21 نفر از نمایندگان مجلس در تذکری خطاب به حسن روحانی، با انتقاد از اظهارات علی یونسی، دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های مذهبی، ضمن انتقاد از این مواضع، خواستار عزل وی از سوی رئیس‌جمهور شدند.
کد خبر: ۷۸۰۴۳۰
تذکر ۲۱ نماینده به رئیس‌جمهور درباره اظهارات یونسی

به گزارش فارس، در تذکر این نمایندگان آمده است: آقای یونسی، دستیار ویژه جناب‌عالی در امور اقوام و ادیان از زمان شروع به کارشان در این جایگاه مهم بارها با مواضع نسنجیده و اقدامات اختلاف‌برانگیز و برنامه‌های تفرقه‌ساز امنیت ملی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را مورد تهدید قرار دادند.

این نمایندگان افزوده‌اند: از جمله مواضع اخیر ایشان در همایش «ایران؛ نام، مردم، سرزمین» با این عنوان که «در حال حاضر عراق نه فقط حوزه تمدنی ماست بلکه هویت، فرهنگ، مرکز و پایتخت ماست»؛ این جملات همان القای ایران‌ هراسی و اسلام‌هراسی است که از سوی دشمنان انقلاب اسلامی بارها در رسانه‌های آنها و مواضعشان بیان شده است.

در ادامه تذکر این نمایندگان آمده است: جناب آقای رئیس‌جمهور، جمعی از نمایندگان مجلس مصرانه از جنابعالی می‌خواهند با توجه به روحیه تذکرناپذیر آقای یونسی و اصرار ایشان بر ادامه این مواضع ناپسند و حساسیت سیاست‌های داخلی و خارجی ناشی از مواضع مسئولان جمهوری اسلامی ایران آقای یونسی را از این جایگاه عزل نمایید و اجازه ندهید این مواضع نسنجیده و بحران‌آفرین ادامه یابد.

در همین حال مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش خبرگزاری الرای عراق درباره اظهارات یونسی اظهار کرد: در حالی که جمهوری اسلامی ایران به‌طور مسئولانه، شفاف و موثر برای حمایت از استقلال و تمامیت ارضی عراق در کنار دولت و ملت این کشور در روند مقابله با تروریسم ایستاده است، عده ای تلاش کردند تا با برداشت غیردقیق و تفسیر جهت دار از اظهارات جناب آقای یونسی، اذهان ملت عراق و مسئولان این کشور را مشوش نمایند.

او تاکید کرد: در واقع آنچه از سوی مشاور محترم رئیس‌جمهور اسلامی ایران مطرح شده و ایشان نیز مجددا با شفافیت بیشتری تصریح کرده‌اند، فقط تاکید بر پیوستگی عمیق و غیرقابل تفکیک تمدنی و فرهنگی بین ملت ایران و عراق بوده است.

راه تازه ریاض برای مقابله با مذاکرات

وال‌استریت ژورنال نوشت: در حالی که مذاکرات هسته‌ای بین ایران و 1+5 در چند دور گذشته پیشرفت محسوسی داشته است، عربستان سعودی اقدام به امضای بی‌سروصدای قرارداد همکاری هسته‌ای با کره‌جنوبی کرده است.

به گزارش انتخاب و به نقل از این روزنامه، این توافق به افزایش نگرانی‌ها در میان آمریکا و متحدان آن منجر شده است. شاهزاده ترکی الفیصل، رئیس سابق سازمان جاسوسی عربستان سعودی هشدار داده که در صورت توافق هسته‌ای و حفظ توانایی‌های ایران، ریاض به سمت و سوی تسلیحات هسته‌ای حرکت می‌کند.

توصیف ان.بی.سی از سردار سلیمانی

شبکه ان‌بی‌سی آمریکا در تحلیلی درباره تحولات جاری در عراق نوشت: مهم نیست که مقامات آمریکایی چه احساسی به سلیمانی دارند یا چه شخصیتی از وی در ذهن خود ساخته‌اند، اما وی چهره اصلی مبارزه در تکریت است.

به گزارش دیپلماسی ایرانی و به نقل از این شبکه، جیم فیلیپس تحلیلگر مسائل خاورمیانه در اندیشکده هریتیج در این باره تصریح کرده است: «شاید بتوان وی (سردار قاسم سلیمانی) را قدرتمندترین چهره‌ای دانست که به‌طور عمده در خارج از ایران و خاورمیانه شناخت درستی از وی وجود ندارد.»

دستور روحانی برای پیگیری حادثه شیراز

حسینعلی امیری، قائم مقام وزیر کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما از دستور رئیس‌جمهور به وزیر کشور برای پیگیری حادثه شیراز خبر داد و گفت که در این دستور خطاب به رحمانی‌فضلی تاکید شده موضوع تعرض، اهانت و ضرب و شتم نماینده مردم تهران در مجلس و ایجاد مزاحمت برای شهروندان شیرازی را فوری رسیدگی و نتیجه را اعلام کند.

وی افزود : در پی این دستور وزیر کشور کمیته‌ای را به مسئولیت سردار ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با عضویت سردار موذنیان مشاور وزیر کشور و رئیس دفتر جانشین فرماندهی معظم کل قوا در نیروی انتظامی و سامانی رئیس بازرسی و ارزیابی عملکرد این وزارتخانه برای پیگیری موضوع تشکیل داد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها