jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۸۲۹۵۴   ۰۷ فروردين ۱۳۹۴  |  ۱۰:۳۸

زمینه چینی برای بازگرداندن تحریم ها

سنای آمریکا جنگ روانی راه انداخت

مجلس سنای آمریکا در ادامه تحت تاثیر قرار دادن مذاکرات هسته ای، این بار روز گذشته (پنجشنبه) طرح اصلاحیه غیرالزام آور لایحه بودجه را تصویب کرد که هدف از آن تسهیل برقراری مجدد تحریم ها در صورت نقض توافق هسته ای از سوی ایران است.

سنای آمریکا جنگ روانی راه انداخت

به موجب اصلاحیه پیشنهادی سناتور جمهوریخواه «مارک کرک» که با 100 رای موافق و بدون رای مخالف به تصویب رسید، صندوقی برای پوشش هزینه های برقراری مجدد تحریم ها علیه ایران در صورت نقض شروط توافق ژنو یا توافق احتمالی آینده، تاسیس خواهد شد.

براساس این گزارش، اصلاحیه های غیرالزام آور لایحه بودجه تبدیل به قانون نمی شوند اما بسیاری از سناتورها چنین اصلاحیه هایی را برای ارسال پیام سیاسی مطرح می کنند.

این جنگ روانی، حربه ای برای تحت فشار قرار دادن طرف مقابل در مذاکرات هسته ای قلمداد می شود؛ روشی که پیش از این بارها نمایندگان مجلس آمریکا در کنگره نیز به آن متوسل شده اند.

سنا روز پنجشنبه همچنین اصلاحیه ای غیرالزام آور برای جبران خسارت قربانیان بحران گروگانگیری سال 1979 در ایران تصویب کرد.

سناتور کرک که نسبت به مذاکرات هسته ای ایران بسیار شکاک است همچنین از تهیه کنندگان طرحی برای تشدید تحریم ها علیه ایران است؛ طرحی که باراک اوباما تهدید به وتوی آن کرده است.

«میچ مک کانل» رهبر اکثریت سنا روز سه شنبه این هفته گفت که چنانچه مذاکره کنندگان بین المللی تا مهلت پایان ماه مارس به چهارچوب توافق هسته ای دست نیابند، سنا طرح تشدید تحریم های سناتور کرک را به رای می گذارد.

جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده که برای نشان دادن حسن نیت خود و اینکه فعالیت های هسته ای صلح آمیز دارد، به پای میز مذاکره آمده و همیشه براساس معاهده ان.پی.تی عمل کرده است.

با نزدیک شدن مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 به مراحل حساس پایانی، طرفداران رژیم صهیونیستی در مراکز سیاسی آمریکا به تلاش های خود برای کارشکنی در روند مذاکرات شدت بخشیده اند؛ آن هم در حالی که کاخ سفید در نامه ای به سنای آمریکا هشدار داد که از دخالت در مذاکرات اتمی ایران و قدرت های جهانی بپرهیزد.

مذاکرات هسته ای هیات ایرانی و آمریکا از روز گذشته (پنجشنبه) در لوزان سوییس آغاز شده و به گفته طرفین، این دور از مذاکرات بحث ها به نکات بسیار ریز رسیده است.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حادثه حماسه‌ ساز

حادثه حماسه‌ ساز

واقعه سال ۶۰ آمل و حمله گروهک تروریستی اتحادیه کمونیست‌ها نقطه‌عطفی در تاریخ تحرکات مسلحانه عناصر ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی ایران بود. بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی برخی مخالفان مشی مذهبی ساختار جدید سیاسی ایران، با توجه به نابه‌سامانی‌های موجود درصدد ایجاد آشوب برآمدند و تلاش کردند حداقل در برخی مناطق‌مرزی و حساس کشور قدرت عمل را به دست گیرند.

شرط اول رفع تحریم‌ها

شرط اول رفع تحریم‌ها

درباره برجام و چگونگی مواجهه با آن راهکارهای مختلفی در نظر گرفته شده اما نکته اصلی این است که مجلس شورای اسلامی قانونی را تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها به تصویب رساند و از سوی شورای نگهبان هم مورد تایید قرار گرفته است و نوع مواجهه ما با برجام باید دقیقا منطبق با مفاد قانون تصویب شده از سوی مجلس باشد.

کف مطالبات ایران

کف مطالبات ایران

آمریکا برای بازگشت به برجام باید تمام تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند چرا که بدون لغو تحریم‌ها بازگشت معنایی ندارد، همان‌طور که رهبری تاکید داشتند ابتدا همه تحریم‌ها لغو شده و پس از آن باید خواستار بازگشت به برجام باشند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر