلبان و تندروها را در آورده است. آنها تلاش می کنند شرایطی را ایجاد کنند که وضعیت گذشته مجددا بازگردد.

راه های نفوذ کشورهای خارجی را بسته ایم

وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزارت خارجه در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر جلوگیری از نفوذ آمریکا به کشور چه تدابیری اتخاذ می کند گفت: ما در مباحث مربوط به سیاست خارجی و تامین منافع کشور اصولی را داریم که این اصول تغییر ناپذیر هستند. همه دولت ها نسبت به این اصول توجه داشتند و مدیریت عالی کشور با هوشمندی و درایت در این مسئله به صورت کاملا مسئولانه عمل کرده است.

افخم افزود: ما به قواعد و اصول عمل می کنیم و جلوگیری از عدم دخالت کشورهای خارجی در دستور کار سیاست ماست. در این مسیر مجموعه نظام کاملا هوشمندانه عمل کرده و راه های نفوذ کشورهای خارجی به کشور را بسته است و جای هیچگونه نگرانی نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: اقدامات وزارت خارجه در این زمینه مستمر انجام می شود و تمامی منفذهای خارجی را سد می کنیم و مانع از آن می شویم.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص گم شدن چند ماهیگیر جمهوری آذربایجان و اینکه آیا مرزبانان ایران آنها را دستگیر کرده اند یا خیر گفت: ما در این زمینه همکاری هایی را با سفارت آذربایجان انجام دادیم و نهادهای ذی ربط را مامور کردیم تا به یافتن این ماهیگیران اقدام کنند و ظاهرا طبق آخرین اخبار گمشدگان به سلامت توسط نیروهای امدادی به کشور خود بازگشتند و مشکلی نبوده است.

افخم تاکید کرد: برخی خبرسازی ها در این زمینه در جهت تحریک روابط بین دو کشور مخابره می شود.

توصیه به شهروندان برای سفر به ترکیه

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه با بیان اینکه ما درخصوص سفر شهروندانمان به ترکیه توصیه هایی را کرده ایم گفت: ما اخیرا اعلام کرده ایم شهروندان سفرهای زمینی از مرزهای شرقی نداشته باشند و سفرهای خود را به صورت هوایی انجام دهند.

وی افزود: ما در این مسئله با سفیر ترکیه رایزنی هایی داشتیم تا شاهد تکرار حوادث رخ داده نباشیم.

راهکار ایران برای جلوگیری از بحران عراق

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه راهکار ایران برای جلوگیری از تجزیه عراق چیست، گفت: رهبران مرجعیت و فعالان سیاسی عراقی با حساسیت وضعیت کشور خود را دنبال می کنند و ما نیز خواهان ثبات، آرامش و حفظ تمامیت ارضی کشورها بخصوص همسایگان خود هستیم و اطمینان داریم با هوشمندی ملت عراق و مراجع تقلید مباحث مطرح در این زمینه راه به جایی نخواهد برد.

۱۹ نفر زندانی نقض تحریم ها در آمریکا

سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چه اقداماتی در زمینه آزادی زندانیان ایرانی در آمریکا انجام داده اید، گفت: یکی از دغدغه های ما آزادی این زندانیان است. امروز ۱۹ نفر از این افراد در رابطه با نقض تحریم های آمریکا علیه ایران در زندان هستند حتی برخی افراد بعد از طی شدن محکومیتشان از آزادی کامل برخوردار نیستند و ما می خواهیم دسترسی کنسولی به آنها داشته باشیم.

وی افزود: ما از دولت و مراجع قضایی آمریکا می خواهیم که به بازداشت آنها خاتمه دهد البته باید بگویم هیچ کدام از نهادهای حقوق بشری تاکنون به این مسئله توجه نداشته اند که ما در این زمینه متاسف هستیم.

سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه آیا شما برخی اخبار در خصوص ورود عده ای از رهبران پ. ک.ک به داخل خاک ایران را تایید می کنید یا خیر گفت: یگانهای مرزی ما کاملا به مرزها اشراف دارند و مسئولیت خود را به خوبی انجام می دهند و اخباری که در این زمینه مخابره شده، نادرست است و ما آن را تکذیب می کنیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پنهان‌ کاری خرابکاری‌ های اقتصادی

پنهان‌ کاری خرابکاری‌ های اقتصادی

فایل صوتی بیش از سه‌ساعته منتشر شده از مصاحبه دکتر ظریف دو وجه دارد که عمدتا پرداختن به وجه نخست آن موجب غفلت از وجه دوم شده، در حالی که وجه دوم این ماجرا مهم‌تر است.

دیپلماسی انقلابی

دیپلماسی انقلابی

در صحبت‌های رهبر معظم انقلاب چند نکته محوری وجود داشت؛ یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه داشت این است که سیاست‌های‌کلان کشور را شورای امنیت ملی تصویب می‌کند و وزارت‌خارجه هم مجری این سیاست‌هاست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر