رئیس‌کل دادگستری استان خراسان رضوی خبر داد:

انتقال امور موسسه‌ میزان به بانک صادرات از فردا

سخنگوی قوه قضاییه گفت که سعید مرتضوی در خصوص برخی اتهامات تبرئه و در مورد برخی دیگر محکوم به حبس و رد مال شده است.وی همچنین در باره پرونده هایی مانند بابک زنجانی،محمد رضارحیمی،جیسون رضائیان،مهدی هاشمی و موسسه اعتباری میزان توضیحاتی ارائه کرد.
کد خبر: ۸۲۶۳۲۲
اظهارات اژه‌ای در باره پرونده مرتضوی،زنجانی،رحیمی و میزان

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محسنی‌اژه‌ای در هشتاد و سومین نشست خبری خود با رسانه‌ها با اشاره به پرونده سعید مرتضوی گفت:‌ حکم این پرونده صادر شده، ولی هنوز به دست من نرسیده است.

وی افزود: آقای مرتضوی در مورد برخی از اتهامات تبرئه و نسبت به برخی دیگر محکوم به حبس و رد مال شده است که بنده تا زمان قطعیت حکم از بیان جزئیات معذورم.

وی یادآور شد:‌ حکم صادره در مورد پرونده‌های وی بوده که به دادگاه رفته بود.

8 وکیل مشغول مطالعه پرونده نفتی هستند

محسنی‌اژه‌ای اظهار کرد: پرونده نفتی ،بابک زنجانی و دو نفر از متهمان آن ، توسط 8 وکیل دادگستری مورد مطالعه قرار گرفته است که چهار نفر از وکلا از طرف شرکت نفت، یک نفر از طرف بابک زنجانی، یکی از متهمان دو وکیل دارد و دیگری یک وکیل مشغول مطالعه پرونده هستند.

وی یادآور شد:‌ پرونده مذکور، پرونده سنگینی است و اوراق زیادی دارد. حدود 209 جلد پرونده با ملزومات است که هر یک از جلدها کمتر از 200 صفحه ندارد.

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به برگزاری دادگاه بابک زنجانی در تاریخ 11 مهرماه سال جاری گفت: ان شاء الله بتوانیم اولین جلسه دادگاه را برگزار کنیم.

وی در ادامه با اشاره به پرونده فرد دیگری که در خصوص مسائل ارزی مدت‌ها پیش دستگیر شده است، گفت: از 12 مرداد ماه اولین جلسه دادگاه وی شروع شد و فقط چهار جلسه طول کشید تا کیفرخواست خوانده شود، این پرونده سنگین است و همچنان دادگاهش ادامه دارد.

اعمال نفوذ مشایی در پرونده سه هزار میلیاردی مطرح بود اما ...

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سئوالی درباره مصاحبه وزیر دادگستری با یکی از رسانه‌ها و اشاره به نقش رئیس دفتر رئیس‌جمهور سابق در پرونده سه هزار میلیاردی گفت:‌ در پرونده سه هزار میلیاردی تا آنجا که من حضور داشتم همیشه مطرح بود که ایشان اعمال نفوذ کرده ولی چیزی در این خصوص تا آن زمان به اثبات نرسید.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا اعضای دولت دهم از وزیر دادگستری شکایت کرده‌اند و شکایت مشایی از پورمحمدی به کجا رسید؟ گفت: من اطلاع ندارم که شکایت حقوقی مطرح کرده باشند. بعضی وقت ها مطالبی را در سایت ها مطرح می‌کنند، اما اینکه دولت یا ریاست جمهوری شکایت حقوقی از آقای پورمحمدی کرده باشد اطلاعی ندارم.

محسنی اژه‌ای افزود: طبیعی است که هر کسی که شکایت می‌کند باید مستندات خود را ارائه کند. اگر بر اساس برداشت اولیه، اتهام متوجه طرف باشد، او خواسته می‌شود و از توضیح می‌خواهند و اگر هم آن فرد روحانی باشد پروند ه به دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت ارجاع می‌شود.

