jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۸۱۰۲ ۲۹ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

محققان آلمانی موفق به ساخت دستگاهی شده‌اند که با تولید صدا یا ایجاد نور می‌تواند کاربرانش را از وقوع زلزله یا سونامی‌آگاه کند.

به گزارش مهر، در زمان وقوع زلزله یا سونامی‌ هر ثانیه اهمیت پیدا می‌کند و این موضوع تا جایی است که اگر چند ثانیه زودتر بتوان از وقوع چنین حادثه‌ای اطلاع پیدا کرد، می‌توان به نجات جان انسان‌های بیشتری پرداخت. این فناوری جدید «برینکو» نام داشته و شبکه‌ای برای ردیابی و اخطار زمین لرزه است که با استفاده از یک نرم‌افزار با تلفن‌های هوشمند ارتباط برقرار می‌کند.

سالانه میلیون‌ها زلزله در سراسر جهان به ثبت می‌رسند، اما با پیش‌بینی زلزله و اعلام هشدار می‌توان جان افرادی که زیر آوار می‌مانند و محکوم به مرگ می‌شوند یا ... را نجات داد. محققان آلمانی معتقدند، برینکو می‌تواند دستگاه زلزله‌سنج شخصی باشد که با کمک تلفن‌های هوشمند با کاربرانش ارتباط برقرار کرده و آنها را از وقوع هرگونه خطری آگاه می‌کند.

برینکو به شبکه بین‌المللی از دستگاه‌های لرزه‌سنج متصل بوده و کاربرانش را با کمک آلارم هشدار و چشمک‌زدن‌های متوالی از کشف و تشخیص زمین لرزه یا سونامی‌آگاه می‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر