شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید «کاشکی ممکن بود ...» ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.
کد خبر: ۸۱۴۳۴۴
احمدی نژاد با عنوان «تکلیف» وعده آمدن به صحنه داد

احمدی نژاد با عنوان «تکلیف»! وعده آمدن به صحنه داد

روزنامه جمهوری درستون جهت اطلاع نوشت:احمدی نژاد، بار دیگر خود را متولی بازخوانی خط امام معرفی کرده است! سایت دولت بهار که وابسته به احمدی نژاد است متن سخنان وی در جمع برخی مدیران دولتش را که چهارشنبه شب گذشته برگزار شد، منتشر کرد. وی گفت: ما در اینجا به طور مطلق هیچ برنامه‌ای و علاقه‌ای برای فعالیت‌های انتخاباتی نداریم. ما و جمعی از دوستان، براساس یک بررسی دقیق به این نتیجه رسیده‌ایم که مهمترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم. بازخوانی خط نورانی امام خمینی(ره) است. وی در عین حال، راه را برای ورود به میدان سیاست باز گذاشت و تحت عنوان «تکلیف»! وعده آمدن به صحنه را داد و گفت: البته شما من را می‌شناسید، اگر تصمیم یا تکلیفی داشتم که کاری را انجام دهم، در آن صورت خودم صراحتاً به ملت اعلام می‌کردم. وی افزود: بنده با سیاسی کاری‌هایی که معمولاً در گروه‌های سیاسی مطرح است میانه‌ای ندارم!

شیخ الازهر مصر: تکفیر شیعه شایسته نیست

جمهوری اسلامی آورده: شیخ احمد طیب، شیخ الازهر مصر در سخنانی گفت: تکفیر شیعه و رافضی خواندن آنها شایسته نیست. به گزارش شفقنا از الیوم السابع، احمد الطیب در سخن رمضانی خود که از تلویزیون مصر پخش می‌شد، با اشاره به اینکه سب صحابه صحیح نیست و باید متوقف شود، اظهار کرد: گروهی از متعصبان اهل سنت را نیز می‌بینیم که با سخنان منفی مانند تکفیر شیعه و رافضی خواندن آنها چه بسا باعث ناراحتی آنها و ایجاد تنش در بین آنها شوند که این موضوع شایسته نیست. باید علمای دو گروه در امت اسلامی با هم دیدار داشته باشند تا شکاف‌ها از بین برود. وی با تاکید بر اینکه هدف ما جستجوی وحدت امت اسلامی است نه تفرقه آن، افزود: ‌الازهر هیچگاه به دنبال تفرقه افکنی بین مسلمانان نبوده است.

افغانستان برای شنود ایران دکل ساخت

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: افغانستان از یک ماه قبل اقدام به احداث یک دکل در دو کیلومتری مرز ایران کرده است. به گزارش بولتن نیوز، این دکل با 50 درصد پیشرفت فیزیکی در روستای حاجی آقاخان افغانستان دردست احداث است، گفته شده است افغانستان این دکل را با هدف شنود در ایران احداث می‌کند اما هیچ منبعی به طور قطعی این ادعا را تایید نکرده است. روستای حاجی آقاخان افغانستان هم مرز با ایران و در نزدیکی شهر دوست محمد شهرستان هیرمند در شمال سیستان و بلوچستان قرار دارد و بگفته ساکنان شهر دوست محمد این روستا که یکی از روستاهای قدیمی افغانستان است درحال حاضر خالی از سکنه می‌باشد. گفته می‌شود افغانستان در فاصله دو تا سه کیلومتری ایران، تعداد زیادی دکل مخابراتی G4 احداث کرده است که با توجه به ارتفاع بلندشان به راحتی قابل دیدن هستند.

آلن ایر: انهدام هواپیمای مسافربری ایران خطا بود

روزنامه ایران درستون دیگه چه خبر نوشت:سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت: «قبول می‌کنم که هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران خطا بود.» به گزارش تسنیم، «آلن ایر» سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه امریکا درخصوص هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران از سوی ناو جنگی امریکا در سال پایانی جنگ تحمیلی گفت: «قبول می‌کنم این خطایی بود که در اثر این خطا ایرانیان بی‌گناه کشته شدند.»

روایت مذاکره کننده امریکایی از نطق های جلیلی

ایران نوشت:مذاکره کننده ارشد سابق امریکا در پاسخ به سؤالی در مورد محتوای سخنان سعید جلیلی در مذاکرات هسته‌ای گفت: «جلیلی در آن مذاکرات، از تاریخ اسلام و ایران برایمان می‌گفت.» هفته‌نامه «طلوع صبح» که این گفت‌وگو را منتشر کرده، نوشته است: «این گفت‌وگو که به صورت مکتوب صورت گرفته، مشخص نمی‌کند لحن «رابرت جی اینهورن» جدی‌ است یا مزاح می‌کند، اما به صراحت می‌گوید: «ما در مذاکرات، در بسیاری از ساعاتی که به سخنرانی‌های آقای جلیلی گوش می‌دادیم، بسیار در مورد تاریخ ایران یاد گرفتیم.» اینهورن می‌گوید در دوره جلیلی، زمان زیادی برای نطق صرف می‌شده است.

مذاکره کننده سابق امریکا می‌افزاید: مذاکرات از تابستان سال 2013، به شکلی بسیار جدی‌تر و حرفه‌ای‌تر ادامه پیدا کرده و زمان بسیار کمی روی ایراد نطق صرف شده و اکثر زمان روی نشست‌های کاری حرفه‌ای و غیررسمی صرف شده است.»

اعلام علت مرگ زائران عربستانی

ایران نوشت:دادستان عمومی و انقلاب مشهد با بیان اینکه «نتیجه نهایی آزمایش های پزشکی قانونی، علت فوت زائران عربستانی را مشخص کرد»، گفت: «علت مسمومیت و فوت زائران عربستانی گاز متصاعد شده از قرص برنج بوده است.» غلامعلی صادقی در گفت‌وگو با «میزان» تأکید کرد: «بقیه احتمالات و حرف‌ها بر اساس قرائن در صحنه و جواب آزمایش های دیگر منتفی است.»

برای دیگران هم بالاتر از توبیخ نخواهند

روزنامه ایران نوشت:«عصر ایران» در مطلبی ضمن مقایسه رویکرد صدا و سیما به خطای احتمالی مطبوعات و مقایسه آن با رفتار این رسانه با خطای احسان علیخانی مجری برنامه «ماه عسل» شبکه سراسری نوشت: «مهربان شده‌اند و به جای 20:30 در اخبار 22 شبکه 3 و آن هم در مقام دفاع و توضیح و توجیه به یک خطا می‌پردازند! آقای مجری هم به ما یادآور می‌شود دو خطا را به نسبت 150 مورد ببینید.

اما اگر در مجله‌ای با دو هزار کلمه در هر صفحه چند کلمه از دست مدیر و سردبیر اصطلاحاً دربرود، نمی‌توان گفت چند کلمه از 40 هزار کلمه در یک شماره و 400 هزار کلمه در سال و 4 میلیون کلمه در 10 سال. آنجا اما آنان با همان چند کلمه کار دارند!... آیا وقت آن نرسیده که همان گونه که برای خود به «توبیخ» بسنده می‌کنند، برای دیگران نیز بالاتر از توبیخ نخواهند و به جای زوم کردن روی یک شعر که مثلاً در معتبرترین فصلنامه به چاپ رسیده یا فضاسازی به خاطر یک تیتر در یک روزنامه- که پس از چاپ قابل تغییر هم نیست- روزنامه‌نگاران را هم به چشم همکار خودشان ببینند؟

تکذیب بخشنامه صدا و سیما

ایران آورده:مدیر روابط عمومی سازمان صدا و سیما خبر «صدور بخشنامه نپرداختن به موضوع صلح امام حسن(ع)» توسط این رسانه را تکذیب کرد. داوود نعمتی انارکی گفت: «سیاست این سازمان حمایت کامل و جدی از تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان است.»

دستور روحانی برای تهاتر زمین دولتی در پایتخت

روزنامه خراسان در ویژه های خود نوشت:بر اساس پیشنهاد وزیران عضو کمیسیون لوایح که طی روزهای اخیر به استناد ماده ۱۱۸ قانون محاسبات عمومی کشور به تایید حجت الاسلام روحانی رییس جمهور کشورمان نیز رسیده، مقرر شده حق بهره برداری از زمینی به مساحت بیش از 7700 متر مربع از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به وزارت بهداشت واگذار و در مقابل، سند ساختمان های درمانگاه بیمارستان بهارلو نیز از وزارت بهداشت به شرکت مذکور منتقل شود.

کشف حفره امنیتی تلگرام توسط هکر ایرانی

روزنامه آرمان نوشت:شنیده شد که یک هکر کلاه‌سفید ایرانی مدعی شده که حفره امنیتی نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام را کشف کرده است.این باگ امنیتی با عنوان جعل درخواست در صفحه مدیریت تحت وب این نرم‌افزار شناسایی شده که به صورت کنترل از راه دور با تلفن‌های همراه ارتباط برقرار می‌کند. پیمان دالوند- کارشناس آسیب‌پذیری تحت وب- با اعلام این مطلب گفت: تلگرام یک نرم‌افزار پیام‌‌رسان است که در کنار سایر سیستم‌های ارتباطی در تلفن‌های همراه مورد استفاده قرار می‌گیرد و این سیستم پنل تحت وب را نیز داراست که در هفته گذشته از این پنل دو آسیب‌پذیری کشف شد. وی درباره مشخصات این حفره امنیتی توضیح داد: در تلگرام سرویسی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان حساب کاربری در تلگرام را غیرفعال کرد و این حفره می‌تواند با جعل درخواست برای کاربران از طریق لینک ارسالی تلگرام و یا سایر صفحه‌های وب ارسال شده که پس از استفاده از آن تمامی اطلاعات و حساب کاربری فرد در تلگرام از بین خواهد رفت.

برخی نمایندگان یارانه می‌گیرند!

آرمان نوشت:شنیده شد که رئیس کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه تاکنون یک ریال یارانه و کوپن دریافت نکرده‌ام، گفت: برخی نمایندگان مجلس و مدیران همچنان یارانه می‌گیرند. به گزارش میزان، رضا رحمانی درخصوص حذف افراد ثروتمند از دریافت یارانه اظهار کرد: این به صورت قانون درآمده و باید اجرا شود. البته برخی افراد از جمله برخی نمایندگان که از دوره‌های گذشته شامل بوده‌اند باید حذف شوند. وی در پاسخ به اینکه آیا نمایندگان مجلس در لیست دریافت یارانه هستند، افزود: نمایندگانی که در دوره هشتم نیز حضور داشته‌اند، اقدام به ثبت نام مجدد در طرح هدفمندی یارانه نکرده‌اند. وی ادامه داد: اما برخی از نمایندگانی که برای نخستین‌بار نماینده مجلس شده‌اند، در لیست هدفمندی یارانه‌ها هستند و همچنان یارانه می‌گیرند. رحمانی بیان کرد: نمایندگان باید از لیست دریافت حذف شوند و باید به‌زودی قانون حذف یارانه‌بگیران ثروتمند اجرا شود.

پاسخ توئیتری کری به ظریف

آرمان آورده:شنیده شد که در پی اخبار داغ این روزهای جهان درمورد توافق هسته‌ای ایران و 1+5، سیاستمداران هر کدام به نوعی گوشه‌ای از خبر‌های این مذاکرات را در فضای مجازی منتشر می‌کنند. باشگاه خبرنگاران نوشت؛ محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان با بیان اینکه 1+5 باید یک تصمیم حساس و تاریخی از میان «توافق یا تحمیل» انتخاب کنند، تصریح کرد: دستیابی به توافق نیازمند شجاعت برای مصالحه، خودباوری برای انعطاف، پختگی برای تصمیمات منطقی، خردمندی برای کنار گذاشتن توهمات و جسارت برای عبور از عادت‌های کهنه است. همان موقع جان کری وزیر امورخارجه آمریکا در جوابیه به این ویدئو گفت: من قبل از این گفته‌ام تیم ما با دقت و با تلاش فراوان درحال کار است تا پیشرفت مذاکرات را به حداکثر برساند.

پاسخ افتخارجهرمی به ادعای سلیمی‌نمین

روزنامه آرمان نوشت:شنیده شد که گودرز افتخارجهرمی به اتهامات سلیمی‌نمین درباره پرونده حقوقی سقوط هواپیمای مسافربری ایران و شکایت ایران از آمریکا پاسخ داد. به گزارش خبرآنلاین، عباس سلیمی‌نمین در یک مصاحبه با موضوع انهدام هواپیمای مسافربری ایرانی توسط ناو آمریکایی وینسنس گفته بود که پرونده‌ای حقوقی از جانب ایران توسط افتخارجهرمی که در آن زمان مسئول‌دفتر حقوقی ریاست‌جمهوری پیگیری شد، اما نتیجه آن نامعلوم است. وی همچنین مدعی شد که افتخارجهرمی به‌رغم اصرارهای فراوان هیچ‌گاه حاضر نشد حتی جمله‌ای در رابطه با عاقبت این پرونده توضیحی دهد. این درحالی است که دکتر افتخارجهرمی صراحتا گفت: تاکنون چندین‌بار در مصاحبه با روزنامه‌های مختلف و رادیو و تلویزیون نتیجه پیگیری دعوای جمهوری اسلامی ایران در دیوان بین‌المللی دادگستری به اطلاع عموم رسیده است. در همان زمان در جلسه‌ای در مجلس توضیحات کافی به نمایندگان داده شد. همچنین در همان زمان سران سه قوه از نحوه پیگیری و چگونگی خاتمه پرونده اطلاع یافتند.

برج میلاد تعطیل شد

آرمان نوشت:شنیده شد که سومین جشنواره رمضانی شهر خدا برج میلاد تهران، همزمان با شبهای لیالی قدر به مدت پنج روز تعطیل خواهد بود. فرارو نوشت : همزمان با شب‌های لیالی قدر در ماه مبارک رمضان و همچنین به مناسبت شهادت حضرت علی(ع) جشنواره رمضانی شهر خدا به مدت پنج روز از تاریخ 14 تا 18 تیرماه تعطیل خواهد بود تا شهروندان بتوانند بخوبی از شب های پربرکت لیالی قدر بهره مند شوند. بنابر اعلام روابط عمومی برج میلاد، جشنواره رمضانی شهر خدا کار خود را دوباره از روز جمعه 19 تیرماه در قالب برپایی محلات مختلف سلامت، فرهنگ و هنر، کودک، زندگی و طهرون تا پایان ماه بندگی خدا ادامه می‌دهد. سومین جشنواره رمضانی شهر خدا از 19 تا 26 تیرماه همه روزه با حضور گسترده هنرمندان از ساعت 18 تا 2 بامداد میزبان علاقه مندان و بازدیدکنندگان است.

لغو حکم اعدام قاتلان فرخنده

آرمان نوشت:شنیده شد که دادگاه استیناف افغانستان حکم اعدام چهار متهم پرونده قتل فرخنده را لغو کرد. ایران نوشت؛ در این جلسه که روز چهارشنبه گذشته پشت درهای بسته و بدون حضور اعضای خانواده فرخنده انجام شد، قاضی علی‌عبدالناصر پس از بررسی پرونده با لغو اعدام سه نفر از متهمان حادثه مجازات آنان را به 20 سال حبس تقلیل داد. ضمناً خادم زیارتگاه «شاه دو شمشیر» هم که بین آنها بود، به 20 سال حبس محکوم شد. یکی از محکومان نیز که براساس مدارک موجود کمتر از 18 سال سن داشت، به 10 سال زندان محکوم شده است. انتشار حکم، خشم خانواده فرخنده ملک‌زاده و فعالان حقوق بشر را برانگیخت و واکنش‌های اعتراضی را سبب شد.

پیام ظریف به زبان فارسی در رسانه آمریکایی

آرمان نوشت:شنیده شد که روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال پیام وزیر امورخارجه ایران را با زیرنویس فارسی منتشر کرد. واحد مرکزی خبر گزارش داد: این روزنامه آمریکایی با قراردادن پیام ویدئویی محمدجواد ظریف در این روزنامه آن را با زیرنویس فارسی و با ترجمه مناسب منتشر کرد. شمار بینندگان پیام ویدئویی ظریف در یوتیوب نیز از مرز ده هزار تن گذشته است و صدها نفر از اقصی‌نقاط جهان، واکنش‌های مثبت و منفی به آن نشان داده‌اند.

بگذارید آمریکا اعتراض کند، شما چرا؟

روزنامه کیهان نوشت:سایت «تابناک» در واکنش به یادداشت روز پنج‌شنبه مدیرمسئول کیهان (خطای خطرناک) که در آن نسبت به ترفند تازه آمریکا هشدار داده شده بود، به جای ارائه دلیل و یا کمترین شاهد و نمونه‌ای برای رد نظر کیهان، با چاپ تصویر شطرنجی شده مدیرمسئول کیهان، اعتراض کرده است که چرا کیهان طی چند سال گذشته، بارها و بارها به روند مذاکرات انتقاد داشته است. تابناک توضیح نداده که اگر روند مذاکرات آنگونه که مطلوب نظام و تضمین‌کننده منافع ملی جمهوری اسلامی ایران است، پیش رفته و می‌رود، چرا با وجود دست پُر کشورمان از مدارک و اسناد فنی و حقوقی، چالش هسته‌ای 12 سال به درازا کشیده است؟

گفتنی است اعتراض کیهان به خدعه و نیرنگ آمریکایی‌ها بود و تعجب‌آور است که چرا سایت تابناک از توضیح این نکته طفره رفته و از اعتراض کیهان به آمریکا و افشای ترفند آنان برآشفته است و به جای اعتراض به آمریکا، کیهان را مورد حمله قرار داده است؟!

انتظار آن بود سایت مزبور حداقل به یکی از انتقادهای کیهان که گذر ایام، صحت و درستی آن را تائید نکرده است، اشاره می‌کرد. از جمله، در نوشته سایت تابناک به قطعنامه فصل هفتمی شورای امنیت اشاره شده ولی توضیح نداده است کیهان تنها رسانه‌ای بود که با استناد به ماده 42 منشور سازمان ملل، تصویب قطعنامه فصل هفتمی را غیرقانونی دانسته بود و در آن هنگام بسیاری از رسانه‌های دیگر از جمله سایت تابناک، برای این قطعنامه که در آن کشورمان به تهدیدی برای صلح جهانی متهم شده بود، کف و سوت می‌کشیدند؟!

و بالاخره انتظار آن بود که سایت تابناک، در مقابل نظرات کیهان و برای نفی آن به جای «کلیات ابوالبقا؟» سند و مدرک و یا شاهد و نمونه‌ای ارائه می‌کرد. مثلا اگر به خود زحمت می‌داد و اظهارات دیروز مقامات آمریکایی را مرور می‌کرد، به درستی نظر کیهان پی می‌برد و شرمندگی دفاع- انشاءالله ناخواسته- از مواضع حریف را از خود دور می‌کرد.

نیویورک‌تایمز: با غلاف خالی از اسلحه باید از ایران امتیاز بگیریم

کیهان نوشت:رسانه‌های آمریکایی معتقدند گزینه‌های حمله نظامی و تحریم‌ها دیگر کارآمدی گذشته را ندارند و آمریکا مجبور به توافق با ایران است.

آسوشیتدپرس در گزارشی تحت عنوان «اگر مذاکرات هسته‌ای سقوط کند چه خواهد شد؟» نوشت: اگر مذاکرات سقوط کند گزینه‌های جایگزین جذابی وجود ندارد. گزینه نظامی که آمریکا بر روی میز مذاکره نگاه داشته است طرفداران اندکی دارد و جامعه جهانی هم به نظر نمی‌رسد تمایلی به وضع تحریم‌های فلج‌کننده واقعی داشته باشد. دوره نامعلوم خطرناکی پدیدار می‌شود.

آسوشیتدپرس افزود: جمهوری اسلامی به طور متقاعدکننده‌ای چهره‌ای شجاعانه ارائه می‌دهد و دولت اوباما میراث خود را در این توافق می‌بیند.

آیا حقیقتا گزینه نظامی وجود دارد؟ آسوشیتدپرس در پاسخ این پرسش نوشت: محتمل‌ترین شیوه حمله نظامی بمباران هوایی مراکزی خواهد بود که شماری از آنان در اعماق زمین ساخته شده‌اند.

با این حال، رهبران ارشد پنتاگون علنا بر محدودیت‌های ناشی از بمباران مراکز ایران تاکید دارند. آنها می‌گویند چنین حملاتی حداکثر تا سه سال برنامه تهران برای تولید بمب را به عقب می‌اندازد در حالی که ایران را چون کره‌شمالی و اسرائیل برای تولید بمب در خفا مصمم می‌کند. لئون پانتا، وزیر پیشین دفاع آمریکا، سال 2011 گفت که بمباران مراکز ایران توسط آمریکا «عواقب ناخواسته‌ای» در پی خواهد داشت. یک حمله تلافی‌جویانه علیه اسرائیل می‌تواند موجب افزایش تنش شود. اسرائیل به دلیل شرایط منطقه آسیب‌پذیر است.

آیا جامعه جهانی می‌تواند تحریم‌ها را شدت ببخشد؟ آسوشیتدپرس در پاسخ خاطر نشان کرد: به نظر نمی‌آید جهان بخواهد ایران را با مسدود کردن حرکت سرمایه و کالا به زانو درآورد. محاصره دریایی و زمینی ایران و اعمال منطقه پرواز ممنوع در سراسر ایران بسیار پرهزینه و به لحاظ سیاسی عملی انفجاری است. در این شرایط، تنها گزینه موجود اعمال تحریم‌های سخت‌تر برای تشدید فشار اقتصادی بر ایران است. اما این ایده در خارج از آمریکا خریدار چندانی ندارد. کشورهایی چون چین، هند، و ژاپن همچنان به نفت ایران نیاز دارند.

ایران بازار بزرگی برای شرکت‌های بزرگ و کوچک خارجی است. هر چه مدت تحریم‌ها طولانی‌تر شود شرکت‌ها انگیزه بیشتری برای دور زدن آنها پیدا می‌کنند و به طور بالقوه تاثیر تشدید تحریم‌ها کاهش می‌یابد.

آمریکا تقریبا از آغاز انقلاب 1357 خورشیدی تحریم‌هایی علیه ایران وضع کرده و طی سال‌ها این تحریم‌ها را که شامل تحریم‌های نفتی و بانکی است چندبار شدت بخشیده است.

ممکن است چون سال‌های گذشته تمایل زیادی به افزایش تحریم‌ها در شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا وجود نداشته باشد. اصول تحریم‌ها با آمادگی شرکت‌ها برای بازگشت به ایران در حال سست شدن است. پیتر وست ماکات، سفیر بریتانیا در واشنگتن، اخیرا گفت: «ما احتمالا تا رسیدن به مرز امکان اعمال تحریم‌ها علیه ایران فاصله چندانی نداریم. فرسایش تحریم‌ها احتمالا پس از هرگونه سقوط مذاکرات رخ خواهد داد.»

همزمان توماس فریدمن ضمن تحلیلی در نیویورک‌تایمز خاطر نشان کرد: شگفت‌آور است که ایرانی‌ها تنها در یک سوی میز مقابل آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین با برگ‌هایی ضعیف ! به این خوبی بازی می‌کنند.

وی می‌افزاید: طی سال گذشته هر بار نکته مهمی پیش آمد، مانند این که آیا ایران باید اورانیوم غنی شده خود را به خارج از کشور منتقل کند، یا باید پاسخگوی فعالیت‌های قبلی برای تولید بمب اتم باشد، مرتب احساس می‌شود این ما هستیم که باید نیازهای ایران را در نظر بگیریم. ای کاش ما یک‌بار مذاکرات را ترک می‌کردیم. وقتی به طرف مقابل در آن سوی میز این پیام را بفرستید که تمایلی ندارید که او را ناکار کنید یا توافق را ناکام بگذارید، در واقع خودتان را به طرفی برابر تقلیل می‌دهید و بهترین توافق بدی که می‌توان به دست آورد را، در نهایت پیش رو خواهید داشت.

فریدمن در عین حال خاطر نشان کرد: پیش از آن که اوباما را رهبری ضعیف قلمداد کنید، به خاطر داشته باشید که جرج بوش رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، هشت سال برای رسیدگی به این مسئله - زمانی که به مراتب مشکل کوچکتری بود- فرصت داشت، تا چه از طریق نیروی نظامی چه از طریق دیپلماسی مقتدرانه کاری کند، اما او برای هشت سال هیچ کاری نکرد. اما آیا هنوز امکان دارد تا توافق بد خوبی به دست آورد؟ توافقی که ایران را مجبور به برچیدن برنامه هسته‌ای‌اش نمی‌کند اما زیرساخت‌ هسته‌ای ایران را طی 5 تا 10 سال آتی تا حدی کوچک می‌کند که ایران نتواند به سرعت به سمت تولید جنگ‌افزار هسته‌ای حرکت کند؟ توافقی که سطحی از شفافیت را برای نظارت بر توافق در اختیار ما قرار دهد و به بازرسان بین‌المللی اجازه دهد تا دسترسی سرزده به هر مکان مشکوک به فعالیت مخفی هسته‌ای داشته باشند؟ توافقی که مانع ارتقا چشمگیر ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم ایران طی دهه آینده شود؟ بله یک «توافق بد خوب» در چنین چارچوبی هنوز امکان‌پذیر است، و این بستگی به جزئیات مورد مذاکره در این روزهای پایانی دارد. چنین توافقی به رئیس‌جمهوری آمریکا این امکان را می‌دهد که به کنگره بدبین، و همچنین به اسرائیل بگوید این بهترین توافقی است که با یک غلاف خالی از اسلحه می‌توان به دست آورد؛ توافقی که تا بروز دگرگونی‌هایی در ایران زمان می‌خرد و بهتر از جنگی است که هیچ‌کس نمی‌داند انتهای آن چه خواهد بود.

نیویورک‌تایمز نوشت: اما توجه داشته باشید؛ این توافق می‌تواند بزرگتر از ، یا به بزرگی، یک زلزله در خاورمیانه، مانند اشغال افغانستان و عراق باشد. فصل مشترک آن دو در این بود که ما به هیچ عنوان آمادگی پس‌لرزه‌های صبح روز بعد را نداشتیم. جهان عرب امروز هیچ وزن ژئوپولتیکی ندارد. مصر ضعیف شده است، عربستان سعودی فاقد توان اعمال قدرت است، و از عراق دیگر چیزی نمانده است.

نگرانی دیرهنگام اصلاح‌طلبان برای ناکارآمدی‌های دولت

کیهان نوشت:یک فعال اصلاح‌طلب با ابراز نگرانی می‌گوید: نیمی از عمر دولت رفت و دیگر نمی‌شود از دولت انتقاد نکرد.

محمدجواد حق‌شناس (عضو حزب اعتماد ملی و مدیر مسئول ارگان توقیف شده این حزب) ضمن توجیه 2 سال سکوت اصلاح‌طلبان در نقادی عملکرد دولت، به روزنامه آرمان گفت: شرایط امروز با شرایط سال 92 یکسان نیست. اگر در ابتدای تشکیل کابینه و حتی سال گذشته انتقاد از دولت نوعی بی‌انصافی به شمار می‌رفت در وضعیت کنونی نمی‌توان نسبت به اقدامات دولت بی‌تفاوت بود و شرایط نسبت به گذشته تفاوت کرده است.

در شرایط کنونی تقریبا نیمی از عمر دولت تدبیر و امید گذشته است متاسفانه کسانی که در آغاز کار دولت تدبیر و امید ردای نقد به تن کردند که از یک پیشداوری برخوردار بودند. این عده بر اساس پیشداوری و نگاه غیرعلمی فضایی را به وجود آوردند که منتقدان دلسوز نیز برای همراهی نکردن با رویکرد تندروانه از انتقادهای دلسوزانه نسبت به دولت پرهیز کردند یا اینکه به صورت ملایم و در لفافه انتقادهای خود را مطرح می‌کردند.

وی در ادامه توجیه خود برای سکوت اصلاح‌طلبان در قبال برخی ناکارآمدی‌ها گفت: برخی از جریان‌ها و افراد با تخریب‌های بیجا و مغرضانه خود فضا را برای انتقاد دلسوزانه مخدوش کردند و اجازه ندادند افراد دلسوز برخی اقدامات دولت آقای روحانی را به چالش علمی و منطقی بکشند. بسیاری از افراد آگاه با دانش و دلسوز گمان کردند اگر در طول دو سال گذشته از آقای روحانی انتقاد کنند با تندروهای تخریب‌گر در یک جبهه قرار می‌گیرند و به همین دلیل انتقاد نکردند یا اگر هم انتقادی داشتند آن را زیاد بزرگ جلو ندادند. این وضعیت به ضرر کشور، دولت و مردم است.

حق‌شناس ادامه می‌دهد: اگر هم‌اکنون که دولت روحانی در میانه عمر خود است با ریزش پشتوانه اجتماعی مواجه شود باید منتظر شرایط نامطلوبی برای دولت در پایان عمر چهارساله باشیم.

وی ضمن اشاره به مطالبات سیاسی اصلاح‌طلبان، درباره ضعف اقتصادی دولت‌ می‌گوید: نکته دیگر قرار نگرفتن مسائل اقتصادی در اولویت اول سیاست‌های دولت بوده است. به هر حال مسائل اقتصادی همواره بر پشتوانه اجتماعی دولت‌ها تاثیرگذار بوده و دولت آقای روحانی نیز از این قاعده مستثنا نیست. اگر آقای روحانی به دستاوردهای بزرگی در زمینه اقتصادی دست پیدا کند به طور حتم ریشه‌های خود را در بین اقشار مختلف مردم محکم‌تر خواهد کرد آقای روحانی به تازگی عنوان کردند که تحریم‌ها روی مسئله آب مردم هم تاثیرگذار بوده است.

حق‌شناس تصریح کرد: آقای روحانی نباید از این گونه تعابیر استفاده کند. این‌گونه تعابیر جواب مناسبی به مطالبات مردم نیست. مردم به دنبال اقدام عملی دولت برای برطرف کردن مشکلات اقتصادی خود هستند. تیم اقتصادی دولت باید منسجم‌تر و توانمندتر انتخاب می‌شدند تا یک جریان فراگیر برای برطرف کردن مشکلات اقتصادی مردم به وجود می‌آمد.

وی در پاسخ به این سوال که «به نظر می‌رسد دولت دارای مشی مشخص و تعریف شده نیست. آیا تداوم این وضعیت آینده دولت را مخدوش نمی‌کند؟» گفت: انتظار ما این بود که دولت آقای روحانی با توجه به مشکلات شدید معیشتی مردم یک تیم منسجم را برای حل این مشکل به وجود خواهد آورد. با این حال در حال حاضر نوعی عدم هماهنگی و انسجام بین وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه مشاهده می‌کنیم. آقای روحانی باید سازمان برنامه و بودجه را به عنوان قلب تپنده سیستم اجرایی کشور خیلی زود راه‌اندازی می‌کرد با این وجود مشاهده کردیم که راه‌اندازی این سازمان بیش از هجده ماه به طول انجامید. این یک علامت سوال بسیار بزرگ برای کارشناسان سیاسی و اقتصادی بود که چرا آقای روحانی که در مناظرات انتخاباتی خود تاکید زیادی روی احیای این سازمان داشت به مدت هجده ماه احیای این سازمان را به تعویق انداخت.

وی این را هم گفته که «حضور روحانی در بین اهالی رسانه و سخنرانی‌های ایشان تنها نکته مثبت تیم رسانه‌ای دولت به شمار می‌رود. گزارش‌های صد روزه آقای روحانی نیز به این مسئله کمک کرده است. هر چند که این گزارش‌ها از نظم مناسبی برخوردار نبوده و تداوم نداشت. بنده برخی از وزرا را سراغ دارم که در دو سال گذشته حتی یک مصاحبه مطبوعاتی نداشتند به نظر می‌رسد این وزرا از رسانه‌ها فرار می‌کنند.»

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها