jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۶۵۲۹ ۲۲ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

در روایتی از معصوم(ع) آمده کسی که مردم را هدایت و راهنمایی کند به امر خیر، فضیلتی که خداوند به او عطا می‌کند به مانند فردی است که آن کار خیر را انجام داده است. باید خسته نباشید گفت به کسانی که در سازمان صداوسیما با فراهم کردن شرایط متفاوت، مردم را به سمت ارزش‌ها راهنمایی می‌کنند. اصولا یکی از وظایف حکومت دینی همین است.

رسانه ملی این توفیق را داشته که با برنامه‌های معارفی مردم را به اردوگاه توحید دعوت کند و با آثار اجتماعی حس نوعدوستی را بین مردم ترویج داده و از درد و غم یکدیگر آگاه سازد و البته داوطلبان را ساماندهی و سازماندهی کند برای گره‌گشایی از مشکلات جامعه. در هر دوی این زمینه‌ها سازمان صداوسیما موفق عمل کرده و توفیق داشته است. فراموش نکنیم یک مثقال کار نیک هم در پیشگاه خداوند گم نخواهد شد.

برنامه‌های خیرانه تلویزیون البته در کنار کمک به مردم آسیب‌پذیر و نیازمند باید مردم را دعوت کند به اردوگاه توحید، وحدت، ولایت، نوعدوستی و نوع‌خواهی. این مهم مدنظر قرآن کریم و ائمه معصومین(ع) هم هست. سازمان صداوسیما تا به امروز در زمینه فراهم آوردن بسترها برای کمک به نیازمندان در حد وسع و بضاعت اقدامات مناسبی داشته است، اما اگر از افراد زبده، خبره و کارشناس در ساخت برنامه‌های اینچنینی استفاده شود، به طور قطع حاصل کار بهتر خواهد شد و برکات و نتایجش دامان همه امت اسلام را خواهد گرفت.

اثر وضعی‌اش هم همدلی و همزبانی میان مردم خواهد بود که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب هم هست.

درباره چگونگی مصرف و هزینه اعانات و کمک‌های جمع‌آوری شده هم باید در ابتدا دقت داشت با چه نیت و هدفی جمع‌آوری شده تا دقیقا در همان راهی هزینه شود که مدنظر خیران بوده است. در عین حال، رسانه ملی هم می‌تواند کمبودها و نارسایی‌های جامعه را شناسایی کرده و با مردم درمیان بگذارد و از آنها در رفع و رجوع‌شان استمداد بطلبد. پس از گردآوری کمک‌ها هم می‌توان براساس نیازهای جامعه برایش یک اولویت‌بندی صورت بگیرد. با این حال به نظر می‌رسد در هر زمینه‌ای که ورود شود، منشأ خیر خواهد بود. به طور مثال، آزادی افرادی که از قید و بند زندان خلاصی یافته‌اند، بازگشت نشاط، سرور، امید و زندگی را به قسمتی از بدنه آسیب‌پذیر جامعه به‌همراه خواهد داشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی ثمری

کارشناس برنامه‌های معارفی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر