jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۰۴۶۴۲ ۱۵ خرداد ۱۳۹۴  |  ۱۱:۵۶

وزیر خارجه ایران در گفتگو با شبکه تلویزیونی المنار گفت: اگر طرف های مذاکره به توافق های صورت گرفته در لوزان پایبند باشند به توافق نهایی دست پیدا می کنیم.

با پایبندی به توافق لوزان،به توافق نهایی می رسیم

به گزارش خبرگزاری صداوسیما ،محمد جواد ظریف که در مسکو و در حاشیه نشست وزرای خارجه سازمان همکاری شانگهای با المنار گفتگو کرده بود در پاسخ به این سوال که آیا تصور می کنید مذاکرات هسته ای در مهلت مقرر به یک نتیجه مثبت نهایی دست پیدا خواهد کرد؛ گفت: ما برای همه مسائل موجود راه حلی یافته ایم و هم اکنون در مرحله نگارش این توافق هستیم. به نظر من همیشه راهکاری برای نگارش توافق در خصوص مسائل فنی هسته ای پیدا می شود اما آنچه که حصول پیشرفت در نگارش توافق را با مشکل مواجه می کند زیاده خواهی ها یا همان تلاش برای طرح مسائل جدید است.

به گزارش پایگاه اینترنتی المنار وی تصریح کرد: امیدوارم اگر همه طرف های مذاکره به توافق هایی که در لوزان به دست آمده پایبند باشند و برای مشخص ساختن جزئیات این توافقات تلاش کنند می توانیم گام های رو به جلویی داشته باشیم و به توافق دست پیدا کنیم.

ما در نشستی سه جانبه در مسکو با روسیه و چین درباره راه های تسهیل پیگیری روند مذاکرات گفتگو کرده ایم و امیدوارم که با اقدام های اساسی ایران، روسیه و چین بتوانیم رو به جلو حرکت کنیم.

محمد جواد ظریف در پاسخ به این سوال که آیا هنوز مشکلات پیش روی شما ادامه دارد؛گفت: همکاران من در این لحظه در وین مشغول مذاکره با کشورهای پنج به علاوه یک هستند و امیدوارم که بتوانیم در این مذاکرات پیشرفت داشته باشیم.

وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سوال که آیا معتقدید نشست ژنو در خصوص یمن فرصت مناسبی برای دستیابی به توافق سیاسی میان گروه های یمنی ایجاد می کند یا اینکه رژیم سعودی و همپیمانانش همچنان بر شروط خود که دستیابی به راه حلی برای بحران یمن را به تاخیر می اندازد پافشاری می کنند؛ خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی کشورهای منطقه دچار توهم هستند و تصور می کنند که می توانند از طریق توسل به گزینه نظامی مساله یمن را حل و فصل کنند. در واقع راه حل های نظامی آن ها صرفاً به بمباران شهروندان غیر نظامی و بیگناه یمنی محدود می شود.

همگان باید این مساله را درک کنند که تنها راه حل مساله یمن راه حل سیاسی است و همگان باید بدون داشتن پیش شرط و با هدف دستیابی به راه حلی برای مساله یمن، پای میز مذاکرات حاضر شوند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر