jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۱۸۹۹۰   ۳۱ تير ۱۳۹۴  |  ۱۰:۱۹

سخنگوی سازمان انرژی اتمی خبر داد:

تبادل اورانیوم غنی شده و خام با روسیه

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: قرار است با روسیه بر روی دو آبشار سانتریفیوژ که در تاسیسات فردو است کارهایی را انجام بدهیم که فعلا باید مراحل قانونی آن طی شود تا بتوانیم در جزئیات به تفاهم برسیم.

تبادل اورانیوم غنی شده و خام با روسیه

بهروز کمالوندی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا مذاکراتی را در خصوص پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران با روسیه داشته‌اید یا خیر؟ گفت: ما با روسیه در حوزه های متعددی مذاکرات داریم تا بتوانیم نیروگاه‌هایی را به افتتاح برسانیم البته امروز در حال انعقاد قراردادهای فنی و تجاری آن و مطالعات محیطی آن هستیم.

وی با بیان اینکه قرار است در خصوص دو موضوع با روسیه کارهایی را انجام دهیم، افزود: موضوع اول صادرات و واردات مواد هسته‌ای یعنی تبادل اورانیوم غنی شده در مقابل اورانیوم خام است و موضوع دوم نیز ارزش افزوده‌ای است که بر روی این مواد کار شده و در چارچوب تجاری از آن استفاده می‌شود. یعنی به اندازه قیمت های بین المللی بهای این موادی است که به مسکو صادر و متقابلا مواد خام از آنها دریافت می‌کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه تمامی این موارد در صورتی است که بر روی جزئیات آن توافق شود، خاطرنشان کرد: امروز صحبت های کلی انجام شده است ادامه آن مستلزم آن است که روند اقدامات قانونی در داخل کشور طی شود تا بتوانیم این مسائل را نهایی کنیم.

کمالوندی با اشاره به تولید ایزوتوپ‌های پایدار، گفت: قرار است با روسیه بر روی دو آبشار سانتریفیوژ که در تاسیسات فردو است کارهایی را انجام بدهیم که فعلا باید مراحل قانونی آن طی شود تا بتوانیم در جزئیات به تفاهم برسیم و یک کار مشترکی را در آینده انجام دهیم.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

بعد از شکل‌گیری پیمان شانگهای در سال2001، برخی صاحب‌نظران و کارشناسان علوم سیاسی از آن به عنوان ناتوی شرقی نام بردند. معتقدم این سازمان از ناتو اهمیت بیشتری دارد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها