jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۸۰۲۶۸۵   ۰۷ خرداد ۱۳۹۴  |  ۰۹:۲۵

همدلی و همزبانی دولت و مجلس

نوبخت و باهنر از همدلی و همزبانی گفتند

سخنگوی دولت گفت: هدف دولت و مجلس، تقویت نظام، خدمت به مردم و پیشرفت کشور است.

نوبخت و باهنر از همدلی و همزبانی گفتند

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، محمدباقر نوبخت در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه 2سیما با بیان اینکه فرجام همدلی وهمزبانی مجلس نهم و دولت یازدهم بهتر از آغاز آن است افزود: حتی درسؤال هایی که نمایندگان مجلس از دولت دارند و برخی وزرای پیشنهادی نیز رأی نیاوردند اما می توان همدلی و همزبانی را میان مجلس و دولت دید.

وی گفت: همدلی و همزبانی نباید به معنای نادیده گرفتن وظایف هر یک از قوا باشد و همدلی به معنای تحمیل تصمیم یکی به دیگری نیست.

سخنگوی دولت افزود: سؤال از وزرا نباید به معنای نبود همدلی میان دولت و مجلس تلقی شود.

نوبخت با مهم خواندن حفظ همگرایی بین دولت و مجلس و ادامه روند جلسات هیئت رئیسه مجلس برای مدیریت برخی رفتارهای نمایندگان گفت: رئیس جمهور همیشه برای افزایش کارایی و همدلی به اعضای دولت مطالبی را یادآور می شود.

وی تصویب بودجه سال 93 و94 را ازجمله نمونه های همکاری دولت و مجلس برشمرد و ادامه این روند را در بررسی برنامه ششم و بودجه سال 95 از طرف مجلس خواستار شد.

سخنگوی دولت افزود: در اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی باید سریعتر از آنچه که انجام می دهیم نتایج را برای مردم منعکس کنیم.

نوبخت گفت: سازوکاری ازطرف رئیس جمهور به دولت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی درباره اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده است که آثار اجرای بخشی از آن در رونق بخش کشاورزی ازجمله افزایش تولید و تراز مثبت صادرات به واردات محصولات کشاورزی دیده می شود.

وی درباره این سؤال که گفته می شود دولت بیشتر توجه خود را معطوف مذاکرات هسته ای کرده است افزود: نمی توانیم به ظلم بزرگی که به ملت ایران روا شده است بی تفاوت باشیم و این نکته قوت دولت است.

نوبخت گفت: در برنامه ریزی بودجه منابعی را که مشخص کرده ایم بدون نگاه به جنبه های مثبت مذاکرات است.

وی افزود: دولت با توجه به شرایط کنونی در پی مهار تورم و مشکلات مردم است.

محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه گفت: رفتار عمومی دولت یازدهم؛ متین، قابل قبول، عقلایی و منطقی است.

وی افزود: رفتار عمومی مجلس شورای اسلامی نیز در این مدت این گونه بوده است ومجلس؛ نظم و اقتدار را می پسندد و از آن تمکین می‌کند.

باهنر گفت: آغاز همکاری مجلس نهم و دولت یازدهم خوب و منطبق بر آمار و کار تطبیقی است.

وی افزود: معدل رأی وزرای دولت یازدهم از مجلس شورای اسلامی بالاترین معدل رأی بود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: به جز بحث درباره وزیرعلوم و چالش هایی که در این زمینه ایجاد شد، مقطع مشترک دولت یازدهم و مجلس نهم طلایی است.

باهنر افزود: برخی گره ها و مشکلات کشور که از بی تدبیری، استفاده نکردن از خرد جمعی و بدون توجه به حرکت علمی بوده قابل باز و حل شدن است. این همدلی و همزبانی را می توان با قدرت بیشتر ادامه داد.

باهنر افزود: باید با محوریت اقتصاد مقاومتی و مشخص شدن مشکلات، دولت و مجلس با یکدیگر گفتگو کنند.

وی با بیان اینکه دولت و مجلس باید برای حل مشکل بیکاری فکری کنند گفت: پذیرش برخی از لوازم اقتصاد مقاومتی سخت است و باید در این زمینه کار شود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که چرا دولت حذف برخی از یارانه بگیران را به کندی انجام می دهد افزود: جدول برنامه ریزی ها در باره اقتصاد مقاومتی باید زودتر طراحی شود و راه تأمین منابع یارانه ها دغدغه جدی است.

باهنر با اشاره به اینکه رسانه ها باید از دولت و مجلس بخواهند که کارهایشان را بگویند گفت: زمانی که درآمد نفتی دولت در یک سال به نصف کاهش می یابد و دولت کشور را اداره می کند در سال آینده نیز می توان با صرفه جویی و این میزان درآمد برای کشور برنامه ریزی کرد.

وی افزود: کمبود منابع مشکل است اما نباید برای ما بن بست ایجاد کند.

باهنر گفت: کمبود منابع را می توانیم از راه های گوناگونی ازجمله اجرای اقتصاد مقاومتی جبران کنیم.

وی افزود: بودجه سال 94 مبتنی بر واقعیات موجود کشور است اما اگر گشایشی در مذاکرات ایجاد شود باید برای افزایش درآمدهای کشور برنامه ریزی داشته باشیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

حادثه حماسه‌ ساز

حادثه حماسه‌ ساز

واقعه سال ۶۰ آمل و حمله گروهک تروریستی اتحادیه کمونیست‌ها نقطه‌عطفی در تاریخ تحرکات مسلحانه عناصر ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی ایران بود. بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی برخی مخالفان مشی مذهبی ساختار جدید سیاسی ایران، با توجه به نابه‌سامانی‌های موجود درصدد ایجاد آشوب برآمدند و تلاش کردند حداقل در برخی مناطق‌مرزی و حساس کشور قدرت عمل را به دست گیرند.

شرط اول رفع تحریم‌ها

شرط اول رفع تحریم‌ها

درباره برجام و چگونگی مواجهه با آن راهکارهای مختلفی در نظر گرفته شده اما نکته اصلی این است که مجلس شورای اسلامی قانونی را تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها به تصویب رساند و از سوی شورای نگهبان هم مورد تایید قرار گرفته است و نوع مواجهه ما با برجام باید دقیقا منطبق با مفاد قانون تصویب شده از سوی مجلس باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر