jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۸۲۳۷۵   ۰۱ فروردين ۱۳۹۴  |  ۱۶:۳۴

نماینده چین در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ گفت که پکن در دور اخیر مذاکرات طرح‌ها و ایده‌هایی برای کاهش شکاف‌ها ارائه کرده بود.اما او از این پیشنهادها و ایده‌ها سخنی نگفت.

ایده‌های پکن برای کاهش شکاف‌های مذاکرات هسته‌ای

به گزارش خبرگزاری شینهوا، "وانگ کان" نماینده چین در مذاکرات گروه 1+5 روز جمعه گفت: گروه‌ها در دور جدید گفت‌وگوهای برنامه هسته‌ای ایران اراده سیاسی مستحکم و رویکرد عملگرایانه‌ای را از خود نشان دادند.

مذاکراتی که روز جمعه به پایان رسید پنجمین دور از مذاکراتی است که از نوامبر سال 2014 تمدید شده است.

وانگ به شینهوا گفت که مذاکراتی که یک هفته در لوزان به طول انجامید و روز جمعه نیز متوقف شد، پیشرفت‌هایی مهم و قاطع داشته است و در این دور از مذاکرات جلسه عمومی میان گروه کشورهای 1+5 و ایران برگزار نشد.

این دیپلمات چینی اضافه کرد: گروه‌ها نشست‌های دوجانبه و چندجانبه متمرکزی داشتند و اراده سیاسی مستحکم و رویکرد اساسی را از خود نشان دادند و ایده‌ها و تفکرهای خلاقانه‌ای را در این دور از مذاکرات از خود نشان دادند.

وانگ گفت: مذاکرات مانند قایقرانی در بالادست بوده و عدم پیشروی به‌معنای عقبگرد است.

وی از همه گروه‌ها خواست تا به جلو گام بردارند تا توافق نهایی را با اراده سیاسی مستحکم ایجاد کنند.

وانگ که ریاست تیم مذاکره کننده چینی را در مذاکرات لوزان به‌عهده داشته و از روز چهارشنبه نیز به مذاکرات پیوسته بود، گفت: بدون عزم سیاسی، دستیابی به توافق دوجانبه سودمند غیرممکن است.

وی اشاره کرد که شکاف‌های باقی‌مانده پیچیده است و دو طبقه از موضوعات همچنان باید حل شود که یکی چگونگی تضمین استفاده صلح‌آمیز ایران از انرژی هسته‌ای بوده و دیگری چگونگی تعامل با نگرانی‌های عدم اشاعه مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران است.

وانگ گفت: چین نقش سازنده‌ای در مذاکرات هسته‌ای ایفا و در آخرین دور از مذاکرات طرح‌ها و ایده‌هایی برای کاهش شکاف‌ها ارائه کرده است و دوست دارد تا با دیگر گروه‌ها برای توافقنامه سیاسی جامع تلاش کند.

آخرین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ١+٥ در سال 93 از 24 اسفند در لوزان، سوئیس، آغاز شد و تا روز گذشته (جمعه) ادامه داشت.

در این دور از مذاکرات به‌مانند گفتگوهای پیشین دیدار‌های بین دیپلمات‌های ایرانی و آمریکایی بخش اعظمی از دیدارها را به خود اختصاص داده بودند.

سید عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد کشورمان در این باره گفت: طی چند روز گذشته مذاکرات بسیار جدی و فشرده‌ای بین هیئت‌های ایران و ١+٥ صورت گرفته است. اکنون زمانی است که نیاز به رایزنی‌ها و هماهنگی‌های بیشتری وجود دارد.

در حالی که گفته می‌شود دور جدید مذاکرات میان ایران و ١+٥ از چهارشنبه 5 فروردین ماه 94 از سر گرفته خواهد شد اما خبرگزاری روسی اینترفکس می‌گوید دور جدید مذاکرات هسته‌ای بین ایران و ١+٥ در روز پنجشنبه 6 فروردین (26 مارس) از سر گرفته خواهد شد.(تسنیم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها