jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۲۶۱۳۳   ۲۵ مرداد ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

می‌نشینم روی صندلی تا کتابی را مطالعه کنم. صندلی می‌گوید: بلندشو! بلند شو که این صندلی جای تو نیست.

زیرِ لب می‌گویم: این هم عاقبت تواضع و مطالعه و دانش‌اندوزی، حالا صندلی هم زبانش به روی ما باز شده است.

صندلی می‌گوید: ببین آقای تواضع و مطالعه! من از این صندلی‌های معمولی کتابخانه و کلاس درس نیستم. از همان بیچاره‌هایی که یک عمر در کتابخانه‌ها و کلاس‌ها، به اهل علم و تحقیق سواری می‌دهند و نه خودشان به جایی می‌رسند و نه سوارشان را به جایی می‌رسانند.

می‌گویم: هر چه هستید و هر مقامی که دارید، چند دقیقه‌ای مرا تحمل کنید.

صندلی می‌گوید: من صندلی ریاست هستم و سالیانی است که با رئیس‌ها نشست و برخواست کرده‌ام.

می‌گویم: بله از همین غلط املایی‌تان معلوم است. نشست و برخاست درست است. نه «نشست و برخواست»

صندلی ریاست می‌گوید: برو بابا! دلت به چه چیزهایی خوش است. ببین آقای مطالعه، من صندلی ریاستم و به جای حساسیت به املای کلمات، به کتاب و مطالعه حساسیت و بلکه آلرژی شدید دارم. زود آن کتاب و دفتر را از جلوی چشمم بردار که هیچ دلِ خوشی از کتاب و مطالعه ندارم.

می‌گویم: به به! معلوم است که کمال هم‌نشینان در شما خوب اثر کرده‌ است. دستور دادن به دیگران و پُرگویی و بیهوده گویی، گویا از لوازم ریاست است.

صندلی ریاست می‌گوید: انتقاد و زبان‌درازی هم، از عوارضِ مطالعه است و البته آفت پیشرفت و سعادت و ریاست. زبان‌درازی کن و تلخ حرف بزن و منتقد باش! تا یک عمر زیردست باشی و آس و پاس باشی و ... تا کی از سیم و زرت کیسه تهی خواهد بود؟ راستی تو چرا کت و شلوارِ مارک‌دار و معتبر نپوشیده‌ای؟ چرا اتو کشیده و واکس زده و آنکادر شده نیستی؟

می‌گویم: صندلی جان! آرام باش و حالا که زبان باز کرده‌ای از بی‌وفایی منصب و ریاست، حرف بزن!

صندلی می‌گوید: کدام بی‌وفایی؟ چرا تهمت می‌زنی؟ کرسی ریاست و بی‌وفایی؟!

می‌گویم: ظاهرا که این طور است، دوران ریاست خیلی که طول بکشد به اندازه عمر بوته کدو تنبل است.

صندلی می‌گوید: همین دیگر، همین است که تا حالا به جایی نرسیده‌ای. تو مگر نمی‌دانی که پست و منصب، خلق و نابود نمی‌شود فقط از این صندلی به آن صندلی تغییر حالت می‌دهد؟ این اسمش بی‌وفایی نیست، بلکه تنوع است و گردش است و سیاحت است در ریاست. اگر تردید داری از عزیزانِ دائم مقام و فوق‌تخصص بپرس.

با تعجب می‌پرسم: دائم مقام و فوق‌تخصص؟!

صندلی با آرامی می‌گوید: بله جانم. یعنی نشستن بر صندلی ریاست، بی‌رنج دانش آموختن و تجربه اندوختن و کسب فوق‌تخصص از طریق آزمون و خطا در ریاست این اداره و مدیریت آن واحد صنعتی، بی‌زحمت مطالعه و پژوهش و عمر بر باد دادن در کلاس و کتابخانه و پژوهشکده.

هرگز دیده‌ای که کسی با کت و شلوار مارک‌دار، در کتابخانه‌ای مشغول مطالعه باشد؟ هرگز شنیده‌ای که اهل ریاست و صاحبان مناصب بگویند چیزی را نمی‌دانند و در کاری تخصص ندارند؟

برو پدرجان! برو با همان کتاب و مطالعه و تحقیق مشغول باش! من که همان اول گفتم این صندلی جای تو نیست.

اسماعیل امینی

جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

امروزه مشارکت مردم در صحنه انتخابات از مهمترین و متداول‌ترین نوع مشارکت سیاسی است. مقبولیت سیستم‌های مبتنی بر دموکراسی مدرن، اساسا به مشارکت‌ های مردمی که بیشتر در انتخابات معنا دارد مربوط می‌شود.

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

سفر پاپ فرانسس به عراق و دیدار او با مرجع‌عالیقدر جهان تشیع، حضرت آیت‌ا... سیستانی مورد توجه بسیاری از تحلیلگران حوزه منطقه غرب آسیا، جهان‌اسلام و جهان مسیحیت قرار گرفته‌است.

نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

گفتگو

بیشتر
ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر