ثبت ۱۱۵ درصد رشد بارش

باران پاییزی کشور را سیراب کرد

اختلاف بارندگی ۱۶.۵ برابر شد

نوسان شدید بارش در شمال و جنوب ایران

میزان بارش در جنوب ایران تنها در یکساله اخیر ۶۹ درصد کاهش یافته ولی از آنسو بارش در شمال ایران ۲۸ درصد افزایش نشان می دهد. تفاوت اقلیم باعث شده تا اختلاف بارش در مناطق مختلف کشور به ۱۶.۵ برابر برسد.
کد خبر: ۷۹۷۲۴۸
نوسان شدید بارش در شمال و جنوب ایران

استان گیلان با ۹۷۵ میلیمتر بارش از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، عنوان پُربارش‌ترین استان کشور را به خود اختصاص داده است.

میزان بارش استان گیلان در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته، ۲۸ درصد افزایش و در قیاس با دوره درازمدت ۳۵ درصد افزایش داشته است.

بر پایه این گزارش، استان هرمزگان کم‌بارش‌ترین استان کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون گزارش شده و حجم بارش‌های این استان در این مدت، ۵۹ میلیمتر ثبت شده است.

از ابتدای سال آبی جاری تاکنون استان چهارمحال و بختیاری با ۶۴۴ میلیمتر بارندگی، پس از گیلان در جایگاه دوم استان‌های پُربارش کشور قرار گرفته است.

میزان بارش استان چهارمحال و بختیاری در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته، ۱۳ درصد افزایش یافته، اما در قیاس با دوره درازمدت تغییر چندانی را نشان نمی‌دهد.

همچنین از ابتدای مهرماه سال گذشته تاکنون، در استان مازندران ۵۲۲ میلیمتر بارندگی صورت گرفته که این میزان بارش در مقایسه با سال آبی گذشته ۱۳ درصد افزایش یافته و در قیاس با دوره درازمدت ۴۲ ساله ۱۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

براساس این گزارش، میزان بارش استان هرمزگان در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته، ۶۹ درصد کاهش و در قیاس با دوره درازمدت ۴۲ ساله ۶۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

پس از این استان، سیستان و بلوچستان با ۶۸ میلیمتر و سمنان با ۸۱ میلیمتر بارندگی از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، دیگر استان‌های کم‌بارش کشور گزارش شده‌اند.

میزان بارش استان سیستان و بلوچستان در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته ۳۹ درصد کاهش و در قیاس با دوره درازمدت ۲۶ درصد کاهش نشان می‌دهد.

براساس این گزارش، میزان بارش استان سمنان نیز در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته ۳۷ درصد افزایش و در قیاس با دوره درازمدت ۲۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.(مهر)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها