jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۷۷۴۹۸۶   ۰۸ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۷:۰۱

مدیرکل سازمان فرهنگی ،علمی و آموزشی ملل متحد (یونسکو ) روز پنجشنبه به دنبال تخریب گسترده آثار باستانی عراق توسط گروه داعش خواستار برگزاری اجلاس اضطراری شورای امنیت شد.

تخریب گسترده آثار باستانی عراق توسط داعش

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بغداد ، ایرینا بوکووا در بیانیه ای گفت : این حمله فراتر از یک تراژدی فرهنگی است . این همچنین یک مسئله امنیتی است چرا که به فرقه گرایی ، افراط گرایی خشونت آمیز و مناقشه در عراق دامن می زند.

وی افزود : به همین دلیل است که من فورا از رییس شورای امنیت خواستم یک اجلاس اضطراری در مورد محافظت از میراث باستانی عراق به عنوان عنصری لاینفک از امنیت کشور برگزار کند.

گروه تروریستی داعش روز پنجشنبه ویدئویی را انتشار داد که در آن شبه نظامیان گروه در حال شکستن مجسمه های باستانی بودند.

باستان شناسان و کارشناسان میراث باستانی ، این انهدام را یک فاجعه خوانده و آن را با منفجر کردن یک معبد بوداییها در استان بامیان قابل مقایسه دانستند.

بوکووا اعلام کرد، برخی از مجسمه های منهدم شده از شهر باستانی هرتا بودند یک محل میراث فرهنگی به ثبت رسیده توسط یونسکو که در فاصله حدود صد کیلومتری جنوب غربی موصل قرار دارد.

وی همچنین انهدام این آثار را نقض قطعنامه 2199 شورای امنیت دانست که در اوایل ماه جاری در تلاش برای جلوگیری از غارت و چپاول عتیقه جات به تصویب این شورا رسید. (ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

تغییر قواعد نبرد

تغییر قواعد نبرد

کاخ‌ سفید و بسیاری از استراتژیست‌های مطرح دو حزب سنتی آمریکا، تمرکز ویژه‌ای روی کلیدواژه جنگ ترکیبی کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها