jamejamonline
ورزشی بانوان کد خبر: ۸۲۸۷۷۴   ۰۲ شهريور ۱۳۹۴  |  ۰۹:۲۹

جام جم ورزشی: تیم ملی فوتبال زیر 19 سال ایران در مسابقات قهرمانی آسیا کاری کارستان کرد.

آبروریزی دختران فوتبالیست در شرق دور

در این رقابت ها که با حضور تیم های مطرح آسیا برگزار شد تیم ملی ایران تاریخی شد و با 29 گل خورده از سه بازی به کشور برمی گردد. ملی پوشان کشورمان در بازی نخست خود برابر کره جنوبی 13 گل، در بازی دوم مقابل کره شمالی 9 گل و در بازی آخر برابر تایلند 7 گل دریافت کردند تا ضعیف ترین نتیجه تاریخ فوتبال ایران را در کارنامه خود به ثبت برسانند.

به گزارش سایت ورزش بانوان ، مهناز امیرشقاقی، سرمربی این تیم یک بار دیگر هم گویی به این شکست ها عادت کرده است، چراکه در مسابقات کسب سهمیه المپیک 2016 که با میدان دادن به جوانان باعث نیمکت نشینی بازیکنان باتجربه و بزرگسال شد، شکست های تلخی را برای تیم ملی ایران رقم زد و حالا این تیم پس از چند بازی تدارکاتی و حدود یک سال اردو نتایجی را کسب کرد که بسیاری معتقدند مالدیو را رو سفید کرده اند.

برخی انتخاب وی را از همان ابتدا غلط می پنداشتند و با مربیگری وی در دو تیم ملی بزرگسالان و جوانان مخالف بودند، اما این مخالفت ها سودی نداشت تا اینکه فریده شجاعی، نایب رئیس بانوان فدراسیون فوتبال اولین قربانی اصرار آقای کفاشیان برای انتخاب مهناز امیرشقاقی شد. وی که با حضور او در تیم ملی مخالف بود، برکنار شد تا الهه عرب عامری سکان هدایت امور بانوان را در دست بگیرد. وی نیز درصدد برآمد سکوت و آرامش را بر تیم ملی حاکم کند، اما ثمره آن گلهای مفتضحانه در مسابقات زیر 19 سال بود. این شکست آنقدر بازتاب وسیعی در ایران داشته است که همه اهالی فن را شوکه و ناراحت کرده است. حال مشکل دیگری وجود دارد که مسئولان با این نتایج تیم ملی فوتبال بانوان را منحل نکنند.

قمی: با این نتایج مالدیو رو سفید شد

سارا قمی، خانم گل مسابقات لیگ برتر فوتبال معتقد است: انتظار نداشتیم تیم ملی چنین نتیجه ای را به دست آورد، چون چندین ماه و شاید یک سال در اردوی تیم ملی بود و فدراسیون هزینه زیادی برای این تیم کرد. وی می گوید: اصلا انتظار نداشتیم تیم ملی چنین نتیجه ای کسب کند، چون وقتی به مسابقات مقدماتی المپیک رفتیم خانم امیرشقاقی خیلی به بازیکنان جوانش اعتقاد داشت و می گفت؛ ما می خواهیم جوانان برای مسابقات قهرمانی آسیا تجربه کسب کنند و شاید یکی از دلایلی که تیم ما صعود نکرد بی تجربگی جوانانشان باشد که باخته و حذف شدیم.

قمی ادامه می دهد: دلایل شکست سنگین در این مسابقات چیست؟ امیرشقاقی باید پاسخگو باشد. چرا این تیم نتیجه نگرفت؟ آبروی تیم ملی را برد و نمی دانم چه بگویم.

قمی: امیرشقاقی خیلی ادعا داشت

خانم گل لیگ برتر فوتبال که شاگرد امیرشقاقی هم بوده است، اظهار داشت: خانم امیرشقاقی خیلی ادعا داشت. تیم های بزرگسالان و جوانان را نابود کرد، چون اولین سالی است که حتی زمانی که مربی پرتغالی هدایت این تیم را برعهده داشت، تیم ملی چنین نتایج ضعیف را نگرفت. خانم ایراندوست در جوانان مقابل تایلند 3-3 مساوی کردند. به نظر من منشا این نتایج مربی است، چون فدراسیون واقعا همکاری کرد. نصف جوانان در تیم ملی هستند و امیرشقاقی مقصر این شکست است. مربی نتوانست کارای اش را نشان دهد و باید از نظر فنی جوابگو می شد که نشد. زمانیکه نصف بزرگسالان را روی نیمکت نشاند و از چین تایپه گل خوردیم.

امیرشقاقی مقصر این شکست است

وی ادامه داد: منتظر عکس العمل خانم امیرشقاقی بعد از این بازی هستم و امیدوارم مصاحبه اش برعلیه ملوان و ایراندوست نباشد، چون خیلی حرفها برای گفتن دارم که به خانم عرب عامری بگوبم. تا حالا سکوت کردم تا بازی ها تموم شود و حالا منتظر واکنش امیرشقاقی هستم. آبروی مالدیو را با این شکست ها خریدیم. به جای اینکه در هر اردو درباره این مربی و اون مربی صحبت کند باید سرش به کار خودش می بود تا بدترین نتیجه تاریخ فوتبال را نگیرد.

خلیلی: نتایج به دست آمده در خور تیم ملی ایران نیست

یگانه خلیلی، بازیکن تیم ملی کشورمان نظر دیگری دارد. وی می گوید: تیم ملی جوانان قبل از اینکه به این مسابقات اعزام شود را دیده بودم. تیم یکدست و خوبی بود، اما متاسفانه سطح فوتبال ایران متفاوت تر است و تیم ملی به تمرین بیشتری احتیاج دارد.

وی افزود: این نتایج در خور تیم ملی ایران نیست و اگر روی این تیم کار شود، می تونیم امیدوار باشیم که نتایج خوبی به دست می آوریم. بازی تدارکاتی و کمبود امکانات در هر دوره ای تاثیرگذار هست و اگر بیشتر کار می شد و تیم یکدست تر می شد، مسلما این اختلاف گل بوجود نمی آمد.

خلیلی اظهار داشت: در تیم بزرگسالان بازی کردیم و باختیم، اما چنین نتیجه ای نگرفتیم. اسکلت تیم ملی به هم ریخته است و نمی دانم به چه دلایلی این نتایج به دست آمده است؟ بازیکنانی که در تیم ملی بازی می کنند، خوب هستند، اما اگر شرایط مساوی باشد قطعا با بازیکنانی که بهتر هستند تیم ملی بهتری می داشتیم.

به قابلیت امیرشقاقی ایمان دارم

وی ادامه داد: اگر به دلیل مسائلی برخی بازیکنان را فاکتور بگیریم اولین جایی که ضرر می کند، تیم ملی است. این تیمی است که مدت طولانی با هم تمرین می کنند. خوردن 13 گل برای فدراسیون فوتبال ایران خیلی زشت است و امیدوارم تصمیماتی گرفته شود که تیم ملی بزرگسالان چنین نتیجه ای به دست نیاورد.

این بازیکن تیم ملی درخصوص نقش مربی در کسب این نتایج گفت: مربی تاثیر زیادی دارد، اما خدا که نیست. من به قابلیت های امیرشقاقی ایمان دارم و شاید با فقر بازیکن مواجه بوده که چنین نتایجی به دست آمده است.

شجاعی: نمی دانم چرا تیم ملی با چنین اختلافی شکست خورد

فریده شجاعی، نایب رئیس بانوان فدراسیون فوتبال گزینه ای است که بیشتر از هر کس مخالف مربیگری امیرشقاقی در تیم ملی بود. وی در دوران حضورش حرکتی مثبت را در فوتبال و فوتسال بانوان آغاز کرد و حالا از نتایج به دست آمده تیم ملی خیلی ناراحت است.

او می گوید: زمانیکه من از فدراسیون فوتبال رفتم، تیم را به جمع 8 تیم برتر آسیا رساندم.

وی افزود: این تیم فرصت یک ساله داشت و تمرینات خوب و منظمی را پشت سرگذاشت. امکانات هم در اختیارشان بود، اما نتایج خوبی به دست نیاوردند. دو سال پیش با مربیگری ایراندوست برابر این تیم مساوی کردیم و انتظار می رفت حداقل تایلند را شکست داده و از کره جنوبی گل کمتری دریافت کنیم، اما نمی دانم چه اتفاقی افتاده که تیم ملی خیلی نزول کرده و امیدوارم تیم زیر 16 سال نتیجه خوبی به دست آورد.

امیرشقاقی شناختی از حریفان ایران نداشته است!

یک کارشناس فوتبال نیز مقصر را سرمربی تیم ملی فوتبال زیر 19 سال می داند و می گوید: مصاحبه های سرمربی قبل از شروع بازیها نشان داد که چقدر با رقبا و تیم های شرکت کننده ناآشنا است. قبل از بازی برابر کره جنوبی از محتوای مصاحبه امیرشقاقی مشخص بود که با بازی این تیم ناآشناست، چون گفته بود ما می رویم که کره را ببریم. اگر این تفکر غلط در تیم هم نفوذ کرده باشد مشخص هست که چه اتفاقی می افتد. یعنی هیچ تصویر و تصوری از کره نداشتند حتی قبل از مصاحبه گفته بود، رقبای ما کره و تایلند هستند و خبرنگاری از وی پرسید، شما کره شمالی را رقیب تان نمی دانید؟ گفت: ما هیچ تیمی را دست کم نمی گیریم یعنی از موضعی صحبت کرد که به عنوان تیم اول گروه صعود می کند. حالا دیدیم که کره شمالی اول گروه شد و صعود کرد.

وی افزود: این اظهارنظرها و نتایجی که به دست آمد، نشان می دهد شناختی از حریفانمان نداریم. کسی انتظار ندارد که کره را شکست دهیم، اما شکست 13 بر صفر خیلی وحشتناک است. وقتی می دانیم به کره جنوبی می بازیم باید بدانیم با چه تعداد گلی شکست می خوریم و استراتژی هم باید درست باشد. درحالیکه نتایج این بازی نشان داد، بازی حریفان ایران آنالیز نشده بود و تحلیل هایشان غلط بوده است، وگرنه می توانستیم با نتیجه آبرومندانه تری تن به شکست دهیم.

این کارشناس فوتبال می گوید: این تیم حدود چند ساله در سطح پایه کار می کند و اردوهای زیادی داشته است. از لحاظ بازی تدارکاتی ضعفی نداشته است. تیم جوانان زمان خانم ایراندوست 3 بر 3 برابر تایلند مساوی کرد و حالا شکست 7 بر یک نشان دهنده یک عقب گرد محسوس است. نکته عجیب دیگر در سیستم بازی اول بود برابر کره جنوبی بود که تیم ایران با سیستم 6 2 2 وارد زمین شده است که معنی آنرا نمی دانم! تیم با دو هافبک و دو مهاجم کار کرده است و اصلا چنین سیستمی را در سیستم کلاسیک دنیا نداریم.

وی افزود: از حالا باید برای آینده فوتبال بانوان برنامه ریزی کنند که چه نتایجی به دست می آید؟ آیا تصمیمی گرفته می شود که تغییر و تحولی صورت گیرد و با استراتژی درست شکست های آبرومندانه ای بگیریم؟ به هر روی این شکست های سنگین در رنکینگ تیم ایران اثرگذار است.

ایراندوست: فوتبال بانوان عقب گرد دارد

مریم ایراندوست، سرمربی سابق تیم های ملی فوتبال نوجوانان، جوانان و بزرگسالان کشورمان دلایل فنی برای این شکست ها دارد. وی اعتقاد دارد: تا زمانیکه برای حضور در مسابقات برنامه ریزی نکنیم، نتیجه اش همین است، اما زمانیکه هدف را مشخص کنیم می توانیم به جایگاهی که ورزش ایران است، برسیم.

ایراندوست ادامه داد: بازی سوم تیم ملی نشان داد که رو به عقب حرکت کردیم، چون با تیم ملی نوجوانان تایلند در کشورشان 2 بر یک باختیم و با تیم ملی جوانان در ویتنام 3-3 مساوی کردیم که این شکست هم به دلیل اشتباه داور بود که پنالتی گرفت و ما باختیم.

وی گفت: اگر با همین شرایطی که در حال حاضر داریم پیش می رفتیم اگر همان هدف 5 ساله ای که پایه ریزی شده بود بازیکنان رها نمی شدند نگاهها تغییر نمی کرد تغییر و تحولات به سمت مثبت شدن بود و هدفمان اگر نتیجه گرفتن بود امروز اینگونه فوتبال بانوان را زیر سوال نمی بردند.

سرمربی سابق تیم ملی فوتبال کشورمان معتقد است: جایگاه بانوان ایران خیلی بالاتر است. به نظر من باید عملکرد تیم ملی آنالیز شود و کسانی که در فدراسیون هستند بررسی کرده و مشکل را پیدا کنند. این شکست باید تجربه خوبی شود. روی این بازیکنان هزینه شده و تجربیاتی به دست آوردند و با این تجارب باید به شرایطی بهتر از قبل برسند.

وی ادامه داد: کمیته فنی را آقایان تشکیل می دهند که اگر آقایان هستند، پس باید کمک کنند. چطور کمیته فنی فقط با یک گزارش نوشتن می توانند ایده هایشان را پیاده کنند؟ ما مهم نیستیم؟ اگر فوتبال بانوان در صدر باشد شیرینی اش به کام همه می رسد. مهم نیست که من امروز باشم و فردا نباشم، مهم این است اگر می توانم کمکی کنم، نظری بدهم.

ایراندوست برای امیرشقاقی آرزوی موفقیت کرد و اظهار داشت: امیدوارم این مسابقات تجربه خوبی برای وی باشد و درس بگیریم تا چنین نتایج ضعیفی تکرار نشود. فوتبال بانوان راه موفقیت را طی می کرد، امیدوارم این تیم راهش را پیدا کند تا جایگاهمان را فدای برخی مسائل نکنیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
اوختای
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۳
ای بابا چرا ناشكری میكنید بازی اول 13 گل بازی دوم 9 و بازی سوم 7 گل یعنی واقعا هیچ یك از این كارشناسا پبشرفت بازی به بازی (مهمترین نوع پیشرفت در تورنمنت ها!!!!!!) رو نفهمیدن بترسید از كفران نعمت...
۰
۰

یادداشت

بیشتر
دشواری های ساخت فیلم ورزشی

دشواری های ساخت فیلم ورزشی

 سینما می‎تواند یک پل ارتباطی بین فرهنگ و ورزش باشد. وقتی که فیلم‎های ورزشی ساخته نمی‎شود از جهات گوناگونی به ورزش هم کمتر پرداخته می‎شود.

درسی که پرسپولیس به ما داد

درسی که پرسپولیس به ما داد

تا به‌حال توی چشم‌های شیر زل زده‌اید؟! اگر این مطلب را می‌خوانید نشان می‌دهد که هیچ‌گاه در چشمان هیچ شیر زنده و آزادی زل نزده‌اید، چرا که چشم‌های شیر درنده پیش از دندان‌های او طعمه را از پای در می‌آورد.

پرسپولیس؛ یک ذهن برنده

پرسپولیس؛ یک ذهن برنده

برای ریشه‌یابی موفقیت این روزهای پرسپولیس که بعد از چهار قهرمانی متوالی در لیگ‌ برتر باز هم یکی از شانس‌های قهرمانی در این فصل است، باید در ابتدا به یک مثال اشاره کنم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر