jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۵۷۴۸ ۲۰ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

انسان‌ها در جریان تکامل خود باهوش‌تر و قدبلندتر از اجداد پیشین خود شده‌اند.

به گزارش ایسنا، نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که در طول تکامل، انسان‌ها قدبلندتر و باهوش‌تر شده‌اند و این روند همچنان ادامه دارد. همچنین افرادی که از والدینی با پیش‌زمینه ژنتیکی مختلف متولد شده‌اند، قدبلندترند و مهارت‌های فکری بیشتری نسبت به دیگران دارند. محققان دانشگاه ادینبورگ جمعیت‌های مختلف انسانی را در سراسر جهان مورد مطالعه قرار داده و با بررسی اطلاعات ژنتیکی مربوط به بیش از 100 مطالعه در سراسر جهان به این نتیجه رسیدند که تنوع ژنتیکی بیشتر با افزایش قد در ارتباط است. همچنین با مهارت‌های ذهنی بهتر و سطوح بالاتر آموزش نیز مرتبط است.

این پژوهش‌ها، جزئیات ژنتیکی مربوط به بیش از 350 هزار نفر از جوامع شهری و روستایی را دربرمی‌گرفت. محققان دریافتند تنوع ژنتیکی بر فاکتورهایی همچون فشارخون بالا یا سطح کلسترول که شانس فرد برای ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت و دیگر بیماری‌های پیچیده را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند، هیچ تاثیری ندارد. پیش از این تصور می‌شد پیوندهای خانوادگی نزدیک، خطر ابتلای فرد به بیماری‌های پیچیده را افزایش می‌دهد، اما نتایج تحقیق جدید نشان می‌دهد تنها ویژگی‌ای که تحت‌تاثیر تنوع ژنتیکی قرار می‌گیرد قد و توانایی فکر کردن سریع است.

راه جدید برای تشخیص دندان قروچه

اگر شب‌ها در خواب یا در طول روز، ناخودآگاه دندان قروچه می‌کنید، با این گجت از شر آن خلاص شوید.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، اخیرا گجت هوشمندی طراحی شده که به کاربران در زمان دندان قروچه و سایش دندان‌ها هشدار می‌دهد.دندان قروچه در حال بیداری به علت استرس رخ می‌دهد و اکثر اوقات باعث سردرد، بی‌خوابی، آسیب رسیدن به دندان‌ها و فک درد می‌شود.رخ دادن این پدیده در هنگام خواب مانع کنترل و درمان این معضل توسط شخص می‌شود ولی دستگاه محافظ دهان از طریق چند حسگر که درون خود قاب تعبیه شده‌اند، میزان فشار وارده به فک و دندان های تحت فشار را اندازه‌گیری می‌کند. این داده‌ها از طریق بلوتوث وارد گوشی فرد شده و سپس برای ارزیابی در اختیار دندانپزشک قرار می‌گیرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوختن درخت طبیعی نیست!

سوختن درخت طبیعی نیست!

در ده روز گذشته، حدود 300 نقطه از اراضی جنگلی آتش گرفته است. شاید بسیاری بگویند این آتش‎سوزی‌ها عمدی است.

محدودیت بهداشتی باید اعمال شود

محدودیت بهداشتی باید اعمال شود

آن زمانی که ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا، محدودیت‎های کسب‌وکار را برداشت و به آنها اجازه بازگشایی داد، نکته‎ مهمی در دستور کار قرار گرفت، اجرایی شدن فاز دوم. بعد از بازگشایی برخی از کسب‏وکارها، کشور وارد فاز دوم شد؛ اعمال محدودیت‌های بهداشتی. محدودیت‎های بهداشتی شامل رعایت فاصله‏گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن مرتب دست‎هاست.

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

حوزه هنری و تحول دیجیتال

حوزه هنری و تحول دیجیتال

با آن کاپشن خاکی رنگ و شال گردنی که همیشه روی صورتش می‌کشد، سوار بر موتور وارد حیاط می‌شود، چرخی دور حوضچه خوشرنگ حوزه می‌زند و کنار دیوار آینه‌کاری شده، موتورش را تکیه می‌دهد، عینک ته استکانی اش را با انگشت بالا می‌دهد و دستی به سبیل سیاهش می‌کشد و می‌رود گوشه پله‌ها کنار قیصر می‌نشیند و با سیگار و چاق سلامتی، صحبت‌شان گل می‌اندازد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر