فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا:

دشمن را از فاصله 3هزار کیلومتری رصد می‌کنیم

امیر اسماعیلی: دفاع الکترونیک باتوان بالا ویژگی اصلی سامانه راداری قدیر است

پوشش جنوب غرب آسیا با راه اندازی سامانه راداری سپاه

دومین سامانه راداری «قدیر» سپاه عصر امروز با حضور امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) در جنوب کشور وارد چرخه عملیاتی کشور شد تا منطقه وسیعی از جنوب غرب آسیا تحت دید راداری سپاه باشد.
کد خبر: ۸۱۴۱۶۶
پوشش جنوب غرب آسیا با راه اندازی سامانه راداری سپاه

این رادار قابلیت کشف هواپیماها تا فاصله 600 کیلومتری، موشک بالستیک 1100 کیلومتری و در ارتفاع 100 کیلومتری را داراست.

این دومین رادار قدیر است که پس از 6 ماه فعالیت آزمایشی وارد چرخه عملیاتی شده و رادار سوم از این دست رادارهای برد بلند تا ماه دیگر به بهره برداری می‌رسد.

نشریه «اسرائیل دیفنس» (israel defense) در همان زمان و در گزارشی با اشاره به رزمایش موشکی ایران اعلام کرد که پیشرفت فناوری و نظامی ایران فراتر از حد تصور کشورهای غربی است.

این نشریه نظامی نوشت: روشن شد که صنعت نظامی ایران پیشرفته‌تر از آن است که غرب ارزیابی کرده است. آنچه ایرانی‌ها برای اولین بار بخصوص رادار چندمنظوره بسیار پیشرفته [قدیر] را به نمایش گذاشتند، وجود قدرت تکنولوژی موثر از نوع درجه یک را ثابت می‌کند.

از این رادار توانمند (ساخته شده در مرکز جهاد خودکفایی نیروی هوافضای سپاه) برای کشف اهداف هوایی، هواپیماهای رادارگریز (استیلز)، موشک‌های کروز و موشک‌های بالستیک و نیز ماهواره‌های در مدار پایین (لئو) استفاده می‌شود.

رادار آرایه فازی «قدیر» با قابلیت استفاده در تمام شرایط آب و هوایی و مقاوم در برابر جنگ الکترونیک، در نقاط مختلف میهن اسلامی نصب شده و اطلاعات آن قابل انتقال به تمام نقاط کشور است.

بیش از 100 آنتن با قابلیت گردش 360 درجه برروی این رادار نصب شده است.

اولین نوع این رادار یک سال پیش در سایت راداری گرمسار به نام «شهدای بعثت» رونمایی شده بود.

دفاع الکترونیک باتوان بالا ویژگی اصلی سامانه راداری قدیر است

امیر سرتیپ فرزاد اسماعیلی عصر شنبه در آیین رونمایی و بهره برداری از دومین سامانه راداری قدیر نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جنوب غرب کشور گفت: دفاع جانانه الکترونیکی در محیط جنگ الکترونیک از توانمندی های دومین سامانه راداری قدیر نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

وی گفت: ما امروز در نقطه ای از توان هستیم که رادار توانمند، بومی و سلحشورانه ای به نام قدیر در پدافند هوایی کشور نصب و راه اندازی شده است.

سرتیپ اسماعیلی افزود، رادار قدیر جدای از قیمت که بسیار پایین تر از نمونه خارجی است در مدت زمان یک پنجم نصب و راه اندازی چنین سامانه ای در جهان، مستقر و به راه افتاده است.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ادامه داد: دانش بومی این سیستم راداری به دست متخصصان جوان و برومند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مجموعه نیروی هوافضا انجام شده است که ما این توانمندی را به برادران پاسدار خود تبریک می گوییم.

امیراسماعیلی توضیح داد: این رادار دارای بردی بیش از هزار کیلومتر است و با توجه به توانمندی های علمی که در ساخت و راه اندازی آن به کار رفته است یکی از سامانه های راداری بی نظیر در پدافند هوایی کشور است.

وی از دیگر توانمندی های سامانه رادار قدیر را دفاع جانانه الکترونیکی در محیط جنگ الکترونیک عنوان کرد و گفت: این سامانه راداری دارای امواجی بسیاری سخت برای گیرنده های دشمن است و همین که در بحث دفاع الکترونیکی بسیار توانمند و باشکوه عمل می کند.

امیر اسماعیلی از جمله دیگر توانایی های این رادار برد بلند و راهبردی را بحث کشف و شناسایی اهداف با سطوح مختلف عنوان کرد و گفت: با یاری خدا این سامانه راداری قادر به کشف اهداف ریز پرنده و اهداف با سطح مقطع بسیار کم و کوچک از دور دست می باشد.

وی گفت: در سامانه رادار قدیر همچنین تفکیک در برد و تفکیک در زاویه موجب شده تا این رادار به شایستگی تمام اهداف را در بردهای بسیار بالا، متوسط و نزدیک کشف و پردازش کند و بدون اینکه اخلالی در سیستم آن به وجود بیاید آنها را مورد رهگیری و برای انهدام احتمالی به سامانه های موشکی ارسال کند.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) تاکید کرد: این سامانه راداری سه بعدی بردبلند به خاطر بومی بودن سیستم از صفر تا 100 تمام قطعات آن و کاربری های آن هیچ گلوگاهی در بحث تعمیر و نگهداری ندارد.

وی افزود: طبق اذعان سازمان بین المللی هوانوردی ایکائو هوا و فضای جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه جزو مناطق امن و ایمن است.

امیر اسماعیلی همچنین از آماده شدن یک سامانه دیگر راداری خبر داد و گفت: این سامانه نیز در آینده ای نزدیک و با اتمام عملیات مهندسی آن نصب و عملیاتی خواهد شد.(فارس-ایرنا)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها