8 گام تا حرفه‌ای شدن صدای اتومبیل

اگرچه سیستم‌های صوتی و بعضا تصویری اتومبیل‌های امروزی به صورت استاندارد به تغییر و افزایش توان و قدرت نیاز ندارند؛ اما برخی که به قدرت موتور اتومبیل خود اهمیت می‌دهند به کیفیت صدای سیستم صوتی آن نیز اهمیت می‌دهند. اگر شما جزو این گروه از افراد هستید بد نیست همراه جام‌جم باشید تا به خیابان‌های معروف این کار ـ سورنا و ستارخان ـ سری بزنیم و از ریزه‌کاری‌های انتخاب سیستم صوتی مناسب مطلع شویم؛ سیستمی که از دو بخش اصلی یعنی ضبط صوت و اسپیکر تشکیل شده و در میانه راه برای کیفیت بالاتر، آمپلی فایر نیز وارد میدان می‌شود. در این خصوص برای خریدی مطمئن و اقتصادی سیستم صوتی اتومبیل باید هشت نکته مهم را در نظر داشته باشید. نکاتی که مرحله به مرحله برایتان توضیح داده شده است. هرچند نباید فراموش کرد خرید سیستم صوتی گرانقیمت لزوما به معنی خریدی مطمئن و مناسب نیست، بلکه در پاره‌ای موارد هزینه کردن اضافه، صرفا از دست دادن پول است.
کد خبر: ۸۱۹۴۵۱

1ـ پرسیدن عیب نیست

یکی از بهترین راهکارهای خرید سیستم صوتی یا تصویری اتومبیل، پرسیدن از کاربران است. چون در بسیاری از موارد فروشندگان خود نیز اطلاعات کافی از توانایی‌ها یا نقاط ضعف ضبط صوت مورد نظر شما ندارند، درحالی که کاربران با زیر و بم آن آشنا هستند و می‌توانند دقیق راهنمایی‌تان بکنند. اگر خجالتی هستید و نمی‌توانید از دارندگان سیستم صوتی مورد نظرتان سوال کنید، می‌توانید به دنیای مجازی اعتماد کنید. بیشتر سایت‌های اینترنتی امکان دسترسی علاقه‌مندان به تجربه دیگران از سوژه مورد نظر را فراهم کرده‌اند و بسادگی می‌توان از آنها استفاده کرد. این امتیاز بخصوص در فروشگاه‌های اینترنتی کاملا کاربردی است.

2 ـ فهرست تهیه کنید

پس از مرحله اول، نوبت به آگاهی کامل از نیازها و خواسته‌هایتان رسیده است. قلم و کاغذ بردارید و آنچه را از سیستم صوتی خود می‌خواهید فهرست‌وار بنویسید. با این کار می‌توانید گزینه‌های کمتری را برای انتخاب بررسی کنید و درصد خطای شما در انبوه محصولات موجود بازار به حداقل خواهد رسید.

3ـ خدماتی ضروری

می‌دانیم قطعات الکترونیکی با توجه به شرایط‌شان، همواره در معرض آسیب‌دیدن هستند و باید فکری به حال آینده آنها کرد؛ بنابراین هنگام انتخاب قطعات، خوب به نوع خدمات پس از فروش و گارانتی آن دقت کنید. در غیر این صورت ممکن است هزینه‌ای که می‌کنید برایتان قابل استفاده نباشد. فراموش نکنید در بیشتر گارانتی‌های موجود ضبط صوت، بحث تغییر ولتاژ یا استفاده غیر اصولی از وسیله شامل خدمات گارانتی نخواهد بود.

4ـ نصب خوب، کارکرد عالی

یکی از مهم‌ترین مسائل برای داشتن سیستم صوتی حرفه‌ای، نصب صحیح و دقیق است. اگر بهترین قطعات را تهیه کرده باشید، اما این لوازم به صورت دقیق و اصولی به هم متصل نشده باشند هرگز نمی‌توان به خروجی آن اطمینان داشت.

لذا بهترین راهکار این است که از تجربه یک نصاب حرفه‌ای بهره‌مند شوید و تمام قطعاتی را که با وسواس خریده‌اید در اختیارش قرار دهید؛ اما یک قانون طلایی را هرگز فراموش نکنید، چون با رعایت نکردن آن دوباره به خانه اول باز خواهید گشت. این قانون می‌گوید هنگام نصب سیستم حضور داشته باش، اما دخالت نکن.

5ـ کدام برند؟

پایونیر یا سونی؟ کلاریون یا جی‌وی‌سی؟ فیوژن یا کن وود؟ حرفه‌ای عمل کنید. یک سیستم صوتی خوب تقریبا با هر سیستم پخشی کار می‌کند. اگر دنبال کارهای خاص نباشید و آنچه می‌خواهید با یک جفت باند و یک آمپلی‌فایر حل شود، می‌توانید روی هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید. اما به طور کلی و درحالی که تولیدات چین به طور انبوه در بازار حضور دارند، زیاد دنبال برندهای اصل ژاپن نباشید، چون در دسترس نیستند. در همین حال ضبط صوت خودروی سونی بیشتر بظاهر محصولات خود فکر کرده درحالی که جی‌وی‌سی برعکس، با ظاهری کاملا معمولی توانسته خدمات مناسبی ارائه کند. اما با کمی ریزبینی و دقت درمی‌یابید برند کلاریون با فاصله‌ای زیاد از دو برند یاد شده قرار دارد؛ درحالی که اگر قصد خرید اقتصادی دارید می‌توانید به امکانات کن وود بسنده کنید.

6ـ صفحه‌نمایش ملاک نیست

ممکن است هنگام مراجعه به فروشگاه‌ها برای خرید ضبط صوت اتومبیل، فروشنده برای شما از امکانات بسیار منحصربه‌فرد صفحه‌نمایش آن بگوید. اما شما به این نکته زیاد توجه نداشته باشید چون این زیبایی و تنوع گزینه‌ها برای کیفیت پخش صدا فایده‌ای ندارد و صرفا هزینه‌های شما را افزایش خواهد داد. مثلا زیاد بر Demo دار بودن پنل تکیه نداشته باشید، درحالی که باید بیشتر به تعداد ورودی‌ها و خروجی‌های موجود روی پنل توجه کنید؛ به عنوان مثال آیا پنل مورد نظر USB، بلوتوث و پورت آیفون دارد یا خیر؟

7ـ خوب فرا گیرید

همان‌طور که می‌دانید سیستم‌های الکترونیکی دارای دستورالعمل‌های متنوعی برای استفاده بهینه از توانایی‌های دستگاه هستند. به همین دلیل اگر می‌خواهید از تمام امکانات موجود در ضبط صوت خریداری شده استفاده کنید باید شیوه استفاده آن را از نصاب بپرسید‌. ممکن است وی صرفا کاربردهای عمومی را برای شما توضیح دهد، اما این توضیحات می‌تواند راهنمایی مناسب هنگام مطالعه دفترچه راهنما باشد، در نهایت باعث کیفیت بهتر صدا شود.

8ـ قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود!

ممکن است شما هم جزو آن دسته افراد باشید که علاقه زیادی به کیفیت صدای خوب دارند و برای شنیدن صدایی واضح و با کیفیت حاضرند هزینه کنند؛ اما فراموش نکنید این علاقه می‌تواند برای شما هزینه‌ساز باشد، چون هنگام خریدن سیستم صوتی اتومبیل ممکن است ده‌ها گزینه اضافه مقابل شما قرار گیرد که انتخاب هر کدام از آنها بدون تردید بر صورتحساب شما می‌افزاید. به همین دلیل بهترین راهکار این است که کاملا براساس نیازهایی که قبلا یادداشت کرده‌اید انتخاب کنید.

ساب ووفر، قدرتی برای تکمیل کیفیت

بدون تردید تجربه لرزیدن کف خیابان یا حتی بدنتان از قدرت صدای سیستم صوتی اتومبیلی را داشته‌اید. گاهی با عصبانیت به این صدای بلند اعتراض کرده‌اید و گاهی هم به فکر فرورفته‌اید که این صدای مهیب حاصل چیست؟ سوالی که پاسخش یک کلمه خارجی است: «ووفر»؛ کلمه‌ای برگرفته از صدای پارس یک گونه سگ.

به طور کلی هر جایی که با موزیک سروکار داشته باشیم، قطعا به ساب ووفر هم نیاز خواهد بود. چون ساب ووفر بخش مهمی از هیجان موزیک را ایجاد کرده و لزوم بودنش بر هیچ کس پوشیده نیست. از این رو در سیستم‌های خانگی مثل کامپیوتر و رادیوضبط‌ها، سیستم صوتی ماشین، سیستم صوتی سینما‌ها و سیستم‌های صوتی در اماکن عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما براستی داشتن چینین وسیله‌ای برای سیستم صوتی اتومبیل الزامی است؟ آیا واقعا باید برای آن هزینه کرد؟ در واقع پاسخ این سوال در شرایط عادی با توجه به کیفیت قابل قبول سیستم‌های استاندارد صوتی و تصویری در اتومبیل‌های نوین، منفی است ولی شنیدن کیفیت صدا یا حتی قدرت بالای صدا علاقه‌ای است که برخی افراد بخصوص جوانان برای تجربه‌ آن گاهی تا چند میلیون تومان هزینه می‌کنند. اگر اهل موسیقی و کیفیت بالای صدا هستید به این موضوع اشراف دارید که در حالت کلی سه محدوده صدا در موزیک وجود دارد. صدای زیر که توسط تیونر ایجاد شده و صدای خواننده که به میدرنج (Midrange) معروف است و صدای بم که توسط ساب ووفر تولید می‌شود. از این رو اگر بخواهیم کیفیت واقعی موزیک را تجربه کنیم اسپیکر مناسب برای هر یک از این سه حالت را باید تدارک ببینیم و حداقل 6 کانال صوتی به این صورت دو عدد برای چپ و راست صدا، یکی برای صدای اشخاص و دو عدد جزئیات و یکی هم برای صدای بم را برای اتومبیل خود درنظر بگیرید.

مفهوم برخی نمادها در خرید ضبط صوت خودرو

1ـ نماد A در سیستم‌های دیجیتال آمپر را نشان می‌دهد و ولتاژ با نماد V بیان شده است.

2ـ قدرت خروجی باندها و سیستم ضبط صوت با نماد W مشخص شده و Ω مقاومت این وسیله الکترونیک است.

3ـ نماد PMPO به عنوان توان مجازی و غیرواقعی بلندگوهاست و RMS قدرت واقعی آنها را نشان می‌دهد که هرچه عدد مربوط بالاتر باشد نشانه قدرتمند بودن بلندگوهاست.

4ـ Hz فرکانس دستگاه است که حجم تفکیک صدا را بررسی می‌کند و هرچه پایین‌تر باشد صدای بم به گوش می‌رسد و هرچه بالاتر باشد صدا ریزتر خواهد شد.

5 ـ Single Din یا Double Din: این نکته برای تهیه سیستم صوتی اتومبیل بسیار مهم است، چون در صورتی که به آن توجه نداشته باشید ممکن است نتوانید از سیستم خریداری شده استفاده کنید. به عنوان مثال امکانات موجود روی اتومبیل‌هایی مثل پراید، پژو 206 و سمند صرفا برای استفاده از ضبط صوت‌های single DIN برای کاربران مهیا کرده در حالی که اتومبیل‌هایی مثل تویوتا کمری، مزدا3، اسپورتیج و سانتافه به دلیل امکانات بیشتری که سازندگان در آن استفاده کرده‌اند قابلیت نصب سیستم‌های Double DIN را برای کاربران تدارک دیده‌اند.

عماد عزتی

اقتصاد

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
صعود به عشق مردم وطنم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با امیرمحمد دانایی،جوان‌ترین ایرانی صعودکننده به اورست در آستانه سفر به کوه وحشی

صعود به عشق مردم وطنم

نیازمندی ها