قصد و انگیزه نمایندگان برای ملاقات با بابک زنجانی را بررسی می‌کنیم

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا نامه نمایندگان برای ملاقات با بابک زنجانی به رئیس قوه قضاییه رسیده است و آیا وساطت علی لاریجانی در این زمینه صحت دارد ؟ گفت: من در جلسه پیش گفتم که اگر نمایندگان خواسته قانونی داشته باشند با آن موافقت می‌شود. الان هم این نامه رسیده و قرار گذاشته شده که نمایندگان بیایند و صحبت کنیم تا ببینیم نظر و خواسته آن‌ها در مورد ملاقات چیست.

وی با بیان اینکه اگر خواسته نمایندگان قانونی باشد با آن موافقت می کنیم، گفت: الان می خواهیم ببینیم قصد و انگیزه نمایندگان از این ملاقات چیست؟

محسنی اژه‌ای گفت:‌ در مورد رایزنی هم اطلاعی ندارم ضمن اینکه نیازی به رایزنی وجود ندارد.

خبرنگاری از صحت و سقم واگذاری باشگاه داماش گیلان به نزدیکان مه‌آفرید امیرخسروی سئوال پرسید که محسنی اژه‌ای گفت: اینکه واگذار شده یا نه اطلاعی ندارم، اما باید گفت که کل اموال مه آفرید مصادره نشده بود. او از لحاظ مالی به رد مال و جزای نقدی محکوم شده بود و طبیعی است وقتی که رد مال و پرداخت جزای نقدی صورت می گیرد بقیه اموال متعلق به خودشان یا بستگان‌شان است.

محسنی اژه‌ای همچنین در این نشست گفت که در رابطه با پرونده جعل سند و تصرف 290 هکتار از زمین های پردیس و بومهن، سه نفر بازداشت شده‌اند.

محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه با زمین‌خواران برخورد می‌شود و امیدواریم این برخورد درس عبرتی برای سایرین باشد گفت: در همین ماه های اخیر یعنی در سال 94 در استان مرکزی از 82 هکتار زمین که به صورت غیر قانونی تصرف شده بود رفع تصرف شد.

وی گفت که در این رابطه در خراسان رضوی، البرز، کرمان و مازندران نیز رفع تصرف شده و موارد دیگری هم در حال رسیدگی است.

سخنگوی قوه قضاییه اظهار کرد: یکی از متهمان فتنه 88 که به خارج رفته بود و به کشور برگشت، با گزارش وزارت اطلاعات تحت تعقیب قرار گرفت و پرونده اش در حال رسیدگی است.

خبرنگاری پرسید آیا توقف اعدام قاچاقچیان مواد مخدر در نتیجه تغییر سیاست قوه قضاییه است یا اینکه فشارهای حقوق بشری باعث تعطیلی اجرای این احکام شده است؟

محسنی اژه‌ای گفت:‌ هیچ کدام، کسانی که حکمشان در حد اعدام باشد و این حکم قطعی شود، حکمشان اجرا می‌شود لذا نه متوقف شده و نه تعطیل.

درباره اظهارنظر مهدی هاشمی

خبرنگاری نظر محسنی اژه ای درباره اظهارنظر مهدی هاشمی نسبت به حکم دادگاه درباره او را پرسید که محسنی اژه ای گفت:‌ در اینکه یک مجرم و محکومی نسبت به حکمش سخنی داشته باشد خیلی غیر طبیعی و غیر منتظره نیست. اگر اظهارنظر در چارچوب نباشد ممکن است مشکلی برای خودش ایجاد کند.

وی درباره درخواست مهدی هاشمی مبنی بر برگزاری علنی دادگاه و پخش آن گفت:‌ در خصوص اینکه دادگاه علنی و قابل پخش باشد یا نه،‌ موضوع به تشخیص دادگاه بستگی دارد و بر اساس تصمیم دادگاه به این پرونده رسیدگی شد.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سئوالی درباره وابستگی یکی از موسسه‌های مالی به پرونده بابک زنجانی و انجام 20 هزار میلیارد تومان نقل و انتقال بانکی گفت:‌ قطعا موضوع این مبلغ نه مطرح است و نه صحیح. اما در مورد یک ضمانت نامه هشت هزار میلیارد تومانی بین موسسه مورد اشاره و آقای بابک زنجانی موضوع مطرح بود لکن انجام نشده است و اینکه به کجا رسید یا می‌رسد اطلاعی ندارم.

محسنی‌اژه‌ای همچنین در پاسخ به سئوالی درباره اظهارنظر ناصر سراج مبنی بر اینکه اگر جزئیات پرونده‌های ممسنی و اردبیل افشا شود برخی باید از کشور فرار کنند، گفت:‌ این که جناب آقای سراج فرموده اند را اطلاعی ندارم، اما نسبت به توضیحاتی که در جلسه قبل راجع به این موضوع گفتم حرف اضافه‌ای ندارم.

جیسون رضائیان مطلقا در مورد خبرنگاری متهم نیست

محسنی اژه‌ای گفت: آقای جیسون رضائیان در خصوص بحث خبرنگاری متهم نیست؛ چرا که ما خبرنگاران زیادی داریم که تابعیت کشورهای دیگر را دارند و در ایران خبر تهیه می‌کنند.

وی گفت که از بیان جزئیات پرونده وی معذورم.

معاون اول قوه قضائیه با یادآوری این‌که آخرین جلسه دادگاه وی برگزار شد، ادامه داد: وکیل مدافع جیسون رضائیان تقاضای ارائه لایحه کتبی را داده است که بر همین اساس به آنها فرصت داده شد. به نظرم تا آخر این هفته یا هفته دیگر حکم پرونده وی صادر می‌شود.

خبرنگار دیگری از محسنی اژه‌ای در مورد این موضوع که گویا آقای محمدرضا رحیمی مرخصی گرفته‌ و قرار بوده خود را در وقت مقرر به زندان معرفی کنند، اما به زندان نرفته‌اند،‌ سئوال کرد که محسنی‌اژه‌ای گفت: خیر، ایشان همچنان در زندان هستند و مرخصی نیامده‌اند، البته من در برخی از سایت‌ها و اس ام اس‌ها این موضوع را دیدم ولی صحت ندارد.

وضعیت پرونده میزان

محسنی اژه‌ای در مورد آخرین وضعیت پرونده میزان که مورد سئوال یکی دیگر از خبرنگاران بود، گفت: اتفاق خاصی در این پرونده نیفتاده و افراد هنوز در بازداشت هستند.

وی ادامه داد: بخشی از وجوهی که به بانک مرکزی داده بودند اخذ شده و به طلبکاران داده شده است. از کسانی که سپرده کمتری در این زمینه داشته‌اند شروع کرده‌اند تا بخشی از پول‌هایی که وصول شده به آنها داده شود.

معاون اول قوه قضائیه با تاکید بر اینکه موسسه مذکور منحل شده است، گفت: البته ناگفته نماند شعبات این موسسه و کارمندان آن ستادی را در خراسان رضوی به ریاست استاندار تشکیل داده‌اند که به بعضی از موضوعات مانند پدیده و میزان رسیدگی و آن را ساماندهی کنند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۳
صالح
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۶ - ۲۵ مرداد ۱۳۹۴
۰
۰
از قوه قضایه خواهش میكنم كه به پرونده اختلاس ۶۰۰ میلیاردی ..... رسیدگی كند
صالح
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۷ - ۲۵ مرداد ۱۳۹۴
پرونده تخلف ۶۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریالی .... در حالی طی ماه‌های اخیر به طور مكرر به تخلفات دولت قبل اشاره كرده كه خود او در دوره وزارتش در دولت اصلاحات، با یك پرونده تخلف 60.825.378.000 ریالی روبروست. كه معادل امروزی حساب كنیم میشه 600 میلیارد من سند ندارم اما تو سایت مشرق نیوز منشرشده
نیلسون مالندلا
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۲ - ۰۳ شهريور ۱۳۹۴
۰
۰
این پروندهای 209 جلدی هر جلد 200 صفحه تا بیاد به نتیجه برسه قاضی عوض میشه همینجوری پیش میره تا ابا از اسیاب بیفته

نیازمندی ها