خواص برنج قهوه‌ای همراه با آموزش پخت پلو با آن

رژیم غذایی کامل با «برنج قهوه‌ای»

جام جم سرا- به گفته یک متخصص تغذیه، برنج قهوه‌ای رژیم غذایی کاملی است که می‌توان آن را به دلیل فوایدش جانشین استفاده از برنج سفید کرد.
کد خبر: ۷۹۱۰۶۹
رژیم غذایی کامل با «برنج قهوه‌ای»

فرناز جزدائمی اظهار کرد: متاسفانه در اکثر برنج‌هایی که هر ساله تولید می‌شوند، فرآیندهایی بر روی آن‌ها انجام می‌شود تا برنج سفید تولید شود، در حالی‌ که لایه‌های جوانه و سبوسی که از دانه جدا می‌شود حاوی مقادیر زیادی فیبر، پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی است. در نتیجه، آنچه باقی می‌ماند فقط آندوسپرم دانه و عمدتا حاوی نشاسته است.
وی اضافه کرد: خالص‌ترین شکل برنج، برنج قهوه‌ای کامل است که فقط پوسته غیر خوراکی آن جدا می‌شود.
او تصریح کرد: برنج یک منبع عالی کربوهیدرات‌ها، منگنز، سلنیوم، فسفر، منیزیوم و ویتامین‌های گروه ب و از لحاظ تغذیه‌ای بسیار غنی است. مرحله آسیاب و ساییدن که برنج قهوه‌ای را به برنج سفید تبدیل می‌کند باعث از بین رفتن اکثر مواد مغذی فوق می‌شود. همچنین از آنجایی ‌که برنج قهوه‌ای، لایه سبوس خود را حفظ می‌کند در مقایسه با برنج سفید، حاوی چهار برابر فیبر غیرمحلول بیشتر است. برنج بدون گلوتن بوده و یکی از غلات بسیار سهل‌الهضم به شمار می‌رود و برای کسانی که دچار عدم تحمل گلوتن هستند، مناسب است.

این متخصص تغذیه عنوان کرد: خوردن روزانه برنج قهوه‌ای به علت دارا بودن همزمان فیبر غیر محلول و سلنیوم، می‌تواند از سرطان کولون پیشگیری کند. فیبر غیرمحلول، مدت‌زمان در معرض بودن مواد سرطان‌زا با سلول‌های کولون را به حداقل می‌رساند و نشان داده‌ شده که سلنیوم از تکثیر سلول‌های سرطان، جلوگیری می‌کند. فیبر موجود در برنج قهوه‌ای در کاهش میزان کلسترول مؤثر است. همچنین به بدن در حفظ میزان یکنواخت قند خون و جلوگیری از تشکیل سنگ مثانه نیز کمک می‌کند.
جزدائمی با اشاره به نحوه پخت برنج، افزود: برای پختن برنج قهوه‌ای، هر واحد برنج را با دو لیوان آب در حال جوش یا آب‌گوشت در حال جوش مخلوط‌ کنید. پس ‌از اینکه آب دوباره شروع به جوشیدن کرد، شعله آن را کم کنید، درب آن را ببندید تا به مدت ۳۵ تا ۴۵ دقیقه به‌ طور ملایم بپزد. میزان آب را طوری انتخاب کنید که وقتی برنج می‌پزد آب آن به ‌طور کامل توسط برنج جذب ‌شده باشد. در صورتی‌ که برنج در مقادیر بیش ‌از حد آب بپزد و آب اضافی را دور بریزید، مواد مغذی آن از دست می‌رود. (ایسنا)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها