jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۷۸۳۰۰۳   ۰۷ فروردين ۱۳۹۴  |  ۱۴:۴۰

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا توصیه‌ها و هشدارهایی را برای ناکام گذاشتن جاعلان و کلاهبرداران ارائه کرد.

چطور کلاهبرداران و جاعلان را ناکام کنیم

سرهنگ فریدون رهبریان با بیان اینکه کلاهبرداران همیشه مشغول طراحی نقشه ای تازه برای فریب شهروندان هستند و حتی در ایام نوروز نیز دست از اقدامات خود بر نمی‌دارند، گفت: هوشیاری شهروندان می تواند آنها را در عملی شدن نقشه های شان ناکام کند، در زندگی روزمره نکاتی وجود دارد که برای جلوگیری از سوءاستفاده های مجرمان باید به آنها توجه شود.

وی افزود: ‌در همین راستا شهروندان باید از مدارک هویتی خود مانند شناسنامه، کارت ملی، گذرنامه، گواهینامه و همچنین اوراق بهادار مانند انواع و اقسام چک های خود مراقبت کرده و در صورت سرقت یا مفقود شدن آنها بلافاصله مراتب را به مراجع انتظامی و مراکز صدور این مدارک گزارش کنند.

سرهنگ رهبریان با بیان اینکه شهروندان باید از واگذاری چک‌ها بنا به پیشنهاد افراد در قبال اخذ چک و پرداخت وجه آن به دلایلی نظیر شلوغی بانک یا اتمام ساعت کار شعبه و ... خودداری کنند، گفت: ممکن است فردی چک را اخذ و پس از افزایش رقم از آن سوءاستفاده کند. همچنین قبل از انجام معامله و دریافت چک های تضمینی، رمزدار و ... از افراد ناشناس باید به بانک مراجعه و از اصالت چک مطمئن شد.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا با یکی از کلاهبرداری های شایع در سال های اخیر را کلاهبرداری های تلفنی و عابربانکی دانست و افزود: در این خصوص لازم است شهروندان توجه داشته باشند که اطلاعات مربوط به شماره حساب، شماره کارت، رمز اول یا دوم کارت بانکی خود را از طریق تلفن یا پیامک در اختیار هیچکس قرار ندهند.

وی اضافه کرد: همچنین توجه داشته باشند که برای انتقال وجه به حساب و کارت توسط دیگران، لازم نیست شخص درجلوی دستگاه خودپرداز حاضر شود، زبان انگلیسی دستگاه خودپرداز نیز مخصوص افراد غیرآشنا با زبان فارسی است، از این رو نیازی به استفاده از این قسمت برای شهروندان ایرانی وجود ندارد.

سرهنگ رهبریان گفت: پیامک هایی که با محتوای پیشنهاد فروش سکه های عتیقه طلا و قدیمی یا برنده شدن در قرعه کشی و مسابقات ارسال می‌شود، معمولا مقدمه فریب و کلاهبرداری است.

وی افزود: در ایام عید برخی شهروندان معامله های کلانی انجام می دهند، بنابراین لازم است پیش از انجام معامله توجه داشته باشند که معاملات و قردادهایشان حتماً در مراکز رسمی و قانونی انجام و به ثبت برسد تا از دخل و تصرف در آن جلوگیری و تحت حمایت های قانونی قرار گیرد.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا با تاکید بر اینکه درج آگهی در مطبوعات از سوی شرکت ها، مؤسسات و سایر مراکز دلیلی بر صحت و درستی مطالب عنوان شده و تأیید آن از سوی مراجع رسمی نیست، گفت: تمام پیشنهادهای مربوط به پولدار شدن سریع و درآمدهای وسوسه انگیز در پوشش فعالیت های اقتصادی و مالی مشکوک و قابل تردید است.

وی افزود: فقط شرکت هایی که از بانک مرکزی دارای مجوزند حق فعالیت از طریق لیزینگ را دارند که برای اطلاع از اسامی این شرکت ها می توان به پایگاه اینترنتی بانک مرکزی مراجعه کرد.

سرهنگ رهبریان با بیان اینکه پیشنهادهای تجاری گوناگون ارایه شده از سوی شرکت ها، موسسات و اشخاص را تا قبل از احراز هویت و اطمینان از قانونی بودن عملکردشان نباید قبول کرد، گفت:‌ هنگام خرید یا اجاره محل سکونت یا دفتر کار بایداز مالک بودن طرف مقابل مطمئن شد. (ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

«سلاح محیط‌ بانان پلاستیکی است و آنها نمی‌توانند در برابر شکارچیان متخلف از آن استفاده کنند.» روایت‌هایی که در ادامه می‌آید این حقیقت تلخ را بیشتر آشکار می‌کند.

حمایت از خانواده، کلید بحران سالمندی

حمایت از خانواده، کلید بحران سالمندی

بدیهی است مساله جمعیت، پیش نیاز اساسی پیشرفت همه کشورهاست. در واقع هیچ اتفاقی، از پیشرفت‌های فناوری تا رشد علمی و صنعتی، بدون در نظر گرفتن نیروی انسانی ممکن نخواهد بود.

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

مقایسه اجمالی آمار ازدواج در سال‌های اخیر و اوایل دهه90، به‌وضوح نشان می‌دهد آمار ازدواج به طور کلی پایین آمده است اما این‌که میان همین آمار، باز هم برخی از استان‌ها وضعیت بهتر و بعضی دیگر در وضعیت اصطلاحا قرمز قرار دارند، طبیعتا نشات‌گرفته از شرایط اقتصادی و فرهنگی متفاوت در هرکدام از آنهاست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها