jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۸۱۲۷۴۴ ۰۹ تير ۱۳۹۴  |  ۰۲:۵۰

براساس آمار منتشر شده سهم سالانه کشورمان از تولید پلاستیک حدود 177 هزار تن برآورد می‌شود در نتیجه روزانه حدود 500 تن وسایل پلاستیکی وارد زندگی ایرانی‌ها می‌شود. این درحالی است که بخش قابل توجهی از این تولیدات پلاستیکی خیلی زود و بدون هیچ تفکیکی درون سطل زباله انداخته می‌شود.

فرهنگ‌های فراموش‌شده زیست‌محیطی را زنده‌کنیم

تفکیک نشدن زباله در کشورمان خطر زباله‌های پلاستیکی را برای محیط‌زیست چند برابر می‌کند، چون حجم و تولید زباله‌های پلاستیکی به دلیل ارزان بودن این مواد بالاست و وقتی تلاشی برای تفکیک و بازیافت آنها صورت نگیرد خیلی زود بخش زیادی از طبیعت را اشغال می‌کنند. برای نمونه مدتی پیش مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار تهران درباره میزان استفاده ساکنان تهران از کیسه‌های نایلونی گفته بود روزانه 500 هزار عدد کیسه نایلونی در میادین میوه و تره بار مصرف می‌شود.

تاکنون هشدارهای زیادی درباره استفاده بیش از حد پلاستیک در کشورمان مطرح شده، اما به نظر می‌رسد هیچ کدام از آنها آن طور که باید و شاید کارگر نبوده، زیرا هنوز شهروندان به این باور نرسیده‌اند که باید زباله کمتری تولید کنند.

کمپین‌هایی مانند «خرید سبز» یا «به کیسه‌های پلاستیکی نه بگوییم» نیز شروع به کار کرده‌اند، اما فعالیت آنها در برابر وسعت مشکلات این حوزه نتوانسته راه به جایی ببرد، به همین دلیل مسئولان نیز باید وارد این عرصه شده و با حمایت از این کارزارها و سرمایه‌گذاری در اجرای برنامه‌های فرهنگی به محیط‌زیست کشور بیشتر توجه کنند.

یکی از کارهایی که مسئولان می‌توانند در این حوزه انجام دهند زنده کردن فرهنگ‌های زیست‌محیطی پدران و مادران ماست که این روزها به فراموشی سپرده شده است، برای نمونه آنها هنگام رفتن به میدان تره‌بار با خود سبد و زنبیل می‌برند، اما بی‌توجهی به این رفتارهای سنجیده، سبب شده نسل جدید به نوعی این رفتار را ارزش محسوب نکرده و آن را از یاد ببرند. افزون بر این می‌توان به استفاده از پاکت‌های کاغذی و جدا کردن زباله‌های‌ تر و خشک اشاره کرد،چون در گذشته دست‌کم برای نان احترام بیشتری قائل بوده و آن را با دیگر دورریزها درون سطل زباله نمی‌انداختند، اما این روزها نان نیز روانه سطل آشغال می‌شود. اگر مسئولان برای حفظ این ارزش‌ها برنامه‌ای داشتند، اکنون راحت‌تر می‌توانستند اهمیت حفظ محیط زیست را به نسل جدید آموزش دهند. باید از مسئولان خواست تا زمانی که این فرهنگ‌های محیط‌زیستی به طور کامل از یاد نسل جدید نرفته برای احیای آنها اقدام کنند.

جــامعـه

مهدی آیینی‌

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

سوختن درخت طبیعی نیست!

سوختن درخت طبیعی نیست!

در ده روز گذشته، حدود 300 نقطه از اراضی جنگلی آتش گرفته است. شاید بسیاری بگویند این آتش‎سوزی‌ها عمدی است.

توهم خودشیفتگان مجازی

توهم خودشیفتگان مجازی

فضای مجازی بستری شده‌است برای ظهور افرادی که با کسب مخاطب اقدام به اظهارنظرهای غیرکارشناسانه می‌کنند؛ بستری که در آن بیشتر حرافی می‌کنند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر