jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۷۸۵۶۲۳   ۱۹ فروردين ۱۳۹۴  |  ۰۹:۰۵

مائده پیش از این به اتهام قتل تا یک قدمی چوبه دار رفته بود

روزنه امید برای عفو نوعروس قاتل

زن شانزده ساله که به‌خاطر قتل همسرش با قرص برنج تا یک قدمی چوبه دار رفته بود، با قبول درخواست اعاده دادرسی‌اش بار دیگر محاکمه شد.

روزنه امید برای عفو نوعروس قاتل

به گزارش جام‌جم، ماموران پلیس آگاهی تهران اردیبهشت سال 86 در جریان مرگ مشکوک مرد جوانی در بیمارستان قرار گرفته و پس از حضور در آنجا متوجه شدند، مرد جوان بر اثر مسمومیت با قرص برنج جان باخته است.

با انتقال جسد به پزشکی قانونی تحقیقات از همسر نوجوان این مرد آغاز شد. مائده گفت: «سر کار بودم که شوهرم با من تماس گرفت و گفت حالش خوب نیست. سریع به خانه آمده و او را به بیمارستان رساندم، اما بعد از چند دقیقه فوت شد.»

تحقیقات بیشتر ماموران نشان داد مائده پس از ازدواج با همسرش از شمال کشور به تهران آمده بود. او مدتی بعد از این ازدواج با شوهرش به نام احمد اختلاف پیدا کرد و آنها درگیری‌های زیادی با هم داشتند. همچنین مشخص شد فیلمی از دختری شبیه به مائده به شوهر او نشان داده ‌شده که باعث درگیری‌های شدیدی بین او و شوهرش شده‌ بود.

به این ترتیب ماموران انگشت اتهام را به سمت مائده گرفته و این زن یک‌بار در اداره آگاهی به قتل شوهرش اعتراف کرد، اما سپس اعترافاتش را پس گرفت و گفت در قتل شوهرش نقشی نداشت و فقط به خاطر معده‌‌درد همسرش به او داروی گیاهی داده بود.

در نهایت شعبه ٧٤ دادگاه کیفری‌ استان تهران رای بر قصاص متهم صادر کرد و این حکم در دیوان‌عالی کشور نیز تائید شد و پرونده مائده در فهرست اعدامیان قرار گرفت، اما بعد از پنج سال درخواست اعاده دادرسی وی با توجه به ماده 91 قانون مجازات اسلامی از سوی دیوان‌عالی کشور پذیرفته ‌شد. براساس ماده ٩١ قانون مجازات اسلامی در صورتی که فردی در سن زیر ١٨ سال مرتکب قتل شود و چنانچه حرمت و ماهیت قتل را نداند و به رشد عقلی نرسیده‌ باشد از مجازات قصاص معاف خواهد شد.

صبح دیروز زن جوان در شعبه 71 دادگاه کیفری و برای دومین بار پای میز محاکمه قرار گرفت.

مائده در این جلسه با رد اتهام قتل عمد گفت: یکی از بستگان همسرم فیلمی را به شوهرم نشان داد و مدعی شد من در این فیلم حضور دارم. این موضوع باعث اختلاف من و احمد شده بود. از او خواستم شکایتی را برای اثبات بی‌گناهی من از عامل انتشار فیلم مطرح کند، اما احمد قبول نکرد و مدعی بود این‌طوری بیشتر آبروی او می‌رود.

متهم به قتل ادامه داد: شوهرم را تهدید به خودکشی کردم و برای این کار دو قرص برنج خریدم. قرص‌ها را در جعبه جواهرات مخفی کرده بودم. روز حادثه همسرم با من تماس گرفت و گفت معده‌درد دارد. به او گفتم قرص معده بخورد تا خودم را به خانه برسانم. وقتی به خانه رسیدم وضع جسمانی شوهرم وخیم بود به همین خاطر او را به بیمارستان رساندم، اما ساعتی بعد فوت کرد.

رئیس دادگاه: همسرت به دنبال قرص معده بود، پس چرا باید قرص برنج را به اشتباه بخورد؟

مائده: یک روز احمد قرص‌ها را دید و به دروغ گفتم داروی گیاهی برای ورم‌معده است.

رئیس دادگاه: اگر مرتکب قتل نشدی چرا در ابتدا اعتراف کردی؟

مائده: تحت‌فشار بازجویی بودم.

رئیس دادگاه: می‌دانستی مجازات قتل، قصاص است؟

مائده: نه. در کانون اصلاح و تربیت متوجه شدم.

پس از آخرین دفاعیات متهم و وکیل مدافعش، قضات دادگاه برای صدور رای وارد شور شدند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ساختمان‌ها آسان می‌سوزند

ساختمان‌ها آسان می‌سوزند

امروز در تقویم، روز آتش‌نشانی و ایمنی است. فرصتی مناسب برای یادآوری این نكته كه براساس آمارهای به دست‌آمده، در حال حاضر حدود ۲۵ درصد از كل حریق‌ های شهر تهران را آتش‌ سوزی‌ های ساختمانی تشكیل می‌دهد كه سهم ساختمان‌ های بلندمرتبه قابل توجه است.

«لحظه»ای که مهم است

«لحظه»ای که مهم است

«علی لندی که بود و چه کرد؟ (۲ نمره)» در بهترین حالت این سوالی است که سال‌های بعد در امتحانات دانش‌ آموزان مطرح می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها