قصد نداریم داستان تاریخی کیسه کردن ماست‌ها را به‌طور مبسوط و مفصل برای شما تعریف کنیم و مطلب امروزمان را ماستمالی؛ چون می‌توانید از طریق اینترنت و ظرف کمتر از زمان لازم برای دریافت یارانه از دستگاه خودپرداز، از کم و کیف ماجرا سردرآورید. در اینجا غرض (البته بدون مرض!) پرداختن به یک مساله حیاتی و اقتصادی است که در ادامه عرض خواهد شد.
کد خبر: ۷۹۰۱۳۸
گرانفروشان، ماست‌ها را کیسه کنند!

ادامه عرایض معقول و منطقی خود را شیک و مجلسی و خیلی بی‌پرده، در سه پرده به اطلاع عموم می‌رسانیم:

پرده اول: معاون اول رئیس‌جمهور، در آغازین روزهای کاری سال نورسیده، با صدور بخشنامه‌ای شدیداللحن، هرگونه افزایش قیمت اجناس و کالاها و خدمات عمومی را اکیدا ممنوع اعلام کرد؛ مگر با اطلاع و مجوز دولت. این حرکت، از باب «دفع دخل مقدر» و به منظور پیشگیری از افزایش قیمت‌ هایی بود که معمولا در آغاز هر سال جدیدی اتفاق می‌افتد و خیلی‌ها به آن عادت کرده و انس گرفته‌اند.

پرده دوم: به دنبال صدور بخشنامه مذکور از سوی آقای اسحاق جهانگیری (و مسلم است که به نمایندگی دولت) و ابلاغ آن رئیس اتاق اصناف ایران هم از سر انصاف، از همراهی عجیب با دولت در اجرای این بخشنامه خبر داد و بدون گذاشتن چک محضری یا سند اتاق اصناف، تضمین کرد دولت را در این ارتباط همراهی و حمایت خواهد کرد.

پرده سوم: این بخش را به نقل از جراید عمومی می‌نویسیم که نمایندگان افکار عمومی و پیگیر قول و قرارهای مسئولانند. بعضا در جراید این روزهای خود اعلام کرده‌اند که هنوز جوهر امضای بخشنامه هشداردهنده دولت در آغاز سال، خشک نشده برخی اصناف محترم زیر قول خود زده‌اند و بدون کسب هرگونه مجوز از دولت، اقدام به گران کردن محصولات خود کرده‌اند. عرض نکردیم که عادت کرده‌اند؟!

پرده‌خوانی: ما از خواندن این سه پرده چنین نتیجه می‌گیریم که الحمدلله در مملکت ما، هر کس دارد کار خودش را بخوبی انجام می‌دهد. خیام هم اگر بی‌ادبی نباشد، گوشی دستش نبوده (چون آن موقع تلفن نبوده) که فرموده: «هست از پس پرده گفت‌وگوی من و تو»... ای بابا، چه گفت‌وگویی؟... چه کشکی، چه پشمی؟... نیازی به تهدید هم نیست که در ادامه بفرماید: «چون پرده برافتد، نه تو مانی و نه من»!... کدام پرده؟... همه دارند بی‌پرده و خیلی شفاف کار خودشان را می‌کنند و اعلام هم می‌کنند. فلذا یک سر سوزن، حاجت به پرده‌پوشی نیست.

پرده جدید، خبر از «تشدید برخورد با گرانفروشان» یا همان ماست‌فروشان سابق می‌دهد. می‌گویند که: جناب مدیرکل نظارت و هماهنگی گشت‌های مشترک سازمان تعزیرات حکومتی، از تشدید فعالیت گشت‌های مشترک این سازمان برای مقابله با گرانفروشی، خبر داده‌اند. خوش‌خبر باشی ای نسیم شمال!.... کجاست مرحوم سید اشرف‌الدین حسینی عزیز که در نشریه معروف خود «نسیم شمال»، با تیتر درشت و درست بنویسد: ماست‌فروشان، ماست‌های خود را کیسه کنند!

رضا رفیع

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها