شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید «کاشکی ممکن بود ...» ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.
کد خبر: ۷۹۴۷۰۶
چرا سخنرانی احمدی نژاد تشنج ندارد

چرا سخنرانی احمدی نژاد تشنج ندارد

روزنامه جمهوری اسلامی در ستون ویژه نوشت:روز پنجشنبه گذشته محمود احمدی نژاد در بابل بدون آنکه با کوچکترین مزاحمتی از ناحیه مخالفان خود مواجه شود، سخنرانی کرد. همزمان، مخالفان علی مطهری از سخنرانی وی در مشهد ممانعت کردند، در اسفند ماه هم در شیراز به جرم اینکه می‌خواست در دانشگاه این شهر سخنرانی کند، مورد ضرب و شتم قرار گرفت. دیروز هم مخالفان در دانشگاه امیر کبیر تهران هرچه خواستند علیه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که برای سخنرانی و تکریم اساتید به آنجا رفته بود شعار دادند. حالا اگر می‌توانید به این سئوال، پاسخ بدهید که: در ایران،‌ قدرت دردست کیست؟ دولت یا مخالفان دولت؟

حضور داعش در کشور جمهوری آذربایجان

خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی گزارش داد: امام جمعه اردبیل گفت حضور داعش در کشور جمهوری آذربایجان، مرزهای استان اردبیل را به خطر می‌اندازد. آمریکا داعش را مدیریت می‌کند تا به تدریج تمام کشورهای مسلمان خاورمیانه را به فتنه آنها تضعیف کند. وی با اشاره به افشاگری رئیس‌جمهور روسیه که گفته بود وهابیت آذربایجان با آمریکا در ارتباط است افزود: «این مسئله برای ما بسیار هشدار دهنده و خطرناک است اگر آمریکا از وهابیون و داعش آذربایجان حمایت می‌کند قطعاً مرزهای استان ما نیز امنیت نخواهد داشت.» روزنامه جمهوری اسلامی در تاریخ 5/4/93 یعنی 10 ماه قبل، در همین زمینه هشدار داده بود ولی با عکس‌العمل منفی مسئولین استان مواجه شده بود!

بولتون: اوباما، مدام از خط قرمزها عقب‌نشینی می‌کند

روزنامه ایران در ستون دیگه چه خبر نوشت:جان بولتون نماینده پیشین امریکا در سازمان ملل متحد در گفت و گو با شبکه تلویزیونی «فاکس نیوز» درباره سخنان جو بایدن پیرامون توافق اتمی با ایران گفت: «با احترام به معاون رئیس جمهوری و همه دولت، کسی حرف‌های دولت را در این خصوص باور نمی‌کند، زیرا مصالحه پشت مصالحه صورت می‌گیرد و هر بار که به نظر می‌رسد خط قرمزی واقعی وجود دارد، دولت به شکلی از آن عقب‌نشینی می‌کند.»

مذاکره مقامات شرکت «مرسک» با مسئولان ایرانی

ایران نوشت:خبرگزاری «رویترز» از دیدار مقامات شرکت خطوط کشتیرانی «مرسک» با مسئولان سازمان بنادر و دریانوردی ایران خبر داد. این خبرگزاری بدون اشاره به محل انجام این دیدار، از مبدأ «کپنهاگ» گزارش داد که ملاقات مقامات شرکت «مرسک» با مسئولان ایرانی که برای آزادی کشتی توقیف شده انجام شد، بی‌نتیجه پایان یافت.

فرماندار بابل: با موافقت وزارت کشور به سخنرانی احمدی‌نژاد رفتم

روزنامه ایران نوشت:فرماندار بابل درباره حضورش در سخنرانی احمدی‌نژاد گفت: «حضور بنده با هماهنگی و موافقت و نظر مساعد استانداری و وزارت کشور صورت گرفته و به منظور حفظ امنیت و آرامش مراسم بوده است.» فرماندار بابل رجب ملایی رئیسی در گفت‌وگو با سایت محلی «وارش نیوز» افزود: «مگر کشور ما جمهوری اسلامی نیست و مگر نه اینکه باید با همه برخوردی یکسان شود، اگر این گونه است حضور بنده بلااشکال بوده است. ضمن اینکه باید به بزرگان‌مان احترام بگذاریم و با تنگ‌نظری راه را نبندیم.» ملایی حضور نیافتن اش در این مراسم را بی احترامی دانست و از شرکت در این مراسم دفاع کرد. گفتنی است، سایت انتخاب گزارش داده بود: «پس از پایان مراسم برخی بزرگان استان مازندران تا پاسی از شب در منزل یکی از مسئولان سابق دولت و با حضور محمود احمدی‌نژاد تشکیل جلسه دادند... بسیاری از مسئولان شهرستان بابل بویژه آقای ملایی فرماندار ویژه و معاون استانداری مازندران در این مراسم، حضور داشتند. به جز مقامات مختلف فرمانداری، برخی فرمانداران و بخشداران که از دوره احمدی‌نژاد همچنان مشغول فعالیت هستند، در جلسه خصوصی با احمدی‌نژاد شرکت کردند.» فرماندار بابل درباره این بخش از خبر واکنش و توضیحی نداشته است.

خاطره انتقادی ری شهری از احمدی نژاد

ایران آورده: «تابناک » با اعلام اینکه پنجمین جلد از خاطرات آیت‌الله ری‌شهری که در برگیرنده دو دهه سرپرستی حج توسط اوست؛ بزودی منتشر می شود ، افزود:« در قسمت‌هایی از این کتاب که بزودی منتشر می شود ، چنین می‌خوانیم:

روز دهم ذیحجّه اطّلاع داده شد که آقای احمدی‏‌نژاد قصد دارد شب به چادر بعثه در منا بیاید و در آنجا سخنرانی نیز داشته باشد... خلاصه صحبت ایشان آن بود که در حال حاضر، امام زمان( عج) جهان را اداره می‏‌کند و هدایت شخص ایشان هم با خود امام زمان است. ضمناً با اشاره به سخنرانی چندی پیش خود در دانشگاه کلمبیای امریکا، آن سخنرانی را نیز با هدایت امام زمان دانست و همچنین بر این نکته تأکید ورزید که قضایای هسته‏‌ای را هم آن حضرت هدایت می‌‏کند. آقای احمدی‌‏نژاد در ادامهٔ سخنرانی خود مدّعی شد سایر مسلمانان ایمان واقعی ندارند و حج‌‏ّشان هم حج نیست که باتوجّه به حضور برخی علمای اهل‏ تسنّن در بعثه، این مطلب بازتاب خوبی نداشت.

مطالب ایشان به‌گونه‏‌ای بود که توصیه کردم نوار آن به ایران منتقل نشود، چراکه به نظرم رسید نه برای نظام جمهوری اسلامی ایران خوب است و نه برای شخص ایشان، ولی بعداً دیدم که مسئولان دفتر رئیس‌جمهور، قسمت اوّل صحبت‏‌های ایشان را به ایران منتقل کرده‌‏اند و این سخنان در رسانه‌‏ها نیز تحت عنوان «مدیریّت جهان با امام زمان است»، انعکاس یافته است».

ابلاغ ویژه دولت برای مقابله با فساد در برخی مناطق خاص

روزنامه خراسان در ستون ویژه نوشت:بر اساس ابلاغیه یک مسئول مهم اجرایی به تعدادی از اعضای کابینه، مقرر شده است کارگروهی با مسئولیت وزارت اقتصاد و با همکاری نمایندگان وزارتخانه‌ هایی چون دادگستری، اطلاعات، کشور، صنعت، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی، نسبت به آسیب شناسی سطح سلامت اداری و نوع مفاسد اقتصادی در بازارچه‌های مرزی، مناطق آزاد و اسکله های خاص اقدام کرده و برنامه ها و پیشنهادات مربوط به نحوه مقابله با آن را به دولت ارائه کنند.

احتمال حضور شجریان در ارکستر سمفونیک

روزنامه آرمان نوشت:شنیده شد که در حالی که چندی پیش رسما ارکستر ملی و ارکستر سمفونیک تهران ادغام شدند؛ زمزمه‌هایی مبنی بر حضور محمدرضا شجریان در این ارکستر به عنوان خواننده شنیده می‌شود. فارس نوشت؛علی رهبری چندی پیش در نشستی خبری از حضور در یک ضیافت شام با یک خواننده و دعوت از او برای حضور در ارکستر خبر داد. چند روز بعد محمدرضا شجریان در کنسرت ارکستر سمفونیک ملی ایران حضور یافت و دیدار با مدیران و اعضای ارکستر بعد از کنسرت چهارشنبه گذشته، شائبه حضور این خواننده در این ارکستر را تقویت کرده است. شجریان با حضور در پشت صحنه ارکستر، ضمن دیدار با جمالی، مدیرعامل بنیاد رودکی و علی رهبری گفته بود: «اجرای فوق‌العاده‌ای بود. اجرا هم نرم و پخته بود و هم پرشور. به بچه‌های ارکستر که تحت نظر آقای رهبری اجرای ارزنده‌ای داشتند، تبریک می‌گویم. و تشکر می‌کنم از جناب رهبری که پذیرفته‌اند در وطن و با جوانان خودمان کار کنند.»

یادگار امام به پاکستان نمی‌رود

آرمان آورده:شنیده شد که یادگار امام قصد سفر قریب‌الوقوع به پاکستان ندارد. جماران نوشت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سیدسراج‌الدین موسوی، عضو دفتر امام خمینی(ره) در پاسخ به خبر منتشر شده در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار مبنی بر سفر قریب‌الوقوع آیت‌ا... سیدحسن خمینی به پاکستان، ضمن تکذیب این خبر، اظهار کرد: اگر چه یادگار گرانقدر امام همواره رابطه ای صمیمانه با مردم مسلمان پاکستان داشته‌اند، اما ایشان برنامه یا قصدی برای سفر به این کشور در آینده نزدیک ندارند. آخرین سفر یادگار امام به پاکستان مربوط به اواخر بهمن‌ماه سال گذشته است که وی طی آن در دانشگاه امام خمینی(ره) کراچی حضور یافت. یکی از روزنامه‌های کشور در شماره دیروز خود، از سفر قریب‌الوقوع سیدحسن خمینی به پاکستان برای دیدار با سیل‌زدگان این کشور و برخی اقدامات درسی خبر داده بود.

اتهام محاربه برای عامل شهادت قاضی دادگستری

روزنامه آرمان نوشت:شنیده شد که پرونده مرد شرور که رئیس دادگستری شهرستان روانسر را با شلیک گلوله به شهادت رسانده بود، با صدور کیفرخواست به دادگاه انقلاب استان کرمانشاه ارسال شد تا او به اتهام محاربه محاکمه شود. جام‌جم نوشت؛ سلیم قنبری، رئیس دادگستری شهرستان روانسرساعت 8 صبح بیست‌ویکم بهمن سال گذشته برای رفتن به محل کارش همراه پسر 10 ساله خود از خانه خارج شد که در میانه راه در کمین یکی از اشرار گرفتار شد. دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه در این‌باره به جام‌جم گفت: چند روز پیش آخرین دفاع از عامل شهادت قاضی دادگستری گرفته شد و برای پرونده وی کیفرخواست صادر شد. با توجه به اینکه اتهام عامل جنایت از مصادیق محاربه بود، قرار شد وی به‌زودی در دادگاه انقلاب استان کرمانشاه پای میز محاکمه قرار گیرد. مجتبی ملکی با هشدار به هنجارشکنان اجتماعی و قانون گریزان گفت: مجرمان اگر بخواهند نظم جامعه و امنیت مردم را برهم بزنند قوه قضاییه قاطعانه با آنها برخورد می‌کند.

ضرغامی این روزها چه می‌کند؟

روزنامه آرمان آورده:شنیده شد که رئیس پیشین سازمان صداوسیما که این روزها در فضای رسانه‌ای حضور ندارد، مشغول سر و سامان دادن به پروژه وحدت اصولگرایان است. خبرآنلاین نوشت: گفته می‌شود ضرغامی که پس از اتمام دوره مدیریتش بر صدا و سیما، فقط در شورای عالی فضای مجازی عضویت یافته، اخیرا به همراه حجت‌الاسلام و المسلمین تقوی عضو جامعه روحانیت مبارز، در جلسات مربوط به مذاکرات وحدت اصولگرایان شرکت می‌کند و با توجه به فرصت کافی که از آن برخوردار است، به سر و سامان دادن وحدت جناح اصولگرا مشغول شده است. حجت‌الاسلام تقوی از مدت‌ها پیش به صورت خودجوش تماس‌هایی را با سران احزاب اصولگرا و شخصیت‌های این جناح برقرار کرده که تا کنون از نتایج آن خبری منتشر نشده است.

روسای جمهور سابق ردیف بودجه ندارند

آرمان آورده:شنیده شد که یک مقام آگاه در نهاد ریاست‌جمهوری گفت: روسای جمهور سابق ردیف بودجه دولتی ندارند و هزینه‌های آنان نیز از سوی این نهاد تامین نمی‌شود. ایرنا نوشت؛ این مقام آگاه در واکنش به ادعاهای معاون پارلمانی دولت دهم گفت: این اظهارات صحت ندارد و هیچ‌یک از روسای‌جمهور گذشته، ازجمله رئیس‌جمهور سابق ردیف بودجه دولتی ندارند و هزینه‌های فعالیت آنان از طریق دولت تامین نمی‌شود. وی همچنین درخصوص ساختمان موسوم به ولنجک نیز گفت: این ساختمان نیز دولتی نیست و از طریق یکی از نهادهای عمومی در اختیار رئیس‌جمهور سابق قرار گرفته است.

چک‌های برگشتی «پدیده» در راه بانک!

روزنامه آرمان نوشت:شنیده شد که برخی بازیکنان و کادر فنی باشگاه پدیده به بانک برای برگشت زدن چک‌های تیم فوتبال پدیده مراجعه کرده‌اند است. خزرآنلاین نوشت؛ دو هفته مانده به پایان لیگ، اولین موج چک‌های برگشتی بازیکنان و اعضای کادر فنی تیم فوتبال پدیده در راه بانک است. «مشکلات مالی باشگاه پدیده خراسان از زمان ورود دادستانی به پرونده مجموعه توریستی پدیده شاندیز آغاز شد که تأثیرات منفی بر روحیه و روند رو به رشد این تیم داشت به‌اندازه‌ای که در بازه‌های زمانی مختلف، صحبت از تمرین نکردن و اعتصاب بازیکنان به گوش می‌رسید.

دستور جدید برای «برند»سازی ایرانی‌ها در جهان

روزنامه آرمان آورده:شنیده شد که خراسان نوشت؛ بر اساس ابلاغیه یک مقام مسئول دولتی به تعدادی از دستگاه‌های اجرایی، تاکید شده است که با توجه به اهمیت و جایگاه «برندینگ» در دنیای تجارت امروز و لزوم داشتن برندهای معتبر در بخش‌های مختلف کشور جهت حفظ و ورود به بازارهای جهانی، باید به واحدهای صنعتی و تولیدی کشور برای ثبت برند جهانی خود، اقدامات و کمک‌های لازم صورت بگیرد و دستگاه‌های مسئول، وظیفه کمک به تولیدکنندگان ایرانی را تا مرحله نهایی ثبت این برندها بر عهده دارند.

رسیدگی به شکایت صداوسیما در دادگاه اروپا

آرمان نوشت:شنیده شد که دادگاه اروپا مستقر در لوکزامبورگ امروز (15 اردیبهشت ) به شکایت محمد سرافراز رئیس سازمان صداوسیما رسیدگی می کند. جماران نوشت؛ همچنین در این روز دادگاه اروپا به شکایت حمیدرضا عمادی مدیر اتاق خبر پرس تی وی رسیدگی خواهد کرد. شورای اروپا پیشتر سرافراز را در زمان ریاست او بر شبکه های برون مرزی پرس تی وی تحریم کرده بود. گفته می شود این تحریم ناشی از پخش برخی مصاحبه ها در این شبکه های تلویزیونی صورت گرفته است.

بهبود وضعیت جسمی سلحشور

آرمان نوشت:شنیده شد که فرج‌ا... سلحشور کارگردان فیلم تلویزیونی «یوسف پیامبر» گفت: به لطف خدا حالم بهتر است و روند بهبودی را در پیش گرفته‌ام و فعلا قصد ساختن فیلمی را ندارم و می خواهم استراحت کنم. میزان نوشت؛ وی در ادامه بیان کرد: عصر دیروز حجت‌ا... ایوبی، رئیس سازمان سینمایی به عیادت بنده آمد و احوال مرا جویا شد و دیداری تازه شد.

اعتراض روزنامه حامی دولت چرا همه مشکلات را به تحریم گره زده‌اید؟

روزنامه کیهان در ستون ویژه خود نوشت:یک روزنامه حامی از رهاشدگی مسئولیت‌های اقتصادی در دولت و امید محض بستن به مذاکرات انتقاد کرد.

روزنامه شرق نوشت: گویا برای اوضاع اقتصادی کسی قرار نیست کاری کند و همه منتظرند اتفاقی بیفتد و گره تقریبا کور اقتصادی به دستی باز شود.

به گزارش دانا، این روزنامه در ادامه با بیان اینکه «کسب و کار بی‌رونق شده، منتظریم ببینیم توافق به کجا می‌رسد، بیکاری هم همچنان بالاست و دلالی جای تولید را گرفته» می‌نویسد: هفته گذشته مقام معظم رهبری در مورد استفاده از کالای ایرانی به جای خارجی در ادارات دولتی، تذکر دادند. پیشنهاد می‌کنیم رسانه‌ها یک هفته وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها و نهادها را رصد کنند که در این مورد چه کار کرده‌اند.

برای اینکه مشخص‌تر و شدنی‌تر باشد، فقط در یک مورد که مصرف بالایی هم دارد نظارت کنند؛ فقط چای، در پایان هفته‌ نام دستگاه‌ها و نهادهایی را که به جای استفاده از چای با کیفیت ایرانی، چای خارجی مصرف می‌کنند، اعلام کنند. ضربه به رونق کسب و کار و اشتغال داخلی، حتما از اختلاس و دزدی کمتر نیست. افشای اسامی دستگاه‌هایی که به تولید داخلی لطمه وارد می‌کنند، حتما مهم است. شاید مهم‌تر از افشای اخباری که ممکن است تیراژ و نام بیاورد. بخشی از اقتصاد شمال کشور در گرو تولید و فراوری و بسته‌بندی محصولی داخلی است که جز با خرید ملی و عمومی آن، رونق نمی‌گیرد. هر کدام از مراجعان به ادارات دولتی هم وظیفه خودشان بدانند که در این مورد اطلاع‌رسانی کنند.

شرق تصریح می‌کند: با توجه به این‌که دولت یازدهم از ابتدای روی کار آمدن تمام مشکلات اقتصادی را به تحریم‌ها گره زده است، در صورت توافق و رفع تحریم‌ها مردم انتظار معجزه اقتصادی را دارند که بسیاری از کارشناسان معتقدند مشکلات اقتصادی ناشی از سوء‌مدیریت‌های داخلی است.

چه کسی اجتهاد نا‌به‌جا کرد که اعتراض مراجع را برانگیخت؟!

کیهان نوشت:رئیس‌جمهور اظهارات هفته گذشته خود مبنی بر اینکه کار نیروی انتظامی اجرای اسلام نیست را با اظهارات قابل تأمل دیگری توجیه کرد.

روحانی در آیین نکوداشت مقام معلم و در اظهاراتی بی‌ارتباط با روز معلم گفت: نمی‌شود به هر کسی گفت که تو مجتهدی و می‌توانی اجتهاد کنی آن وقت سنگ رو سنگ بند نخواهد شد؛ نمی‌توانیم به قوه قهریه نظام که دستبند و کلت همراهش است بگوییم بیا و اجتهاد کن. اینگونه نمی‌شود، اسلام و تقویت نظام بر این است که هر کس کار خود را انجام دهد اما ما کار خود را انجام نمی‌دهیم و می‌خواهیم کس دیگری بیاید انجام دهد و آن وقت نیز خودمان می‌رویم کار دیگران را انجام می‌دهیم.

این اظهارات در حالی است که اظهارات هفته گذشته آقای روحانی با اعتراض گسترده علما و مراجع از جمله حضرات آیات صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی و نوری‌همدانی مواجه شد. به عبارت دیگر علما و مراجع عظام از اینکه روحانی اجتهاد مقابل نص کرده و به نفی تکلیف نیروی انتظامی در نظام اسلامی پرداخته ناخرسند بودند. این در حالی است که رئیس‌جمهور خود شخصا حق و صلاحیت چنین اجتهادهایی را در مقابل نص صریح قانون و احکام اسلامی ندارد و نمی‌تواند تکلیف قانونی و شرعی نیروی انتظامی را اسقاط کند یا این تصریح قانونی و شرعی را «اجتهاد» بخواند.

اظهارات سال گذشته روحانی مبنی بر اینکه وظیفه نداریم مردم را زوری به بهشت ببریم نیز با اعتراض نخبگان فرهنگی و مذهبی مواجه شد که تأکید داشتند رهنمون شدن مردم به سعادت، از تکالیف و مسئولیت‌های حکومت دینی و دولت اسلامی است.

به نظر می‌رسد اگر رئیس‌جمهور محترم به جای نظریه‌پردازی و اجتهادهای نابه‌جا در برابر نص اسلام و قانون، به تکالیف قانونی خود- مثلا در زمینه تدبیر امور اقتصادی و اجرایی و فرهنگی- اهتمام کند، آن دغدغه هم «ما کار خود را انجام نمی‌دهیم و می‌خواهیم کس دیگری بیاید انجام دهد» نیز برطرف خواهد شد.

مگر شما منتقدان را با نتانیاهو همنوا معرفی نکردید؟!

کیهان نوشت:هاشمی‌رفسنجانی می‌گوید باید وحدت و همدلی را حفظ کنیم و منطق و ادب براختلاف نظرها حاکم شود.

وی دیروز در دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه شرایط منطقه خطرناک است گفت: وظیفه ما این است که به شعار سال یعنی همدلی و همزبانی توجه کرده و نگذاریم جامعه دچار تشتت شود. در هر جامعه‌ای تفکرات، خواسته‌ها و مذاهب و قومیت‌های مختلفی و همچنین نارضایتی‌هایی وجود دارد اما ما باید هوشیار باشیم و وحدت و همدلی را به عنوان یک نیاز واقعی حفظ کنیم.

هاشمی با تاکید بر اینکه باید منطق در اختلاف‌نظرها حاکم شود افزود: اگر اختلافات مناسب بیان شود مشکلات حل می‌شود. در انتخابات نمی‌توانیم بگوییم همه به یک جا رای دهند. باید با آزادی، ادب، منطق و با پذیرش نظر اکثریت وحدت خود را حفظ کنیم. در این فضا اگر تحریم‌ها هم رفع نشد ما مسیر خود را ادامه می‌دهیم ولی اگر تحریم‌ها رفع شد خواهیم دید چه فضایی برای توسعه کشور فراهم می‌شود.

این سخنان در حالی مطرح شده که آقای هاشمی 2 ماه پیش در همایش الگوی توسعه پایدار، با احترام و ادب خاصی از منتقدان مذاکرات یاد کرد و گفت: دلواپس‌ها با نتانیاهو همنوا شده‌اند... تریبون مجلس باز است و هرچه می‌خواهند می‌گویند و برخی هم این دروغ‌ها را باور می‌کنند و اینها مزاحمت است.

نسبت دادن منتقدان و نخبگان به اسرائیل در حالی است که سران رژیم صهیونیستی در فتنه و‌ آشوب‌ سال 88 رسما و علنا از این فتنه که آقای هاشمی نیز جزو بازیگران - بخوانید بازی خوردگان- آن بود حمایت کردند و فتنه‌گران را پیاده‌نظام و سرمایه بزرگ اسرائیل خواندند.

هر چند آن ماجرا یک برنامه‌ریزی صهیونیستی آمریکایی و انگلیسی بود اما بازیگران فتنه اصرار داشتند در برابر رأی اکثریت - که آقای هاشمی به تناوب از آن دم می‌زند- بایستند و در آن انتخابات یا هر انتخابات دیگری که برنده نبودند، زیرمیز انتخابات و دموکراسی و انتخاب مردم بزنند.

به اعتبار همین عملکرد پرتناقض آقای هاشمی، حضور دیروز وی در دانشگاه امیرکبیر با اعتراض گسترده دانشجویان مواجه شد که از جمله از وی خواستند از مفاسد و خیانت‌های مهدی هاشمی جانبداری نکند و در مقابل مؤاخذه قانونی در این زمینه قرار نگیرد.

مدارا با دشمن متخاصم خلاف همدلی در داخل است

روزنامه کیهان نوشت:«دولت باید بداند براساس چه سرمایه‌ای اکنون بر سر میز مذاکره برد- برد نشسته است. انکار آن سرمایه، از پیش اصل معامله را بر باد می‌دهد. ما ملتی بزرگ با عزمی پولادین و استقامتی که کوهها را جابه‌جا می‌کند داریم».

رسالت نوشت: «مقام معظم رهبری در دیدار با کارگران سراسر کشور به مهمترین مسائل کشور بویژه معضلات اقتصادی اشاره نموده و فرمودند «کلید مشکلات اقتصادی در لوزان، ژنو و نیویورک نیست، بلکه در داخل کشور و تقویت و رونق تولید داخلی است.» ایشان با بها دادن به تولید داخلی خطاب به مسئولین دولتی فرمودند «مصرف کالاهای خارجی را در صورت داشتن مشابه در داخل بر خود حرام کنید.»

محمدکاظم انبارلویی خاطرنشان کرد: نوع نگاه به مشکلات کشور فوق‌العاده مهم است. این که نگاه ما به «بیرون» باشد یا «درون»، حکایت از دو نوع نگاه متفاوت است که اولی اقتدار و امنیت ملی ما را به مخاطره می‌اندازد و دومی متضمن استقلال ملی و امنیت اقتصادی و اقتدار ملت ایران است. برخی عادت کرده‌اند بدون رنج و زحمت و استقامت و پایداری همه چیز را «کلید در دست» تحویل بگیرند. این نگاه فوق‌العاده خطرناک است و منابع ما را بر باد می‌دهد و نیروی انسانی کشور را به ذلت می‌اندازد.

وی با تأکید بر اینکه پیشرفت و رفاه کشور در سایه امنیت است، می‌نویسد: ما اگر به «رفاه» می‌خواهیم برسیم باید حتماً آرامش داشته باشیم. از دل آرامش «پیشرفت» و «رفاه» بیرون می‌آید. 5+1 بیکار نیستند، 10 سال در پشت درب مذاکرات التماس کنند که فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای را کنار بگذارید چون این فناوری آرامش آنها را بر هم می‌زند. دولت باید بداند براساس چه سرمایه‌ای اکنون بر سر میز مذاکره برد- برد نشسته است. انکار آن سرمایه، از پیش اصل معامله را بر باد می‌دهد. ما ملتی بزرگ با عزمی پولادین و استقامتی که کوهها را جابه‌جا می‌کند داریم.

رسالت تصریح کرد: همین سرمایه کافی است که در حل مشکلات فقط نگاه به «درون» داشته باشیم. اکنون که دولت راهبرد «مدارا با دشمن» را پیش گرفته، نباید «مروت با دوستان» را فراموش کند، ضمن آنکه سیاست مدارا با دشمن در حالی که دشمن همواره بر طبل خصومت‌ورزی می‌کوبد جای تأمل دارد. این رویکرد همدلی و همزبانی در داخل به وجود نمی‌آورد. فضا نباید غبارآلود باشد، هیچ ضعفی نباید در سایه حاشیه‌سازی‌های مصنوعی پنهان بماند. برای حل مشکلات کشور پروتکل مشخصی وجود دارد که باید به آن عمل شود. شرع و احکام مقدس اسلام، قانون اساسی، قوانین کشور بویژه در حوزه اقتصادی، قوانین مرتبط با اقتصاد مقاومتی، راهها را مشخص کرده است. باید درست و صادقانه در همین مسیر گام برداشت.

هیچ دلیل و منطقی را برای از کار افتادن چرخ تولید در کشور نباید پذیرفت. چرخ تولید از جمله چرخ سانتریفیوژها باید همچنان در کشور بچرخد و هزینه‌های آن را هر چه هست بپردازیم. به همین دلیل باید با فساد سیاسی و اقتصادی با قدرت مبارزه کنیم. مفسدان سیاسی و اقتصادی هر دو سر در یک آخور دارند، آن هم آخور وابستگی کشور به بیگانگان. این آخور را باید تعطیل کرد.

روایت روزنامه حامی دولت از تبانی بانک‌ها درباره سود بانکی

روزنامه کیهان نوشت:یک روزنامه حامی دولت نحوه کاهش سود بانکی را تبانی بین بانک‌ها عنوان کرد.

روزنامه اعتماد نوشت: با گذشت بیش از چهارماه از آخرین ابلاغ بانک مرکزی در مورد تغییرات نرخ سود، سرانجام این نرخ برای سه ماهه پیش‌رو، در شورای پول و اعتبار به تصویب رسید. از این پس سپرده‌های اشخاص در بانک‌ها 20 درصد سود سالانه دریافت خواهد کرد و تسهیلات گیرندگان در قالب عقود مبادله‌ای 21 درصد سود می‌پردازند و دریافت‌کنندگان عقود مشارکتی نیز زیربار پرداخت سود 24 درصدی خواهند رفت.

این روزنامه افزود: عملا در جلسه سه شنبه شب، شورای پول و اعتبار نه حرف وزیر که نرخ 17 درصد را مناسب می‌دانست را به کرسی نشاند و نه نرخ 18 درصد اعلامی رئیس کل بانک مرکزی مورد موافقت قرار گرفت. نهایتا آن نرخی به تصویب رسید که پیش از این بانک‌ها در شورای هماهنگی خود روی آن توافق کرده بودند. همین مسئله یعنی اعمال نظر بانک‌ها در جلسه تصمیم‌گیری پولی این شائبه را ایجاد می‌کند که سیاست‌های پولی کشور با تبانی اتخاذ می‌شود.

اعتماد نوشت: این شیوه تعیین نرخ سود یک نوع تبانی بین بانک‌های تجاری کشور است و دراین شرایط بانک‌ها عملا حقوق سپرده‌گذاران و حقوق تسهیلات گیرندگان را ضایع می‌کنند و باز هم سرواحدهای تولیدی کوچک بی‌کلاه می‌ماند. هیچ‌گاه این شیوه تعیین نرخ سود در نظام بانکی کشور نتوانسته موثر واقع شود و بخش تولید خاطره خوشی از تعیین نرخ سود به این شیوه ندارد. اگر چه تصمیمی که گرفته شد حکایت از کاهش نرخ سود دارد و در ابتدای امر به نظر می‌رسد که اقدام مثبتی برای ارزان‌تر کردن هزینه تامین مالی تولید و فعالیت‌های اقتصادی باشد. واقعیت این است که این شیوه تعیین نرخ سود یک نوع تبانی بین بانک‌های تجاری کشور است.

عملیات فریب هیئت‌های تجاری غربی پس از مذاکرات ژنو و لوزان

روزنامه کیهان نوشت:آیا هجوم سرمایه‌گذاران غربی به ایران پس از دو توافق ژنو و لوزان واقعیت دارد؟ وبسایت مشرق با بررسی این پرسش نوشت: در آذر 1392 توافق ژنو و در فروردین 1394 بیانیه لوزان، بهانه این خوش‌بینی گسترده به آینده اقتصاد ایران بود. اما نباید نقش شرطی شدن جامعه به مذاکرات هسته‌ای در اثر القائات برخی مسئولان قبلی و فعلی و درب باغ سبزی که این عده به مردم درباره آینده کشور پس از مذاکرات هسته‌ای نشان دادند را از یاد برد. همچنین رسانه‌های زنجیره‌ای نیز سهم درخوری دراین‌باره برعهده داشتند که حل مشکلات اقتصادی کشور را به مذاکره با آمریکا و حصول توافق هسته‌ای گره می‌زدند و می‌زنند.

مشرق می‌افزاید: پس از توافق ژنو، شمار زیادی از هیئت‌های اقتصادی کشورهای مختلف جهان از آسیا و اروپا راهی ایران شدند به طوری که رئیس سازمان سرمایه‌گذاری خارجی در شهریورماه سال گذشته تعداد این هیئت‌ها را 300 هیئت اعلام کرد و از رشد 500 درصدی مراجعه سرمایه‌گذاران کشور در مقطع زمانی پس از توافق ژنو خبر داد. در واقعه‌ای مشابه، پس از توافق لوزان در سال جاری نیز شاهد مراجعه گسترده هیئت‌های تجاری خارجی به کشورمان هستیم. اما مطابق تجربه‌ای که از هجوم این هیئت‌ها به ایران پس از توافق ژنو به دست آمد، می‌توان هدف از این مراجعات و تبلیغات گسترده درباره آن را ورای منافع صرف اقتصادی دانست.

پس از توافق ژنو هیئت‌های تجاری چند صد نفره خارجی‌ها خصوصا از کشورهای اروپایی پشت سر هم راهی ایران شدند که همانطور که ذکر شد تعداد آنها به 300 هیئت رسیده بود. حضور این شرکت‌ها با استقبال پر شور و شعف رسانه‌های زنجیره‌ای و حامیان دولت یازدهم همراه شد. تقریبا به مدت یکی دو ماه پس از توافق ژنو، همه روزه عناوین اصلی نشریات زنجیره‌ای را اخبار مربوط به سفر هیئت‌های تجاری غربی به ایران تشکیل می‌داد. این هیئت‌های خارجی آنچنان در نزد دولت اهمیت داشتند که شاهد بودیم فرصت جلسه و دیدار با بسیاری از مقامات دولتی نیز نصیب آنها می‌شد.

پس از گذشت حدود یک سال و نیم از توافق ژنو و پایان یافت تب سفر شرکت‌ها، هیئت‌ها و سرمایه‌گذاران غربی به کشورمان، مطابق اظهارات مقامات دولتی، این سفرها فایده عملی برای اقتصاد کشور نداشته است. در این مدت، حتی یکی از این سفرها هم به سرمایه‌گذاری در ایران یا انعقاد قرارداد نیانجامیده است. در این مدت بسیاری از مدیران دولتی تاکید کردند که تغییری در تحریم‌ها ایجاد نشد و حضور این شرکت‌های خارجی نیز نتیجه عملی نداشته است.

مشرق می‌نویسد: به نظر می‌رسد این سفرها را باید در چارچوب سناریوی کلانی دانست که هدف از آن سوق دادن جامعه ایران به سمت این تصور نادرست است که راهکار حل مشکلات اقتصادی کشور، پذیرش توافق هسته‌ای مدنظر غربی‌ها با هر شرط و شروطی است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها