jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۸۱۸۳۰۰ ۲۹ تير ۱۳۹۴  |  ۱۵:۰۹

یک روزنامه آمریکایی با اشاره به سفر وزیر دفاع آمریکا به خاورمیانه، مطمئن ساختن متحدان منطقه ای واشنگتن در مورد بی خطر بودن رفع تحریم های تسلیحاتی ایران را مهمترین چالش این روزهای کاخ سفید توصیف کرد.

مهمترین چالش آمریکا در خاورمیانه بعد از توافق هسته ای ایران

وال استریت ژورنال در گزارش خود می نویسد: دولت آمریکا تلاش خود را برای متحد کردن مخالفان توافق هسته ای ایران و کسب حمایت آنها از این توافق آغاز کرده است.

در ادامه این گزارش به سفر «اشتون (اش) کارتر» وزیر دفاع آمریکا به خاورمیانه که از روز گذشته آغاز شده اشاره و آمده است: مقامات عالی رتبه دولت آمریکا در همین رابطه سفرهایی را به اسرائیل و عربستان سعودی انجام داده و می دهند و در همین رابطه واشنگتن پیشنهاد افزایش سه میلیارد دلاری کمک های تسلیحاتی خود به تل آویو را ارائه کرده است.

به گقته مقامات آمریکایی، «باراک اوباما» می خواهد از این امر مطمئن شود که اسرائیل به تاسیسات هسته ای ایران حمله نمی کند و علاوه بر آن از مداخله تل آویو در رای کنگره آمریکا که قرار است در مورد توافق حاصل شده میان ایران و کشورهای ۱+۵ تصمیم گیری کند جلوگیری نماید.

از سوی دیگر یکی از مهمترین چالش های این روزهای دولت آمریکا حساسیت اعراب در مورد رفع تحریم های تسلیحاتی ایران است که بر اساس توافق انجام شده تحریم های تسلیحاتی بعد از پنج سال و تحریم های موشکی ایران نیز بعد از هشت سال لغو می شوند.

در همین راستا آمریکا تلاش می کند تا نگرانی عربستان سعودی درباره توافق هسته ای ایران را کاهش داده و ریاض را از وارد شدن به رقابت با ایران در زمینه های توانائی های هسته ای بازدارد.

لازم به ذکر است که پیش از حصول جمع بندی توافق هسته ای در وین، رسانه های آمریکایی فاش کرده بودند که واشنگتن برای متقاعد کردن اعراب با توافق هسته ای به آنها وعده هایی در مورد فروش بیشتر تسلیحات و همچنین عقد قراردادهای امنیتی داده است.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر