jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۱۵۱۸۰   ۱۷ تير ۱۳۹۴  |  ۱۳:۲۰

تاکتیک ایران دربازار آشفته نفت

بشکه ‌های گازوئیل و نفت کوره روانه بازار شدند

همزمان با آشفتگی قیمت‌ها در بازار و دور جدید مسابقه افزایش تولید نفت، وزیر نفت برنامه ویژه افزایش صادرات نفت کوره و گازوئیل ایران به بازار جهانی را ابلاغ کرد.

بشکه ‌های گازوئیل و نفت کوره روانه بازار شدند

بازار نفت پس از چند ماه آرامش بار دیگر آشفته به نظر می رسد و کاهش قیمت طلای سیاه در بازارهای چهار گوشه جهان، مهر تائیدی بر آشفتگی این روزهای بازار جهانی نفت است.

در این بین آغاز دور جدید مسابقه تولید نفت در بین کشورهای عضو اوپک به ویژه عراق و عربستان سعودی و کشورهای نانو اوپک همچون روسیه و آمریکا، بازار نفت را به جای بازار فروشنده به بازار خریدار تبدیل کرده است.

براساس اطلاعات به دست آمده پلاتس از آمارهای اوپک، به دنبال افزایش تولید نفت عربستان و عراق، تولید نفت خام اعضای اوپک در ماه ژوئن سال جاری با ١٧٠ هزار بشکه رشد نسبت به ماه مه به روزانه ٣١ میلیون و ٢٨٠ هزار بشکه رسید که چهارمین افزایش پی در پی تولید ماهانه این سازمان به شمار می‌رود.

به اعتقاد کارشناسان اقتصاد انرژی جهان، هم اکنون میزان نفت مازاد عرضه شده از سوی کشورهای عضو اوپک به بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده که افزایش عرضه نفت مازاد به شدت بر تندتر شدن شیب سقوط قیمت طلای سیاه سایه انداخته است.

عربستان بزرگترین تولید کننده نفت اوپک در ماه ژوئن روزانه ١٠ میلیون و ٣٥٠ هزار بشکه نفت تولید کرد و عراق هم که نمی‌خواهد از دوئل افزایش تولید جا بماند، در این ماه بیش از سه میلیون بشکه نفت از پایانه‌های بصره روانه بازار جهانی کرده است.

از بازار خرید و فروش و معاملات نفت خام هم اخبار خوشی به گوش نمی‌رسد و بهای نفت برنت دریای شمال تا سطح بشکه‌ای ۵۷ دلار و قیمت نفت وست تگزاس آمریکا تا سطح ۵۲ دلار کاهش یافته است.

از این رو با توجه به افزایش عرضه نفت مازاد توسط کشورها از یک طرف و کاهش شدید بهای طلای سیاه از سوی دیگر، بازگشت بشکه‌های نفت ایران به بازار حتی در صورت لغو تحریم‌ها هم با چالش‌های متعددی باید دست و پنجه نرم کند.

در همین حال، سیدمحمدعلی خطیبی نماینده سابق ایران در اوپک اخیرا با تاکید بر اینکه تقاضای فصلی منجر به بالا رفتن نسبی قیمت نفت در بازار خواهد شد، گفته است: این ثبات قیمت در گرو آن است که عرضه نفت توسط کشورهای عضو اوپک از محدوده ۳۰ میلیون بشکه در روز عبور نکند و کشورهایی همچون ایران و لیبی هم از ظرفیت تولید و صادرات نفت خام خود به طور کامل استفاده نکنند.

در طول یکسال گذشته تاکنون برخی از شرکت‌های بزرگ بین‌المللی همچون شل، برتیش پترولیوم انگلیس و توتال فرانسه و برخی از شرکت‌های نفتی آمریکایی به منظور در امان ماندن از گزند ریسک کاهش قیمت نفت خام فعالیت‌های خود در حوزه پالایش نفت را افزایش داده اند.

بر این اساس ایران هم به جمع کشورهای طرفدار افزایش تولید و صادرات فرآورده‌های مختلف نفتی همچون گازوئیل، نفت کوره، نفت سفید، گاز مایع، نفتای سبک و سنگین و سوخت جت پیوسته است.

منصور معظمی معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت با اشاره به دستورات جدید بیژن زنگنه وزیر نفت، گفت: وزیر نفت اخیرا بخشنامه افزایش صادرات فراورده‌های نفتی با اولویت نفت کوره و گازوئیل را صادر کرده است.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر