jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۸۱۸۲۵۶ ۲۹ تير ۱۳۹۴  |  ۱۲:۱۴

شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز ساعت 17:30 به وقت تهران، قطعنامه ای را به رای می گذارد که بر اساس آن جمع بندی هسته ای میان ایران و گروه 1+5 به شکل رسمی تایید می شود.

رای گیری برای لغو رسمی تحریم ها،‌ امروز در سازمان ملل

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از دیلی میل متن این قطعنامه به وسیله کشورهای آمریکا،‌ انگلیس، فرانسه – آلمان،‌ چین، روسیه و همچنین اتحادیه اروپا تهیه شده است و زمان تصویب آن 9 صبح امروز به وقت محلی نیویورک است و با تایید آن تحریم های دراز مدت ایران برداشته خواهد شد اما تحریم های تسلیحاتی و موشکی تا مدت مقرر شده در قطعنامه باقی می ماند.

بر اساس متن پیش نویس این قطعنامه، شورای امنیت سازمان ملل موظف است به محض دریافت گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر صلح آمیز بودن کامل برنامه هسته ای ایران،‌7 قطعنامه پیشین علیه ایران را متوقف کند و با این حال تحریم های تسلیحاتی کشورمان تا 5 سال و تحریم های موشکی تا 8 سال ادامه خواهد داشت.

همچنین هم اکنون 43 ایرانی و 78 نهاد و سازمان در فهرست سیاه سازمان ملل قرار دارند که اموال و دارایی های شان در کشورهای دیگر بلوکه شده است و حق مسافرت به کشورهای دیگر را ندارند که با تصویب این قطعنامه 36 فرد و نهاد از این فهرست خارج می شوند.

خبرگزاری فرانسه نیز امروز با پرداختن به این خبر نوشت نویسندگان این قطعنامه خواهان اجرای کامل توافق در جدول زمانی تعیین شده هستند و از کشورهای عضو سازمان ملل خواست به تسهیل این روند کمک کنند.

علاوه بر این رویترز در گزارشی تایید کرد که با تصویب رسمی جمع بندی هسته ای، تعادل قدرت در جهان و بخصوص در منطقه خاورمیانه دچار تغییرات جدی می شود. این خبرگزاری پیشتر نوشته بود که گرچه با به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای قیمت نفت در جهان دچار تغییراتی شده است اما کارشناسان اقتصادی پیش بینی می کنند که با لغو تحریم های جهانی ، نوسانات شدید قیمت نفت در اواسط سال آینده رخ بدهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

هراس آمریکا از چیست؟

هراس آمریکا از چیست؟

الان که این یادداشت را می‌خوانید، چند ساعتی‌است تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران لغو و کشورمان از زیر این تحریم‌های ظالمانه، خارج شده، اما در این باره توجه به چند نکته درباره آینده پیش‌رو مهم به‌نظر می‌رسد.

آموزش آنتن نمی‌دهد

آموزش آنتن نمی‌دهد

در ماه‌های گذشته اختلالات شبکه شاد و از آن مهم‌تر دسترسی نداشتن بخش قابل توجهی از کودکان و نوجوانان به ابزارهای هوشمند، بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان را ناشاد کرده است، اما مسؤولان دستگاه اجرایی توجه لازم را به این مساله ندارند و با گذشت یک ماه از زمان بازگشایی مدارس، هیچ اقدام موثری برای حل این معضل انجام نداده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر