jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۱۷۷۲۸   ۲۵ تير ۱۳۹۴  |  ۱۶:۴۰

محققان دانشگاه تگزاس و موسسه ملی بهداشت آمریکا، اولین واکسن بدون سوزن برای پیشگیری از ابتلا به بیماری ابولا را تولید کردند.

واکسن بدون سوزن ابولا تولید شد

این واکسن برخلاف واکسن های عادی، سوزن ندارد و از طریق تنفس وارد بدن بیمار می شود.

نمونه اولیه این واکسن روی میمون موفقیت آمیز بوده است و محققان معتقدند که به زودی برای انسان نیز قابل استفاده خواهد بود.

نسخه ضعیف شده این ویروس، «HPIV3» نام دارد و به گونه ای مهندسی شده است که سیستم ایمنی بدن را در برابر ابولا تحریک می کند. «HPIV3» شایع ترین علت عفونت دستگاه تنفسی در کودکان است.

نمونه اولیه این واکسن هیچ عارضه جانبی برای میمون ها نداشته است.

ابولا بزرگترین اپیدمی تاریخ بشر محسوب می شود و تاکنون بیش از 11 هزار نفر جان خود را بر اثر این بیماری در غرب آفریقا از دست داده اند.

بیماری ابولا یا تب خونریزی دهنده ابولا از طریق ویروس ابولا به انسان منتقل می شود و یک بیماری خطرناک و کشنده است. پس از ابتلا به این ویروس، احتمال مرگ بیمار حدود 90 درصد است اما تشخیص و درمان به موقع بسیار موثر است.

محل وقوع این بیماری، روستاهای دور افتاده مرکز و غرب آفریقا، در نزدیکی جنگل های انبوه مناطق گرمسیری است.

این ویروس از طریق حیوانات وحشی به جمعیت انسانی منتقل می شود و پس از آن از طریق ارتباط انسان ها منتشر می شود.

گونه ای از خفاش های تیره رنگ «Pteropodidae» میزبان اصلی این ویروس هستند.

این بیماری برای اولین بار در منطقه ای به نام «Nzara» در سودان و روستای کوچکی به نام «Yambuku» در شمال جمهوری کنگو مشاهده شد سپس چند مورد از این بیماری در روستایی واقع در نزدیکی رودخانه «Ebola» مشاهده شد؛ نام این بیماری نیز از همین رودخانه نشات گرفته است.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو