jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۶۰۹۹ ۲۱ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

گروهی از محققان در آلمان فرمان هوشمندی برای خودرو طراحی کرده‌اند که خستگی و خواب‌آلودگی راننده را تشخیص می‌دهد.

به گزارش مهر، تا پیش از این فناوری‌های متنوعی برای تشخیص خواب‌آلودگی رانندگان در حین رانندگی ارائه شده بود که در آنها حالت خستگی راننده از روی آنالیز دقیق چهره و یا حرکات فرمان صورت می‌گیرد.

اکنون محققان شرکتی در آلمان فناوری جدیدی ارائه کرده‌اند که می‌توان آن را جایگزین بمراتب بهتری دانست. در این شیوه خاص حسگری در فرمان خودرو تعبیه شده که با تشخیص دقیق میزان فشار وارد شده به آن از طریق دستان راننده، خستگی و خواب‌آلودگی راننده مشخص می‌شود. مبنای عمل این فناوری جدید براساس این واقعیت است که وقتی فرد در حال رانندگی با هوشیاری کامل است، فشار پایدار و مناسبی به فرمان خودرو وارد می‌کند اما در حین خواب‌آلودگی و خستگی و همچنین در مواقعی که سکته قلبی روی داده و ضریب هوشیاری به هر دلیلی افت قابل توجهی می‌کند، فشار یادشده کاهش یافته و دست راننده تحرک کمتری بر روی فرمان خواهد داشت. فرمان جدیدی که برای خودروها توسط این محققان ارائه شده دارای نوار باریک مخصوصی است که در دل آن لایه‌های نازکی تعبیه شده که جریان الکتریکی ضعیفی از آنها عبور می‌کند. ریزپردازشگر نصب شده در این فرمان براساس تغییر فشار وارد شده به آن واکنش نشان داده و به راننده هشدار می‌دهد که خواب‌آلوده است.

یکی از ویژگی‌های خاص این فناوری جدید که آن را در مقایسه با دیگر فناوری‌های مشابه متمایز می‌کند، حساس نبودن به عواملی نظیر آلودگی، تعریق بدن و تغییرات دمای محیط است. همچنین حتی در صورت استفاده راننده از دستکش نیز عملکرد فرمان هوشمند در سطح قابل توجهی خواهد بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر