jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۸۱۶۷۸۳ ۲۳ تير ۱۳۹۴  |  ۰۷:۰۵

ایجاد مناطق قرق اختصاصی شکار می‌تواند مناطق چهارگانه محیط‌زیست کشور را حفظ کند، زیرا صدور مجوز شکار به این مناطق محدود می‌شود و حیات‌وحش کشور در مناطق دیگر حفظ خواهد شد. بحث ایجاد قرق‌های اختصاصی مدتی قبل در شورای عالی محیط‌زیست مطرح شد، اما ایراد‌هایی داشت چون تکالیف سازمان و قرقبانان به شکل کامل مشخص نشده بود.

لزوم در نظر گرفتن قرق‌های اختصاصی شکار

به همین دلیل یکی از موضوع‌های مهمی که در دستور کار سازمان حفاظت محیط‌زیست قرار دارد و در قانون شکار و صید نیز به آن اشاره شده، در نظر گرفتن مناطقی خارج از مناطق چهارگانه محیط‌زیست به عنوان قرق‌های اختصاصی شکار است. در این طرح اولویت نیز کمک گرفتن از جوامع محلی است تا آنها با هزینه خود منطقه‌ای را حفظ کنند و جمعیت حیات‌وحش آن را افزایش دهند .

اکنون حدود شش منطقه در چهار استان برای ایجاد قرق اختصاصی شکار در نظر گرفته شده و با سازمان جنگل‌ها جلسات متعددی داشته‌ایم، قصد داریم در اولین فرصت این مساله را دوباره در شورای عالی محیط‌زیست کشور مطرح کنیم، زیرا پس از تصویب این مناطق در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی قرار می‌ گیرد.

سازمان حفاظت محیط‌زیست با توجه به تلاش این افراد برای حفظ منطقه قرق اختصاصی و افزایش حیات‌وحش به آنها مجوز شکار ویژه می‌دهد.

به این شکل این مجوز در اختیار شکارچیان داخلی و خارجی قرار می‌گیرد و منافع شکار به قرقبان‌ها که بومیان منطقه هستند، خواهد رسید.

علی تیموری

مدیر کل اداره حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

خانواده امن‌ترین پایگاه دوران قرنطینه

خانواده امن‌ترین پایگاه دوران قرنطینه

خانه‌نشینی عمومی بخش زیادی از مردم در ماه‌های اسفند و فروردین، به جز برخی موارد محدود سبب ایجاد چالش‌های روانی حادی در منازل ایرانیان نشد که این موضوع بار دیگر نقش و جایگاه بالای خانواده در فرهنگ اصیل مردم ما را ثابت کرد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر