jamejamonline
فرهنگی موسیقی کد خبر: ۸۱۹۰۱۷ ۳۱ تير ۱۳۹۴  |  ۱۱:۱۷

رئیس حوزه هنری آذربایجان‌شرقی:

موسیقی عاشیقلار مبتنی بر غیرت دینی است

رئیس حوزه هنری آذربایجان‌شرقی گفت: موسیقی «عاشیقلار» ریشه در باورهای دینی دارد و ولایت‌پذیری شاخصه اصلی ادبیات و موسیقی عاشیقلار است.

موسیقی عاشیقلار مبتنی بر غیرت دینی است

حسن میلانی شب گذشته در گردهمایی پژوهشی موسیقی وادبیات عاشیقلار، اظهار داشت: ریشه ادبیات و موسیقی عاشیقلار مبتنی بر غیرت دینی است و باید تلاش کنیم تا این جنبه از این موسیقی در جامعه بیشتر شناخته شود.

وی افزود: این موسیقی از زمان دوران صفویه در کشور ما رواج یافته است و با عشق ولایت و امامان توانسته است در بین مردم جایگاه ویژه‌ای داشته باشد.

رئیس حوزه هنری آذربایجان شرقی گفت: شعر عاشقلار سرشار از ولایت، راستی، ارزش‌های دینی، اسلامی و محتوای دینی است و از این رو بر خود وظیفه می‌دانیم تا از این موسیقی و ادبیات حمایت کنیم.

میلانی از تلاش‌های این مجموعه در خصوص برگزاری همایش عاشیقلار در آینده نزدیک خبر داد و گفت: تمام همت خود را به کار می‌گیریم تا همایش عاشیقلار در سطح ملی و بین المللی در آینده نزدیک در شهر تبریز برگزار شود.

وی گفت: معرفی هر چه بهتر این هنر به مردم، به ویژه در موضوعات دینی و ارزشی از جمله اهداف برگزاری این گردهمایی است و این برنامه هر ماه در استان اجرا خواهد شد.

میلانی خاطرنشان کرد: اجرای برنامه‌های نشاط آفرین جزو وظایف ذاتی حوزه هنری است و در این راستا این برنامه‌ها با محوریت دینی و با تکیه بر باورهای اسلامی در رأس برنامه های ما قرار دارد.

گردهمایی پژوهشی ادبیات و موسیقی عاشیقلار در موضوع مدیحه سرایی برای امام علی (ع) و جایگاه آن در ادبیات عاشیقلار، شب گذشته در سینما 29 بهمن تبریز برگزار شد و در این برنامه از عاشیق فرید جهانی، از عاشیق‌های پیشکسوت استان تجلیل به عمل آمد.(تسنیم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر