jamejamnashriyat
نشریات سیب کد خبر: ۸۱۸۵۷۲ ۳۰ تير ۱۳۹۴  |  ۱۹:۰۰

همیشه همه تولدها با خبر خوش همراه نیست و گاهی با ناخوشی‌هایی هم همراه می‌شود. پژوهشگران بتازگی به یافته‌هایی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد بین مصرف داروهای ضدافسردگی در دوران بارداری و خطر بروز نقایص هنگام تولد در نوزادان ارتباط مستقیمی وجود دارد؛ البته در این میان ضد و نقیض‌هایی هم هست که محققان به طور قطع نتوانسته‌اند نسبت به قطع کامل این داروها توسط زنان باردار نظر قطعی دهند، بنابراین توصیه کرده‌اند بدون نظر پزشک معالج اقدام به ترک مصرف داروی خود نکنند.

افسردگی، اختلال روحی بسیار خطرناکی است و زنان باردار به دلیل موقعیت حساسی که دارند، نباید به طور خودسرانه اقدام به قطع مصرف داروهای ضدافسردگی کنند و باید پیش از اقدام به بارداری با پزشک خود نسبت به قطع یا ادامه مصرف این داروها مشورت کنند. تحقیقات نشان می‌دهد نقص هنگام تولد در نوزادانی که از مادران مصرف‌کننده داروهای ضدافسردگی متولد می‌شوند، بین دو تا سه برابر بالاتر است.

محققان حدود 18 هزار مادر صاحب فرزندان مبتلا به بیش‌فعالی را مورد مطالعه قرار دادند و تمرکز خود را روی مصرف داروهای ضدافسردگی طی
سه ماهه نخست بارداری گذاشتند. مصرف این داروها در این دوران، بیشترین اثر منفی را روی نوزادان در رحم مادر به‌جا می‌گذارد.

محققان چند نوع از پرکاربردترین داروهای ضدافسردگی را از قبیلZoloft، Paxil و Prozac بررسی کردند که درنهایت داروی Zoloft کم‌ترین اثر منفی را روی نقص احتمالی نوزاد داشت و حدود 40 درصد زنان شرکت‌کننده در این مطالعه در دوران بارداری از Zoloft به عنوان داروی ضدافسردگی استفاده ‌کرده بودند، اما در این میان، پنج مورد نقص نوزادان مشاهده شده که با مصرف دو داروی Paxil و Prozac همراه بود و از این میان می‌توان به نقص در قلب، مغز، جمجمه و دیواره شکمی نوزاد اشاره کرد. درواقع خطر تولد نوزادانی که دچار نقص قلبی می‌شوند، از ده هزار نوزاد فقط حدود ده نفر است و خطر بروز این نقایص با مصرف داروی Paxil، در هر ده هزار نفر به 24 نفر افزایش می‌یابد.

به طور کلی، محققان بر این باورند که صرف نظر از داروی مصرفی توسط مادر، نقص نوزادان هنگام تولد مساله‌ شایعی است و از هر سه کودک، یک کودک با این نقص متولد می‌شود، ولی در این میان، داروهای ضدافسردگی هم خطر بروز نقص‌های نوزادی را افزایش می‌دهند.

منبع: webmd.com

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر