jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۸۱۷۸۱۷ ۲۶ تير ۱۳۹۴  |  ۱۵:۳۴

در یک عملیات نظامی در یکی از مقرهای گروه تروریستی داعش در سوریه، حدود ۵۰۰ اثر باستانی عراق از چنگ داعشی‌ها رهایی یافت.

۵۰۰ اثر باستانی عراق از چنگ داعش آزاد شد

«عادل فهد الشرشاب» وزیر گردشگری و آثار باستانی عراق افزود: این آثار باستانی در یک عملیات نظامی آمریکایی‌ها و در حمله آنها به یکی از مقرهای گروه تروریستی داعش در سوریه، آزاد شده‌اند.

به گفته وی، داعش در ماه‌های اخیر تعداد زیادی از آثار باستانی عراق را به یغما برده و برخی از آنها را هم تخریب و نابود کرده است.

آثار باستانی عراق که اخیراً از چنگ داعشی‌ها آزاد و به دولت عراق عودت داده شده‌اند، پیشتر از سوی این گروه تروریستی سرقت و به سوریه منتقل شده بودند.

یادآوری می‌شود در سال ۲۰۰۳ و در زمان اشغال نظامی عراق از سوی آمریکا و همپیمانانش هم، تعداد زیادی از آثار باستانی عراق به تاراج رفت و اگرچه سرنوشت بسیاری از آنها هنوز هم نامعلوم است، قاچاق و خرید و فروش غیرقانونی بسیاری از این آثار کماکان به طور آشکار در بازارهای جهانی در جریان است.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

یکی از متفکران معاصر، ایالات متحده آمریکا را تجسم آمال و ایده‌آل‌های دوران روشنگری‌ نامیده است. دوران به اصطلاح روشنگری مرحله‌ای در عالم غرب مدرن بود که مدرنیته در نظر و عمل به اوج خود و به نقطه تثبیت رسیده بود.

آتش خشم در ایالات متحده

آتش خشم در ایالات متحده

به دنبال قتل جرج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی در شهر مینیاپولیس آمریکا بوسیله پلیس، بار دیگر آتش زیر خاکستر اعتراضات علیه خشونت و نژاد پرستی در ایالات متحده سربرآورد و چندین ایالت آمریکا را در برگرفت. این رخداد در شرایطی که تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا باقی مانده شرایط پیروزی مجدد دونالد ترامپ را تحت تاثیر قرار داد.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر