jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۲۷۵۴۸   ۲۹ مرداد ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

پنجم ذی‌القعده وهمزمان با ایام دهه مبارک کرامت به نام روز بزرگداشت امامزادگان در تقویم ملی نامگذاری شده است.

امام خمینی (ره)، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بر این‌که امامزادگان جایگاهی هستند که مردم باید در جوار آن آرامش بگیرند و رهبرمعظم انقلاب نیز بر این‌که این اماکن مقدس باید به قطب فرهنگی تبدیل شوند، تاکید فرموده‌اند.

بر این اساس تردیدی نمی‌توان داشت که برای تحقق این اهداف بلند و محورهایی که در سند چشم‌انداز قطب فرهنگی شدن امامزادگان در افق 12 ساله تدوین شده، باید متناسب با نیازهای روز و اهداف و آرمان‌های نظام اسلامی برنامه‌ریزی کرد تا بتوان افق روشنی را در تحقق این آرمان‌های بلند متصور بود.

براساس آمارهای اعلام شده، حضور مردم، زائران، سیاحان و گردشگران در اماکن متبرک امامزادگان و بقاع‌متبرکه رشد روزافزون میلیونی داشته و بالطبع انتظارات و توقعات مردم نیز از مسئولان و مدیران مربوط افزایش یافته است و انتظار بحق مردم اجرای برنامه‌های جذاب و معرفی شخصیت‌های مدفون به شکل علمی و فراهم ساختن امکانات مناسب برای بهره‌مندی از فضای معنوی این اماکن‌است.

مردم بحق توقع دارند در جوار این اماکن مقدس ساعاتی را آرام بگیرند و در اوقات فراغت از برنامه‌های مختلف فرهنگی، هنری، قرآنی و آموزشی آن بهره‌مند شوند و نمی‌پذیرند که با بی‌نظمی‌ها و کمبود‌هایی که بعضا دل آزار و چندش‌آور است، روبه‌رو شوند.

هرچند از مدت‌ها پیش شاهد اجرای برنامه‌های گوناگون فرهنگی، دینی، قرآنی، آموزشی و نرم‌افزاری در آستان امامزادگان و بقاع متبرکه هستیم که خود تاثیر ارزشمندی در جذب مردم و ارتقای سطح فعالیت‌های فرهنگی و توسعه معارف دینی و اخلاقی داشته است و از سویی نیز رشد گردشگری مذهبی را نیز در پی داشته به گونه‌ای که براساس آخرین آمار موجود حدود 55 میلیون نفر- بار زائر و گردشگر در ایام تعطیلات نوروزی امسال به زیارت و دیدار امامزادگان و اماکن متبرکه رفتند، اما ظرفیت عظیم و نقش مهم و موثر این اماکن در مقابله با تهاجم ضدفرهنگی دشمن و از سویی هجمه رسانه‌های معاند بیگانه به این اماکن متبرک نشانگر نقش برجسته و ممتاز بقاع متبرکه در برابر نقشه‌های گوناگون دشمن و توطئه‌های رنگارنگ آنها دارد.

بنابراین جا دارد ضمن تلاش برای اجرایی شدن کامل سند چشم‌انداز قطب فرهنگی شدن امامزادگان، نگاه و رویکرد فرهنگی و نرم‌افزاری به امامزادگان و بقاع متبرکه هرچه بیشتر تقویت شده تا این اماکن متبرک و مقدس به جایگاه واقعی و اصلی خود هرچه بیشتر نزدیک شود و پایگاهی باشد برای نشاط معنوی و امیدواری دوستان و یاس دشمنان.

علی شیرین

جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر