jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۷۷۵۲۵۵ ۰۹ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۳:۵۹

معاون وزیر خارجه آمریکا با اشاره به اینکه در مذاکرات هسته‌ای تنها درباره برنامه هسته‌ای ایران گفتگو می‌شود تأکید کرد که تحریم‌های ضد ایرانی درباره تروریسم و حقوق بشر به قوت خود باقی خواهند ماند.

تحریم‌های ایران درباره تروریسم و حقوق بشر باقی می‌ماند

وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا و مذاکره کننده ارشد آمریکا که در مؤسسه کارنگی، یک اندیشکده آمریکایی، درباره سیاست خارجی آمریکا در قبال آسیای شمال شرقی سخن می‌گفت در پایان اظهارات خود به سؤالات حاضران پاسخ داد.

شرمن در پاسخ به سؤالی درباره مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 گفت: "هر گونه توافقی تضمین خواهد کرد که ایران به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت و اینکه همه مسیرهای به سمت مواد شکافتی لازم برای سلاح هسته‌ای مسدود خواهند شد. این معیاری است که ما برای دستیابی به یک توافق خوب و پایا در نظر خواهیم گرفت."

وی در ادامه تأکید کرد که دستیابی به این توافق خوب بسیار پیچیده و سخت خواهد بود.

شرمن در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره تبعات احتمالی یک توافق هسته‌ای برای نقش تهران در منطقه تأکید کرد که "هیچ معامله بزرگی با ایران" در کار نیست، "مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای است، ما کاملا درباره آنچه که در منطقه رخ می‌دهد آگاه هستیم، همه تحریم‌های ما درباره تروریسم و حقوق بشر و نگرانی‌های ما درباره ثبات منطقه به قوت خود باقی است و متأسفانه برای مدتی بسیار طولانی باقی خواهد ماند. ما درباره امنیت و ثبات منطقه بسیار نگران هستیم، به همین دلیل کری هفته آینده به عربستان سفر خواهد کرد تا با ملک سلمان دیدار کند و من در روز جمعه به وی خواهم پیوست تا با اعضای شورای همکاری خلیج فارس در لندن دیدار کنیم، به همین دلیل است که در مشورت مداوم با اسرائیل هستیم، به همین دلیل است که وزیر [خارجه] در گفتگوی مداوم با اردن و رهبران لبنان است.

وی در ادامه افزود: اما تنها به این دلیل که ایران سعی در متوقف کردن داعش دارد و ما نیز همین سعی را داریم، به این معنا نیست که فعالیت‌های‌مان را با یکدیگر هماهنگ می‌کنیم. ما به خوبی و وضوح می‌دانیم که ایران در منطقه چه می‌کند و مذاکرات هسته‌ای تنها درباره مذاکرات هسته‌ای است.(تسنیم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مصاف جدی با یقه سفیدها

مصاف جدی با یقه سفیدها

تاکنون تلاش‌های زیادی برای احقاق حقوق مردم و اجرای عدالت قضایی و اجتماعی از سوی آیت‌ا... رئیسی، رئیس قوه‌قضاییه صورت گرفته و نتایجی در برداشته است اما با این وصف، موضوع صدور دستورالعمل اجرایی قانون اعاده اموال نامشروع مسؤولان را شاید بتوان جزو برجسته‌ترین اقدامات صورت گرفته در این زمینه دانست.

مذاکره نکردیم، جنگ هم نمی‌شود

مذاکره نکردیم، جنگ هم نمی‌شود

در چند روز گذشته لفاظی‌های بسیاری مبنی بر این‌که ممکن است یک جنگ بین ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران رخ دهد صورت گرفته است که بیشترین سهم در این لفاظی‌ها مربوط به دیپلمات‌های غربی و رسانه‌های نزدیک و وابسته به آنها بوده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر