jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۰۴۶۴۲ ۱۵ خرداد ۱۳۹۴  |  ۱۱:۵۶

وزیر خارجه ایران در گفتگو با شبکه تلویزیونی المنار گفت: اگر طرف های مذاکره به توافق های صورت گرفته در لوزان پایبند باشند به توافق نهایی دست پیدا می کنیم.

با پایبندی به توافق لوزان،به توافق نهایی می رسیم

به گزارش خبرگزاری صداوسیما ،محمد جواد ظریف که در مسکو و در حاشیه نشست وزرای خارجه سازمان همکاری شانگهای با المنار گفتگو کرده بود در پاسخ به این سوال که آیا تصور می کنید مذاکرات هسته ای در مهلت مقرر به یک نتیجه مثبت نهایی دست پیدا خواهد کرد؛ گفت: ما برای همه مسائل موجود راه حلی یافته ایم و هم اکنون در مرحله نگارش این توافق هستیم. به نظر من همیشه راهکاری برای نگارش توافق در خصوص مسائل فنی هسته ای پیدا می شود اما آنچه که حصول پیشرفت در نگارش توافق را با مشکل مواجه می کند زیاده خواهی ها یا همان تلاش برای طرح مسائل جدید است.

به گزارش پایگاه اینترنتی المنار وی تصریح کرد: امیدوارم اگر همه طرف های مذاکره به توافق هایی که در لوزان به دست آمده پایبند باشند و برای مشخص ساختن جزئیات این توافقات تلاش کنند می توانیم گام های رو به جلویی داشته باشیم و به توافق دست پیدا کنیم.

ما در نشستی سه جانبه در مسکو با روسیه و چین درباره راه های تسهیل پیگیری روند مذاکرات گفتگو کرده ایم و امیدوارم که با اقدام های اساسی ایران، روسیه و چین بتوانیم رو به جلو حرکت کنیم.

محمد جواد ظریف در پاسخ به این سوال که آیا هنوز مشکلات پیش روی شما ادامه دارد؛گفت: همکاران من در این لحظه در وین مشغول مذاکره با کشورهای پنج به علاوه یک هستند و امیدوارم که بتوانیم در این مذاکرات پیشرفت داشته باشیم.

وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سوال که آیا معتقدید نشست ژنو در خصوص یمن فرصت مناسبی برای دستیابی به توافق سیاسی میان گروه های یمنی ایجاد می کند یا اینکه رژیم سعودی و همپیمانانش همچنان بر شروط خود که دستیابی به راه حلی برای بحران یمن را به تاخیر می اندازد پافشاری می کنند؛ خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی کشورهای منطقه دچار توهم هستند و تصور می کنند که می توانند از طریق توسل به گزینه نظامی مساله یمن را حل و فصل کنند. در واقع راه حل های نظامی آن ها صرفاً به بمباران شهروندان غیر نظامی و بیگناه یمنی محدود می شود.

همگان باید این مساله را درک کنند که تنها راه حل مساله یمن راه حل سیاسی است و همگان باید بدون داشتن پیش شرط و با هدف دستیابی به راه حلی برای مساله یمن، پای میز مذاکرات حاضر شوند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فرق چرا با چگونه

فرق چرا با چگونه

در یک عملیات تروریستی، ترور شدیم. این دومین اتفاق مهم تروریستی در بازه‌ یک‌ساله بود که مردم از دوربین رسانه مشاهده‌‌اش کردند، غرورشان جریحه‌دار شد و ناراحت شدند.

پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر