jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۱۳۴۳۰   ۱۰ تير ۱۳۹۴  |  ۲۰:۳۶

محمد جواد ظریف وزیرامور خارجه در نخستین روز از وقت اضافی یا به گفته منابع امریکایی و اروپایی « تمدید هفت روزه» توافق ژنو ششمین نشست خود را با جان کری وزیر خارجه آمریکا آغاز کرد.

مذاکره ظریف - کری ، پایان کار کارشناسی و آغاز بررسی ضمائم

15 دقیقه نخست این دیدار، به مذاکره خصوصی ظریف - کری گذشت و پس از آن علاوه بر علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا، سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه، وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا و هلگا اشمید معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا به مذاکره پیوستند.

معاونان وزیر امور خارجه در کنار این مذاکرات، سرگرم کار بر روی متن توافق و ضمائم آن هستند. کار کارشناسان بر روی ضمائم پایان یافته و این متن هم اکنون به سطحی بالاتر یعنی معاونان رسیده است.

روز گذشته معاونان بیش از سه ساعت بر روی یکی ازضمائم کار کردند که این بررسی باز هم ادامه خواهد داشت. عراقچی و روانچی تلاش می کنند متن را تا روزهای آینده آماده کنند.

با توجه به آن که نظام تحریم ها علیه ایران به گونه ای تنظیم شده بود که به طور خودکار پس از پایان ماه ژوئن به جریان می افتاد، لازم بود اروپا وامریکا برای مدتی مشخص این مهلت را تمدید کنند.

ازاین رو اعلام شد که مذاکرات هفت روز تمدید شده و ایران نیز اقدامات خود را به مدت هفت روز ادامه خواهد داد.

به آژانس بین المللی انرژی اتمی هم اعلام شده که توافق ژنو هفت روز تمدید شده است.

ظریف از پیشرفت مذاکرات خبر داد

وزیر امور خارجه ایران گفت : به مذاکرات ادامه می دهیم و پیشرفت خواهیم داشت و تاکنون پیشرفت هم داشته ایم.

ظریف پیش از آغاز نشست با جان کری ، وزیر خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد از هر فرصتی برای پیشرفت استفاده خواهیم کرد.

آمانو در تهران، از نحوه پیشبرد کار خواهد گفت

وزیر خارجه ایران در باره سفر یوکیا آمانو ، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران نیز گفت: از آمانو برای سفر به تهران دعوت شده تا با مسوولان ایرانی در باره نحوه پیشبرد کار گفتگو کند.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پنجشنبه وارد تهران خواهد شد.

تخت روانچی: بیانیه لوزان، اساس کار مذاکرات کنونی است

معاون دکترظریف بیانیه لوزان را اساس کار برای توافق نهایی توصیف کرد.

مجید تخت روانچی معاون وزیر امورخارجه ایران در گفتگو با آرین طباطبایی استاد دانشگاه جرج تاون آمریکا که در سایت بولتن دانشمندان اتمی منتشر شده است؛گفت: ما در لوزان به نوعی تفاهم و نه توافق دست یافتیم. ما به نوعی راه حل مشکلات دست یافتیم. این تفاهم، نقطه عزیمت بوده است. ما در ذیل چتر این تفاهم کلی حرکت می کنیم. باید تصریح کنم که در لوزان وقت نداشتیم تا درباره همه موضوعات وارد جزییات شویم.

موگرینی، در راه وین

خبر دیگر پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا اعلام کرد: فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به منظور شرکت در گفتگوهای مربوط به مسئله هسته ای ایران پنج شنبه به وین می رود.

وزیران خارجه چین و فرانسه، پنجشنبه در هتل کوبورگ

وانگ یی و لوران فابیوس وزیران خارجه چین و فرانسه پنجشنبه به مذاکرات هسته‌ای ایران در وین ملحق خواهند شد.

حصول پیشرفت در مذاکرات هسته ای

جان کری وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: طرفهای مذاکره در خصوص برنامه هسته ای ایران پیشرفت هایی داشته اند.( ایرنا- خبرگزاری صداوسیما)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر