jamejamonline
استان ها عمومی کد خبر: ۸۰۰۹۰۰   ۰۲ خرداد ۱۳۹۴  |  ۱۹:۴۷

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رییس جمهوری از دولت خواست قیمت خرید تضمینی برنج در سال زراعی جاری افزایش یابد.

درخواست از روحانی برای گران تر خریدن برنج

حسین نیاز آذری روز شنبه در این نامه نوشت: کشاورزان شالیکار سال جدید زراعی را با بیم و امید آغاز نموده اند! گرانی نهاده های کشاورزی، بالا بودن هزینه های کشت، کم آبی، واردات بی رویه و قیمت نازل خرید تضمینی، تولیدکنندگان و کشاورزان را با نگرانی به مزارع کشانده است.

وی در این نامه افزود: اما امید به فضل و لطف الهی ، خودباوری و حفظ هویت ملی، اهتمام به استقلال کشور و امیدواری به فردایی بهتر، انگیزه تلاشگران بی ادعای عرصه کار و تولید در فصل دیگری از تولید و خودکفایی ملی است. فصلی که می تواند با همدلی دولت و ملت منویات مقام معظم رهبری برای تحقق اقتصاد مقاومتی را جامعه عمل بپوشاند.

در این نامه گفته شده است: اکنون که کشاورزان و برنج کاران ساعی و متعهد شمالی با هزارو یک امید در شالیزارها مشغول کشت و کار هستند از دولت انتظار دارند با تدبیر و دوراندیشی بموقع حافظ زحمات خداپسندانه آنها باشد. ازاین رو عدم واردات در فصل برداشت، تعیین قیمت مناسب برای خرید تضمینی

(با توجه به تورم و هزینه های تولید) و اتخاذ سازوکار کارشناسانه برای خرید مستقیم و بموقع برنج از کشاورزان، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت، حذف مالیات بر ارزش افزوده در شالیکوبی ها (که به سرجمع هزینه های کشاورزان تحمیل شده است) می تواند مصداق بارز همدلی و هم زبانی دولت و ملت باشد.

نیازآذری در این نامه یادآور شد: اکنون هزینه متوسط تولید برای هر کیلوگرم برنج پرمحصول 43هزار ریال و برنج کم محصول 63 هزار ریال است که انتظارمی رود نرخ خرید تضمینی برای سال جاری با توجه به تورم سالانه و هزینه های سرسام آور تولید افزایش محسوس و رضایتمندانه نسبت به سال قبل داشته باشد.

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اتخاذ سازوکار مدبرانه برای خرید بموقع و مستقیم از کشاورزان خواسته بحق این قشر است که عنایت ویژه حضرتعالی را می طلبد.

رونوشت این نامه برای معاون اول رییس جمهوری ، وزیر جهادکشاورزی ، وزیر امور اقتصادی و دارایی ، رییس کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی و استاندار مازندران نیز ارسال شد.

مازندران با دارا بودن حدود 230 هزار هکتار اراضی شالیزاری و تولید حدود یک میلیون و 350 هزار تن شلتوک برنج حدود 42 درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند.

مازندران 460 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رحلت عالم بلاد

رحلت عالم بلاد

دهه ۶۰ بود. واکسن فلج اطفال درست اثر نکرد. پاشنه‌های نوجوان روستایی به سختی به زمین می‌رسید.