jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۷۵۴۲۵   ۰۹ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۹:۵۶

یک روزنامه اتریشی به نقل از دیپلمات‌های اروپایی یک توافق چهار چوبی سیاسی با ایران را تا پایان ماه مارس(اسفند-فروردین) امکان پذیر دانست.

احتمال توافق سیاسی هسته‌ای با ایران تا 11 فروردین

روزنامه اتریشی "وینر سایتونگ" در گزارشی نوشت: در مناقشات اتمی بین غرب و ایران زمان هر لحظه محدودتر می شود. همه چیز به عزم و اراده سیاسی طرفین مذاکره ارتباط دارد. حدود 31 روز هنوز زمان باقی مانده است و بعد از آن مهلت مقرر برای یک قرارداد چارچوبی بین ایران و 1+5 به پایان می‌رسد.

اگر تا آن زمان هیچ توافق چارچوبی به دست نیاید هر دو طرف تمدید مجدد مذاکرات را رد می کنند. بنابراین طرفین شدیدا تلاش می کنند تا به یک توافق سیاسی تا پایان ماه مارس دست پیدا کنند.

در همین راستا روز دوشنبه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین تشکیل جلسه می دهد. از طرف دیگر مذاکرات سیاسی اخیر در مونتروکس سوئیس و از روز سه‌شنبه در بالاترین سطح ادامه خواهد یافت.

در مونترو باید مذاکرات درباره کاهش شمار سانتریفیوژهای ایران، جدول زمانی برای کاهش تحریم‌های اقتصادی علیه ایران و طول اعتبار یک توافق انجام شود. اخیرا همچنین این مسئله مطرح است که آیا و در چه وسعتی برنامه‌های تسلیحاتی و موشکی ایران هم می تواند موضوع این مذاکرات باشد.

روزنامه "وینر سایتونگ" در ادامه گزارش خود به وضعیت فعلی مذاکرت اظهار خوش بینی و امیدواری کرده و نوشت دیپلمات های اروپایی در گفتگو با "وینر سایتونگ" اظهار داشتند که علی رغم برخی پیشرفت‌های خوب در دورهای مذاکرات اخیر در ژنو و استانبول همچنان یک فاصله مشخصی (بین طرف های مذاکره) وجود دارد که باید بر آن غلبه شود.

به گفته یک دیپلمات اروپایی یک توافق سیاسی چارچوبی اساسا تا پایان ماه مارس امکان پذیر است. وی گفت: من ادعا نمی کنم که احتمال آن زیاد است اما قابل تصور و ممکن است. در حال حاضر و در هر صورت همه طرف ها تلاش می کنند اختلافات دوازده ساله درباره برنامه غنی سازی اورانیوم ایران را در اسرع وقت برطرف کنند. در حال حاضر هیچ کس جرات نمی کند درباره یک تصمیم B در صورتی که این گفتگوها بی نتیجه باقی بماند فکر کند. بنابراین ما در ماراتن مذاکرات ماه مارس از همه فرصت ها حداکثر استفاده را می کنیم تا به یک نتیجه دست پیدا کنیم. اگر تا پایان ماه مارس به یک توافق چهار چوبی دست پیدا کنیم تا پایان ژوئن درباره جزئیات توافق کار می شود.

عباس عراقچی از مذاکره کنندگان ارشد ایرانی و معاون وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که مذاکرات گروه 1+5 با ایران علاقه هر دو طرف را در نظر گرفته و روی یک راه حل برد-برد تاکید دارد. اما ایران میز مذاکرات را ترک خواهد کرد اگر احترام متقابل به وی گذاشته نشود.(تسنیم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مغازله‌های سیاسی نافرجام

مغازله‌های سیاسی نافرجام

برابر با گزارش‌هایی که دیروز رسانه‌های اسرائیلی منتشر کردند اولین پرواز عربستان به اسرائیل در فرودگاه بن‌ گوریون بر زمین نشست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها