jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۸۱۰۹۸۲   ۰۲ تير ۱۳۹۴  |  ۱۴:۳۹

دو سند از اسناد وزارت‌خارجه عربستان که «ارتش سایبری یمن» آن را فاش کرد، از همکاری معاون کنونی رئیس‌جمهور عراق با عربستان در ایام سقوط موصل و همچنین جاسوسی برادرش برای ریاض حکایت دارد.

رشوه نیم میلیارد دلاری عربستان در حساب رییس سابق پارلمان عراق

به گزارش ارتش سایبری یمن چند سند از صدها هزار سند افشا شده از وزارت خارجه، کشور و اطلاعات عربستان توسط «ارتش سایبری یمن» که ماه «می» گذشته، یک نسخه از کل اسناد فاش شده را در اختیار خبرگزاری فارس قرار داد، درباره خانواده «النجیفی» در عراق و روابط حسنه این خانواده با ریاض است.

از جمله اسامی که در این اسناد دیده می‌شود، نام «اسامه النجیفی» رئیس سابق پارلمان عراق و معاون کنونی رئیس‌جمهور عراق است. بر اساس یکی از این اسناد، معاون رئیس‌جمهور عراق، مبلغ 575 میلیون دلار تنها 13 روز پس از سقوط شهر موصل دریافت کرده است. موصل، 10 ژوئن، 20 خرداد ماه سال گذشته (1393) سقوط کرد.

در این سند سازمان اطلاعات عربستان که نامه‌ای به شماره 341 و 13 روز پس از سقوط موصل به تاریخ 23/6/2014 است، آمده است:

«برادر ارجمند و محترم جناب آقای «اسامه النجیفی»

به اطلاع می‌رساند که ما مبلغ 575 میلیون دلار بر اساس قراردادی که با بانک «نیکستایل» ترکیه داشتیم، به شماره حساب «B23Q21746AI » و به چک به شماره KS8954021 در تاریخ 22/6/2014 واریز کردیم.

امیدواریم که پیش از اعلام آمادگی شما برای اجرای آنچه میان ما توافق شده، از آن برداشت نکنید تا پس از این بر اساس درصدهایی که برای هر یک از شخصیت‌های معین در توافق ما مشخص شده، تقسیم شود.

با احترام و آرزوی موافقت شما

رئیس دستگاه اطلاعات عمومی

خالد بن بندر بن عبدالعزیز آل سعود»

اسنادی که ارتش سایبری یمن 22 می (1 خرداد) در اختیار خبرگزاری فارس و سپس بخشی از آن را در اختیار سایت ویکی‌لیکس قرار داده است، شامل پیامها، نامه‌ها و گزارش‌های محرمانه سفارتخانه‌های عربستان سعودی در سرتاسر دنیا، وزارت خارجه، کشور و اطلاعات این کشور است.

نامه دیگر که امضای «سعود الفیصل» وزیر خارجه وقت عربستان در زیر آن درج شده است، مربوط به جاسوسی «محمد النجیفی» برادر اسامه و یکی از مشاوران ارشد او در دوره ریاستش بر پارلمان عراق است.

این سند نشان می‌دهد که محمد النجیفی برادر اسامه و اثیل النجیفی استاندار وقت نینوا (به مرکزیت موصل)، عربستان را در جریان جزئیات امور داخلی در دولت عراق قرار می‌داد و به نوعی جاسوسی او برای ریاض را فاش می‌کند.

متن این سند به شرح زیر است:

«خادم الحرمین الشریفین و رئیس محترم دولت عربستان سعودی

به اطلاع می‌رساند که جناب شاهزاده «ترکی الفیصل» به بنده ابلاغ کرده است که نامه‌ای از دکتر محمد النجیفی، برادر و یکی از مشاوران ارشد اسامه النجیفی رئیس پارلمان عراق، دریافت کرده است که بیانگر وخامت اوضاع در عراق در سایه تلاش ایران برای سیطره بر این کشور از طریق «نوری المالکی» نخست‌وزیر است.

وی در این نامه خواستار تدوین یک طرح برای جلوگیری از نفوذ ایران در عراق که عربستان و منطقه عربی را تهدید می‌کند، شده است.

دکتر محمد النجیفی تمایل دارد که در سفر قریب الوقوع رئیس پارلمان عراق به عربستان در پاسخ به دعوت رسمی رئیس مجلس شورای عربستان با بنده دیدار کند. لذا اگر جنابعالی با این مسئله موافقید، لطفا ابلاغ کنید.

خداوند عمری طولانی و باعزت به شما عطا بفرماید.

سعود الفیصل وزیر خارجه»

جولیان آسانژ مدیر سایت ویکی‌لیکس در بیانیه‌ای اعلام کرده که «اسناد عربستان سعودی پرده از یک دیکتاتوری مرموز و غیرقابل پیش‌بینی برمی‌دارد که علاوه بر گرامی داشتن صدمین اعدام با گردن زدن در سال جاری، به تهدیدی علیه همسایگانش تبدیل شده است». (فارس)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

تغییر قواعد نبرد

تغییر قواعد نبرد

کاخ‌ سفید و بسیاری از استراتژیست‌های مطرح دو حزب سنتی آمریکا، تمرکز ویژه‌ای روی کلیدواژه جنگ ترکیبی کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها