jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۶۷۳۰ ۲۳ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

ایجاد مناطق قرق اختصاصی شکار می‌تواند مناطق چهارگانه محیط‌زیست کشور را حفظ کند، زیرا صدور مجوز شکار به این مناطق محدود می‌شود و حیات‌وحش کشور در مناطق دیگر حفظ خواهد شد. بحث ایجاد قرق‌های اختصاصی مدتی قبل در شورای عالی محیط‌زیست مطرح شد، اما ایراد‌هایی داشت چون تکالیف سازمان و قرقبانان به شکل کامل مشخص نشده بود.

به همین دلیل یکی از موضوع‌های مهمی که در دستور کار سازمان حفاظت محیط‌زیست قرار دارد و در قانون شکار و صید نیز به آن اشاره شده، در نظر گرفتن مناطقی خارج از مناطق چهارگانه محیط‌زیست به عنوان قرق‌های اختصاصی شکار است. در این طرح اولویت نیز کمک گرفتن از جوامع محلی است تا آنها با هزینه خود منطقه‌ای را حفظ کنند و جمعیت حیات‌وحش آن را افزایش دهند .

اکنون حدود شش منطقه در چهار استان برای ایجاد قرق اختصاصی شکار در نظر گرفته شده و با سازمان جنگل‌ها جلسات متعددی داشته‌ایم، قصد داریم در اولین فرصت این مساله را دوباره در شورای عالی محیط‌زیست کشور مطرح کنیم، زیرا پس از تصویب این مناطق در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی قرار می‌ گیرد.

سازمان حفاظت محیط‌زیست با توجه به تلاش این افراد برای حفظ منطقه قرق اختصاصی و افزایش حیات‌وحش به آنها مجوز شکار ویژه می‌دهد.

به این شکل این مجوز در اختیار شکارچیان داخلی و خارجی قرار می‌گیرد و منافع شکار به قرقبان‌ها که بومیان منطقه هستند، خواهد رسید.

علی تیموری

مدیر کل اداره حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر