توضیحات اوحدی در مورد ماجرای فرودگاه جده:

پیگیری ها تا رسیدن خاطیان به اشد مجازات ادامه دارد

رییس سازمان حج و زیارت گفت: پیگیری های دستگاه دیپلماسی کشور و سازمان حج و زیارت تا اشد مجازات دو مأمور فرودگاه جده ادامه خواهد داشت و اگر خدای نکرده دولت عربستان بخواهد در خصوص روند محاکمه خاطیان و فرآیند قضایی این پرونده کوتاهی نماید، بیانگر این است که قادر به تأمین امنیت زائران نیست و یقیناً باید تصمیمات دیگری در این خصوص اتخاذ شود.
کد خبر: ۷۸۵۷۵۷
پیگیری ها تا رسیدن خاطیان به اشد مجازات ادامه دارد

به گزارش جام جم آنلاین از سازمان حج و زیارت، سعید اوحدی امروز چهارشنبه در مورد آخرین اقدامات صورت گرفته درباره پیگیری ماجرای قصد تعرض دو مامور سعودی به دو نوجوان عمره گزار ایرانی افزود: دو زائر نوجوان ایرانی که به قصد بازگشت به ایران در فرودگاه جده حضور پیدا کرده بودند، در آخرین بخش بازرسی فرودگاه به بهانه تفتیش مورد قصد شوم دو مامور فاسد فرودگاه قرار گرفتند که با هوشیاری و اقدام بموقع این دو زائر نوجوان عزیز و آگاه شدن خانواده محترم آنان و برخورد بموقع، این دو مأمور برای انجام اقدام شنیع خود ناکام ماندند.

وی افزود: بلافاصله همان موقع موضوع در فضای کاروان زائران مطرح شد و زائران کاروان از سوار شدن به هواپیما برای بازگشت به ایران امتناع کردند و بلافاصله با کنسولگری ایران در جده تماس گرفته شد و سرکنسول محترم جمهوری اسلامی در جده و نمایندگان بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در فرودگاه جده حضور پیدا کردند و با فشار های و پیگیری های جدی که صورت گرفت، مقامات سعودی مجبور شدند به فرودگاه بیایند و پاسخگو باشند.

رییس سازمان حج و زیارت گفت: فرمانده پلیس جده و نیروهای امنیتی در فرودگاه حاضر شد و همان شب نیز پزشکی قانونی در فرودگاه برای بررسی مسأله حضور پیدا کرد و پرونده بسیار سنگینی در این خصوص تنظیم شد و با همکاری این دو نوجوان عزیز و باهوش، دو پلیس فاسد فرودگاه شناسایی شده و همان شب دستگیر و روانه زندان شدند.

عذرخواهی رسمی فرمانده پلیس جده از زائران

وی افزود: بدلیل فضایی که در میان زائران کاروان حاکم شده بود، فرمانده پلیس جده مجبور شد در میان زائران سخنرانی کند و بابت این اقدام شنیع، به صورت رسمی از طرف پلیس و دولت عربستان از زائران عذرخواهی کند و همانجا هم او تأکید کرد که بر اساس قوانین شرعی این دو پلیس را تا اشد مجازات محاکمه خواهند کرد و مجازات سنگینی برای آنان در نظر گرفته می شود.

اوحدی افزود: اوایل صبح شنبه 8 فروردین ماه طی تماس از فرودگاه جده مجموعه سازمان حج و زیارت در جریان این ماجرا قرار گرفت و ساعت 8 آن روز پس از تماس تلفنی با معاونت کنسولی وزارت خارجه کشورمان اولین مکاتبه خود در خصوص این موضوع را داشتیم. همچنین در مذاکره تلفنی با آقای قشقاوی در خصوص این ماجرای تلخ و غیر قابل گذشت اشاره کردیم، بر اساس وظیفه ای که بر عهده کنسولی ایران هست، این موضوع به صورت ویژه پیگیری شود.

احضار کاردار و سرکنسول عربستان

وی اظهارداشت: خوشبختانه وزارت خارجه همان روز وارد عمل شد و کاردار و سرکنسول عربستان علی رغم اینکه در ایام تعطیلات قرار داشتیم، هر دو به وزارت خارجه احضار شدند و با شدیدترین لحن ممکن که شرح مذاکرات برای ما ارسال شد، با آنان گفتگو شد که بیش از پنج بار کاردار و سرکنسول عربستان از این بابت عذرخواهی کردند. همچنین یادداشت رسمی اعتراض آمیزی به سفارت عربستان در تهران و کاردار آنان ابلاغ شد و درخواست شد که روند محاکمه این دو فرد فاسد در سریعترین زمان ممکن صورت گرفته و خاطیان به اشد مجازات برسند.

رییس سازمان حج و زیارت افزود: پیگیری های جدی دیگری نیز از سوی سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری و نمایندگی سازمان حج و زیارت در عربستان و همچنین سفارت جمهوری اسلامی ایران در ریاض و کنسولگری کشورمان در جده در این خصوص صورت گرفت و همه نظام با همه توان خودش بسیج شدند تا این موضوع را پیگیری نمایند و اجازه ندهیم کوچکترین بی تفاوتی در خصوص این چنین جسارتی که برای اولین بار صورت گرفته، از سوی مأموران سعودی انجام گیرد.

اوحدی گفت: مذاکراتی نیز در سطح معاونین و قائم مقام ارشد وزارت خارجه عربستان انجام شده و آنها نیز مراتب عذرخواهی خود را اعلام کردند و تأکید کردند مساله را دنبال می کنند و خواستار اشد مجازات برای خاطیان خواهند شد.

فرمانده پلیس جده مجبور شد در میان زائران سخنرانی کند و بابت این اقدام شنیع، به صورت رسمی از طرف پلیس و دولت عربستان از زائران عذرخواهی کند.

وی افزود: مکاتبات و ملاقاتی نیز با معاونین وزارت کشور عربستان، وزیر حج عربستان و وزارت حج آن کشور صورت گرفته و آنها نیز مراتب عذرخواهی خود را اعلام کرده اند.

رییس سازمان حج و زیارت اظهارداشت: از لحظه وقوع این اتفاق تلخ، همه دستگاه های مرتبط در کشور با همه توان از حیث وظیفه شرعی و انسانی خود درصدد دفاع و صیانت از حقوق شهروندان ایرانی وارد صحنه شدند.

اوحدی درمورد علت سکوت این سازمان در چند روز گذشته در خصوص این ماجرا گفت: نگاه بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت بر این تأکید دارد که موضوعات حساس این چنینی بدلیل حفظ حریم خانوادگی آسیب دیدگان و تبعات آن در حوزه اجتماعی نباید دامن زده شود، اما با جمع بندی که در میان همه دستگاه ها وجود دارد تا عذرخواهی رسمی دولت سعودی و محاکمه خاطیان و اشد مجازات آنان موضوع را پیگیری می نماییم.

وی افزود: خانواده محترم این دو نوجوان که امروز باید از آنان به عنوان الگوی مقاومت در مقابل تعرض به حقوق زائر تقدیر کرد، به سازمان حج و زیارت آمدند و همه اقدامات برای التیام این خانواده بزرگوار و صیانت از حقوق آنان صورت گرفته است. این اتفاق شنیع به هیچوجه برای خانواده حج و زیارت قابل قبول و قابل گذشت نیست و با تمام اعتقادات در مقابل این مسئله کوتاه نخواهیم آمد.

اوحدی همچنین از پیگیری های صورت گرفته در سطح وزارت امور خارجه، وزارت کشور و وزارت حج عربستان با پیگیری های دستگاه های کشور در ایران و عربستان خبر داد.

وی گفت: یقیناً دولت عربستان بابت این اتفاق عذرخواهی خواهد کرد، خود آنها روی این موضوع باید حساس باشند و این لکه ننگ را از دامن پلیس عربستان برطرف کنند. این اتفاق، اتفاق بی سابقه ای بوده و مردم عزیز ما در این روزها دغدغه خود را نسبت به این موضوع عنوان کردند و نشان دادند که نسبت به جسارت های این چنینی ساکت نیستند و نخواهند بود و پیگیری های مجددانه ما تا احقاق حقوق زائران و عذرخواهی رسمی دولت عربستان و محاکمه خاطیان ادامه خواهد داشت.

رییس سازمان حج و زیارت افزود: صبح امروز (چهارشنبه) نیز مکاتبه ای با وزارت امور خارجه کشور داشتیم و بدلیل ماموریتی که متوجه آنهاست از آنان خواستیم که مجددانه پیگیر فرآیند محاکمه سریع خاطیان باشند و امیدواریم با تلاش جدی دستگاه دیپلماسی کشور و سازمان حج و زیارت، خاطیان به اشد مجازان برسند و این اقدام التیامی برای خانواده آسیب دیده باشد.

اوحدی گفت: اگر خدای نکرده دولت عربستان بخواهد در خصوص روند محاکمه خاطیان و فرآیند قضایی این پرونده کوتاهی کند، بیانگر این است که قادر به تأمین امنیت زائران نیست و یقیناً باید تصمیمات دیگری در این خصوص اتخاذ شود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها