jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۷۱۶۵ ۲۴ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

خبرساز شدن شیوع برخی بیماری‌ها در کشور اتفاق تازه‌ای نیست. در همین ارتباط، رئیس بخش گوش و حلق و بینی بیمارستان لقمان از شیوع سرطان سر و گردن در کشور خبر داد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، آلودگی هوا و محیط زیست، تابش نور آفتاب و بروز سرطان‌های پوستی، عادات تغذیه‌ای نادرست و همچنین ضعف سیستم ایمنی بدن بر اثر استرس و اضطراب مکرر، از عوامل دخیل در بروز و رشد سرطان سر‌و‌گردن هستند. در میان انواع سرطان سر‌و‌گردن، سرطان حنجره از شیوع زیادی برخوردار است که گرفتگی صدا می‌تواند اولین علامت آن باشد.

دکتر مهدی خواجوی، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با تاکید بر این که هر چه سرطان ابتدایی‌تر باشد و گسترش پیدا نکرده باشد، احتمال درمان کامل بالاتر می‌رود، به جام‌جم می‌گوید: اگر شخصی دچار گرفتگی صدا شود و این گرفتگی بیش از یک هفته تا 10 روز ادامه پیدا کند، باید به پزشک متخصص مراجعه کند.

وی با تاکید بر این که علائم سرطان حنجره بسته به این که تومور در کدام قسمت حنجره ایجاد شود متفاوت است، می‌افزاید: اکثر تومورها در طناب‌های صوتی که تکلم از طریق آنها صورت می‌گیرد، واقع می‌شوند و گرفتگی صدا می‌تواند اولین علامت سرطان حنجره در پرده‌های صوتی باشد. در بسیاری مواقع، سرماخوردگی و مصرف غذای تحریک‌کننده یا فریاد زدن نیز باعث گرفتگی صدا و تورم حنجره می‌شود که باقی ماندن آن تا چند روز طبیعی است، ولی طولانی شدنش باید بررسی شود.

این متخصص تاکید می‌کند: اگر سرطان در قسمت‌های بالاتر حنجره ایجاد شده باشد ممکن است خود را به صورت درد ته حلق، بویژه هنگام بلع و قورت دادن غذا نشان دهد. همچنین بروز تغییراتی در تن صدا از دیگر علائم بیماری به شمار می‌رود. اگر تومورها در قسمت‌های پایین‌تر از طناب‌های صوتی بروز پیدا کرده باشند نخستین علامت آن می‌تواند تنگی نفس باشد. البته تشخیص سرطان حنجره به علت آن که علائم اختصاصی ندارد، مشکل و معمولا دیررس است.

وی در پاسخ این که آیا افرادی که سخنرانی می‌کنند و از صدایشان استفاده بسیاری می‌کنند، در معرض خطر ابتلا به سرطان حنجره هستند، اظهار می‌کند: افرادی که کارشان صحبت کردن است، سرطان نمی‌گیرند، اما ممکن است تغییراتی در حنجره این افراد ایجاد شود. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی بیش از هر عامل دیگری در بروز سرطان حنجره نقش دارد، بخصوص کسانی که دخانیات و الکل مصرف می‌کنند بیشتر در معرض ابتلا قرار دارند. همچنین عادات غذایی نادرست، آلودگی هوا، وجود ریفلاکس و بازگشت اسید معده به حلق که روی حنجره تاثیر می‌گذارد، از دیگر عوامل ابتلا به این نوع سرطان به شمار می‌رود. اگر سرطان حنجره در مراحل پیشرفته نباشد، از طریق جراحی یا رادیوتراپی قابل درمان خواهد بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر