jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۸۰۴۹۶۳   ۱۶ خرداد ۱۳۹۴  |  ۱۱:۲۲

رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور آموزش‌وپرورش گفت:‌ به سراسر کشور اعلام کرده‌ایم که اگر گزارشی به آنها رسید که از جاماندن دانش‌آموزان اتباع افغانستانی از تحصیل خبر می‌‌دهد سریعاً به آن رسیدگی کنند.

جزییات ثبت‌ نام دانش‌ آموزان افغان در مدارس

خلیل‌الله بابالو در پاسخ به این پرسش که برای ثبت نام دانش‌آموزان اتباع افغانستان در مدارس چه تدابیری اتخاذ کرده‌اید؟ گفت:‌ در برخی موارد سخنانی از سوی برخی سازمان‌های مردم نهاد اعلام می‌شود که از عدم ثبت‌نام دانش آموزان اتباع افغانی در مدارس خبر می‌دهد اما باید اعلام کنم که در سال 91 حدود 310 هزار نفر از این دانش‌آموزان در مدارس کشور حضور داشتند که هر سال بر تعداد آنها افزوده می‌شود و این رقم در سال گذشته به بیش از 327 هزار نفر رسید.

وی افزود:‌ به تمام استان‌های کشور اعلام کرده‌ایم که اگر مراکز غیرمجاز در بحث آموزش اتباع افغانی فعالیت می‌کنند، این مراکز را شناسایی و از آنها بازدید کنند. تلاش ما بر این است تا به مراکز غیرمجازی که بحث آموزش اتباع را برعهده دارند مجوز فعالیت دهیم تا شکل قانونی پیدا کنند.

رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش گفت:‌ به استان‌های سراسر کشور اعلام کرده‌ایم که اگر گزارشی به آنها رسید که از جاماندن دانش‌آموزان اتباع افغانستانی از تحصیل خبر می‌‌دهد سریعاً به آن رسیدگی کنند. تلاش می‌کنیم تا به موسسات خصوصی که علاقه مند به آموزش اتباع هستند مجوز فعالیت دهیم چرا که بسیاری از اتباع افغانستانی تمایل دارند تا فرزندانشان در بخش خصوصی تحصیل کنند.

بابالو افزود: ‌هم ‌اکنون سه برنامه اصلی را مدنظر داریم، نخست آنکه آیا دانش‌ آموزان افغانستانی وجود دارند که به مدارس مراجعه کرده و مدارس از آنها ثبت نام نکنند؟‌ دوم، کاهش فعالیت مراکز غیرمجاز و بازرسی از آنها و برنامه سوم، اعطای مجوز فعالیت و اجازه فعالیت به بخش خصوصی همانند مدارس غیردولتی در بحث آموزش اتباع است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته از مسئولان سازمان‌های مردم نهاد دعوت کرده و با آنها جلسه‌ای داشتیم،‌ گفت:‌ در این جلسه تلاش کردیم تا در بحث آموزش اتباع به هماهنگی دست یابیم. امسال نیز تلاش می‌کنیم قبل از شروع سال تحصیلی جلسه‌ای را با سازمان‌های مردم نهاد در این رابطه داشته باشیم.

رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش افزود: رهبر معظم انقلاب تاکید دارند که هیچ دانش‌آموز افغانستانی از تحصیل بازنماند. در بحث سوادآموزی اتباع افغان نهضت سوادآموزی فعالیت می‌کند، البته سال گذشته ما با همکاری کمیسیاریا سه هزار نفر از اتباع افغان را تحت پوشش فعالیت‌های سوادآموزی قرار دادیم اما امسال مقرر شد تا بحث سوادآموزی آنها کاملا بر عهده سازمان نهضت سوادآموزی باشد.

بابالو اظهار کرد: هم‌اکنون در سراسر کشور مدرسه داریم به گونه‌ای که بیش از 5 هزار مدرسه در کشور داریم که تعداد دانش آموزان آنها کمتر از 5 نفر است این نشان دهنده تلاش آموزش و پرورش برای تحت پوشش قرار دادن تمام دانش آموزان است و دانش‌آموزان افغانستانی نیز همانند دانش‌آموزان ایرانی هستند و مدارس آنها را جذب می‌کنند.

وی گفت:‌اگر دانش‌آموزان افغانستانی به مدرسه مراجعه کرده و از آنها ثبت نام نکردند، می‌توانند اعتراض کنند،‌سال گذشته تعدادی از این دانش آموزان به دفتر امور بین الملل وزارت آموزش و پرورش مراجعه کردند و کارشناسان ما با مدارسی که از آنها ثبت نام نکرده بودند،‌تماس گرفته و زمینه ثبت نام این دانش‌آموزان فراهم شد.

رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش افزود: دانش‌آموزان افغانستانی در فصل ثبت نام اگر به مدارس مراجعه کرده و از آنها ثبت نام نکردند این موضوع را به نماینده اتباع در ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها یا اداره اتباع وزارت کشور گزارش دهند و اگر باز هم به نتیجه نرسیدند می‌توانند به دفتر امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش گزارش دهند تا زمینه ثبت‌نام آنها در مدارس فراهم شود.(تسنیم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمدرضا
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
ما ساكن رشت هستیم اگه به آموزش پرورش مراجعه كنیم مشكل ما حل میشه لطفا راهنمایی كنید
۰
۰

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر