jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۱۸۲۸۷ ۲۹ تير ۱۳۹۴  |  ۱۴:۴۷

رویترز با اشاره به بازار 400 میلیارد دلاری ایران، عنوان کرد:

بورس، جاذبه نخست سرمایه گذاران خارجی

خبرگزاری رویترز در گزارشی با عنوان «نگاه شرکت های بین المللی به اقتصاد 400میلیارد دلاری ایران» نوشت: با توجه به حصول توافق ایران و شش قدرت جهانی، اکنون تکاپویی بین شرکت ها و سرمایه گذاران بین المللی بر سر بزرگترین اقتصاد منطقه ای شدت گرفته که نخستین هدف بازار سهام و بورس تهران است.

بورس، جاذبه نخست سرمایه گذاران خارجی

رویترز از لندن نوشت: اکنون با توافق وین برخی شرکت ها و سرمایه گذاران بین المللی به دنبال محکم کردن جای پای خود در بخش بازار سهام 100 میلیارد دلاری تهران می باشند، اما برخی دیگر سعی می کنند با احتیاط به این بازار نزدیک شوند.

رویترز، اقتصاد ایران را با توجه به جمعیت 78 میلیون نفری و مقایسه آن با اقتصادهای تایلند و امارت در منطقه و همچنین پس از اتحاد جماهیر شوروی در بیش از دودهه گذشته، بزرگترین اقتصادعنوان کرد که قرار است بار دیگر به تجارت جهانی محلق شود.

موسسه مالی اعتباری «بروکریج رینیسانس کاپیتال» (Brokerage Renaissance Capital) پیش بینی کرد سرمایه ای بالغ بر یک میلیارد دلار در دوره زمانی یکساله پس از برداشته شدن تحریم های بین المللی در ایران جاری خواهد شد و به گردش درخواهد آمد.

آژانس سرمایه گذاری «فرست فرانتیر کپیتال» (First Frontier s) به مرکزیت لندن از جمله شرکت های سرمایه گذاری امیدوار به داشتن موقعیتی در بورس تهران پیش از برداشته شدن تحریم های ایران است.

ریچارد ادلی، مدیر اجرایی این شرکت سرمایه گذاری انگلیسی گفت: هرکسی در کل ارزیابی می کند که مبالغ زیادی به این بازار وارد خواهد شد.

رویترز نوشت: مدیر اجرایی این شرکت در نظر دارد طی ماه های پیش رو، مبلغ یکصدمیلیون یورو دراین زمینه و تا پایان سال جاری میلادی سرمایه گذاری کند.

این درحالی است که «فرست کاپتیال» در این مورد تنها نبوده و «منا کاپیتال» (MENA Capital) شرکت تخصصی در امور سهام، قصد دارد تا بخشی از سرمایه خود را به محض برداشته شدن تحریم ها در بخش سهام ایران سرمایه گذاری کند.

رویترز افزود: بنا بر آخرین داده های قابل دسترس بر روی اینترنت، 12 جولای (21تیر) داد و ستد 780 میلیون سهام (در بورس ایران) نشان از چرخش مالی 64میلیون و 200هزار دلاری دارد.

جوآنا آرتور، مدیر گروه سرمایه گذاری «آشمور» مستقر در لندن با اشاره به مشکلات دسترسی و دیگر مراودات تجاری لجستیکی برای سرمایه گذاری مستقیم در ایران که نیاز به کار دارد، خاطر نشان کرد: شرکت های بین المللی که اکنون با ایران تجارت دارند، باید برای سود بردن در کوتاه مدت و تا برداشته شدن تمامی محدودیت ها، حوصله کنند.

لری سروما، مدیر شرکت «نیل گلوبال فرانتیر» با سرمایه مالی 434میلیون دلاری نیز گفت که فکر می کنم در نهایت ایران مقصد سرمایه مالی ما باشد، زیرا با این شرکت مانند شرکت شبکه موبایل آفریقای جنوبی ام تی ان 49 درصد سهام «ایران سل» دومین اپراتور بزرگ مبایل در ایران را دراختیار دارد.

رویترز نوشت: شرکت های چند ملیتی موبایل، سازندگان خودرو و شرکت های خدماتی به نظر می رسد با برداشته شدن تحریم های اعمال شده علیه ایران، بیشترین نفع را ببرند.

بانک آمریکایی «مریل لینچ» نیز گفته شاهد سودبری ترکیه و امارات در تجارت خارجی با ایران هستند که از مبلغ 80 میلیارد دلار کنونی می تواند به 200میلیارد دلار تا سال 2020 برسد.

رویترز شرکت های خودرو سازی ترکیه ای و فرانسوی را از شانس های برتر در بازار اقتصادی ایران دانست، همچنین ناوگان هواپیماهای مسافری نیازمند ارتقا می تواند پای شرکت های هواپیما سازی برزیلی، ایرباس اروپا و بویینگ آمریکا را به این بازار بالقوه باز کند.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

نقدینگی لجام‌گسیخته، قیمت سوخت (بنزین و گازوئیل) و نرخ ارز را شاید بتوان سه متغیر راهبردی در اقتصاد ایران دانست كه تغییر و تلاطم در هركدام به‌تنهایی می‌تواند سایر بخش‌های اقتصاد ایران را به‌شدت متأثر کند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر