jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۰۹۵۱۷   ۲۸ خرداد ۱۳۹۴  |  ۲۰:۰۰

موفقیتی دیگر از متخصصان ایرانی

درمان سرطان خون با سنتز نانو

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق به سنتز نوعی نانو حامل های هوشمند شده اند که در درمان سرطان خون موثر است.

درمان سرطان خون با سنتز نانو

سنتز نانو حامل های هوشمند انتقال دارو با تلاش دکتر خلیل آبنوس و دکتر سید محمد تقدیسی حیدریان از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و همکارانشان در مقیاس آزمایشگاهی انجام شده است.

دکتر خلیل آبنوس، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این باره گفت: امروزه انتقال دارو به سلول ها و بافت های هدف تبدیل به یک فناوری قدرتمند در پزشکی بویژه در درمان سرطان شده است.

وی افزود: یک سیستم انتقال داروی ایده آل باید حاوی دو خصوصیت انتقال هدفمند و آزاد سازی دارو توسط یک خصوصیت اختصاصی سلول های بیمار باشد، لذا با انتقال هدفمند داروها می توان به طور قابل ملاحظه ای عوارض جانبی آنها را کاهش داد.

به گفته عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در این مطالعه به منظور انتقال هدفمند داروی «دانوروبیسین» از ترکیب نانو ذرات «طلا - آپتامر» استفاده شده است.

آبنوس افزود: این سیستم به گونه ای طراحی شده که دارو را تنها در «pH» مشابه سلول های سرطانی آزاد می کند و عوارض جانبی داروی «دانوروبیسین» را در سلول های کنترل کاهش داده و اثرات درمانی آن را در سلول های هدف در مقایسه با داروی تنها به طور معنی داری افزایش داده است.

وی در زمینه علت استفاده از نانو ذرات طلا گفت: ذرات طلا در میان نانو ذرات مختلف به علت سنتز آسان، نسبت سطح به حجم و زیست سازگاری توجه بسیار به خود جلب کرده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: ذرات طلا می توانند حامل های بسیار مناسبی برای داروهای شیمی درمانی مانند «دانوروبیسین» باشند و از سوی دیگر آپتامر استفاده شده در ترکیب این نانو حامل به عنوان ماده ای برای انتقال هدفمند دارو عمل می کند.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان قطب پزشکی در شرق کشور دارای هشت هزار دانشجو و افزون بر 17 هزار کارمند بهداشتی و درمانی است.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها