مطالعات محققان دانشگاه هاروارد نشان می دهد که افسردگی مزمن، به ویژه در افراد 50 سال به بالا، احتمال سکته مغزی را دو برابر افزایش می دهد.
کد خبر: ۷۹۸۱۹۹
افسردگی مزمن احتمال سکته مغزی را دو برابر می کند

افسردگی مزمن به مرور زمان اثرات مخربی بر سلامتی وارد می کند. مطالعات جدید بر روی بیش از 16 هزار زن و مرد بالای 50 سال نشان می دهد که افسردگی، حتی بدون توجه به عوامل خطری مانند سیگار، اضافه وزن، وضعیت اقتصادی و سن، احتمال سکته مغزی را افزایش می دهد.

تحقیقات دیگری که در این راستا صورت گرفته نشان می دهد که دو سوم از بازماندگان سکته مغزی پس از ترخیص از بیمارستان، به افسردگی مبتلا می شوند.

محققان به پزشکان توصیه می کنند که اهمیت درمان بیماری های روحی به اندازه های بیماری های دیگر است و نباید نادیده گرفته شود.

بیماری افسردگی علاوه بر سیستم عصبی، سبب اختلال در عملکرد قلب و عروق نیز می شود و می تواند به حمله قلبی منجر شود. افراد افسرده معمولا برای مقابله با بیماری خود، به عادت های غلطی از جمله سیگار و پرخوری رو می آورند.

خواب کافی، رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی، تعیین هدف برای زندگی، مشاوره با روانشناس، شروع یک فعالیت جدید و معاشرت با افراد شاد و سرزنده، از مهمترین روش های مقابله با افسردگی هستند.

نتایج این تحقیقات در نشریه «American Heart Association» منتشر شده است.(ایرنا)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها