jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۹۷۷۱۰   ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۱۴:۳۴

توسط شرکت دانش بنیان ایرانی

راکتور شیشه ای برای تولید دارو ساخته شد

یک شرکت دانش بنیان ایرانی موفق به ساخت راکتورهای ترکیب کننده مواد شیمیایی با قطعات شیشه ای شد.

راکتور شیشه ای برای تولید دارو ساخته شد

سید علی سجادی قائم مقامی، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان گفت: در این شرکت موفق به ساخت دستگاه مورد نیاز آزمایشگاه های برخی صنایع مانند صنعت دارویی، غذایی، شیمیایی و... شدیم.

وی با بیان اینکه این دستگاه «راکتور شیمیایی پرتابل فیلیپسی» است، افزود: این دستگاه توانایی کنترل دما در واکنش های سرمازا و گرمازا را به هنگام عملیات دارد.

سجادی با اشاره به اینکه انجام تمام واکنش های شیمیایی در این راکتور امکان پذیر است، افزود: در داخل این راکتور، میکسری تعبیه شده که می تواند تمام محصولات شیمیایی را ترکیب کند، از این رو امکان انجام تمام واکنش های شیمیایی در آن وجود دارد.

قائم مقامی مزیت اصلی راکتور شیمیایی را شیشه ای بودن آن دانست و گفت: تمام عملیات شیمیایی با این راکتور قابل رویت است و می توان به هنگام تغییر رنگ واکنش شیمیایی و تغییرات دیگر، اقدامات لازم را انجام داد.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه نمونه خارجی این راکتور حتی به صورت شیشه ای ساخته نشده است، افزود: نمونه های خارجی این دستگاه، فلزی و از جنس استیل است که جنس اینها می تواند بر روی ترکیبات و عملیات شیمیایی موثر باشد، به همین دلیل است که راکتور شیمیایی پرتابل فیلیپسی را از جنس شیشه ای طراحی و تولید کرده ایم.

وی با اشاره به اینکه راکتور شیشه ای، مناسب برای تولید داروست، گفت: وقتی راکتور از جنس شیشه باشد شرایط استریل و بدون آلودگی را برای واکنش های شیمیایی آماده می کند. راکتور شیمیایی دارای اتاق تمییز است که به راحتی می توان عملیات تولید دارو را در آن انجام داد.

به گفته سجادی، علاوه بر وجود قطعات شیشه ای در این راکتور، شیرهایی در آن وجود دارد که از ایجاد فضای مرده در دستگاه جلوگیری می کند و تمام مواد شیمیایی را در عملیات شرکت می دهد.

وی افزود: همچنین تقسیم کننده ای بر روی این مجموعه وجود دارد که مانع ایجاد بخار بر روی دستگاه می شود و اگر بخاری ایجاد شود طی عملیاتی بخار را به آب تبدیل کرده و به مخزن اصلی دستگاه باز می گرداند.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در خصوص قیمت دستگاه ها گفت: قیمت راکتور ساخته شده در این شرکت دانش بنیان یک، چهارم نمونه های اروپایی است لذا تولید آن در کشور از صرفه جویی ارزی بالایی برخوردار است.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو