jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۰۱۵۰۳   ۰۴ خرداد ۱۳۹۴  |  ۱۲:۳۸

یک محقق ایرانی موفق شد با روشی خاص به نگاشت فعالیت های مغزی با رزولوشن و کنتراست بالا با استفاده از MRI بپردازد که این روش می تواند با هزینه کمی دستگاه های MRI کشور را تجهیز کند.

تجهیز دستگاه «ام آر آی» به نگاشت فعالیت​های مغز با رزولوشن بالا

عباس نصیرایی مقدم، ایده پرداز «نگاشت فعالیت های مغزی با رزولوشن و کنتراست بالا با استفاده از MRI» گفت: نگاشت فعالیت های مغزی از حوزه های مورد توجه در حوزه علوم شناختی و علوم پزشکی است، از این رو دقت نگاشت یک مسئله پر اهمیت به شمار می رود.

وی با بیان اینکه این طرح برای افزایش دقت و حد تفکیک مکانی نگاشت های مغزی ارائه شده است، افزود: این طرح به صورت دو نرم افزار، بر اساس یک ایده نوین فیزیکی در تصویر برداری MRI محقق شده که می تواند بر روی کیفیت نگاشت مغری تاثیرگذار باشد.

نصیرایی مقدم گفت: یکی از این دو نرم افزار به نام «سکانس یا همان رشته پالس» است که بر روی دستگاه MRI نصب می شود و می تواند فعالیت های مغزی را با رزولوشن و کنتراست بالاتری بدست آورد.

وی در خصوص نرم افزار دوم گفت: نرم افزار دوم بر روی سیستم رایانه نصب می شود و برای پردازش اطلاعات اخذ شده توسط اسکنر در نگاشت فعالیت های مغزی به کار می رود تا در نهایت مکان فعالیت های مغزی در حد تفکیک بالاتری انجام گیرد.

به گفته این ایده پرداز، این طرح از محدودیت های دستگاه های کنونی می کاهد و تصاویر دقیق تری جهت کاربردهای پیش جراحی مغز و نیز تحقیقات علوم شناختی بدست می آورد.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر اظهار کرد: راهکار کنونی برای افزایش دقت این تصاویر استفاده از اسکنرهای فوق قوی بسیار گران قیمت است که اکنون در کشور ما وجود ندارد.

نصیرایی مقدم با بیان اینکه استفاده از این طرح ابداعی موجب افزایش کارایی دستگاه های موجود و صرفه جویی قابل توجه ارزی می شود، گفت: تفاوت قیمت یک اسکنر ۳ تسلا با یک اسکنر فوق قوی ۷ تسلا حدود ۲۵ میلیارد تومان است که با تجهیز دستگاه های MRI موجود در کشور به این سکانس، کاربرد وسیع نقشه برداری مغز در بررسی و درمان بیماری ها و جراحی های مغز به وجود می آید.

وی افزود: در حال حاضر این طرح مراحل اولیه آزمایشی را سپری کرده و هنوز برای تجاری شدن و استفاده کلینیکی مراحل زمانبری را در پیش دارد.

این طرح رتبه سوم در سومین ایده بازار عمومی دانشگاه امیرکبیر را دریافت کرده و در خارج از کشور به ثبت رسیده است.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها