jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۷۷۲۳۱۳   ۳۰ بهمن ۱۳۹۳  |  ۰۸:۰۲

شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید «کاشکی ممکن بود ...» ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.

هزینه زیاد دولت سابق برای دخالت در انتخابات مجلس

کیهان: تغییر سفر استانی دولت در پی اوج‌گیری اعتراض علما به سیاست‌های فرهنگی

روزنامه کیهان نوشت: یک سایت حامی دولت تغییر مقصد سفر بعدی استانی رییس‌جمهور از خراسان شمالی به قم را در جهت دلجویی از علما و مراجع دانست، چرا که انتقاد علما از سیاست‌های فرهنگی دولت به اوج رسیده است.

فرارو در این زمینه نوشت: روحانی در سفر بعدی استانی خود نه خراسان شمالی بلکه به قم سفر می‌کند. مقصد جدید بر پایه یک تغییر از پیش اعلام نشده انتخاب شد. هنوز توضیحی درباره علت تغییر در برنامه سفر رئیس‌جمهور عنوان نشده است، اما چالش‌های موجود میان مراجع تقلید با وزارت ارشاد این احتمال را تقویت می‌کند که این سفر نوعی دلجویی دولت از علما است.

فرارو افزود: حسن روحانی هفته آینده به قم خواهد رفت، در حالی که قرار بود خراسان‌شمالی مقصد این سفر باشد. اهمیت سفر به قم به‌عنوان پایتخت مذهبی کشور وقتی بیشتر می‌شود که در هفته‌های اخیر انتقادات مراجع تقلید از سیاست‌های فرهنگی دولت به اوج خود رسیده است.

این سایت با بیان اینکه روحانی به قم می‌رود تا پاسخ دهد، از قول یک کارشناس نوشت: اکنون که علامت سؤال‌های جدی در حوزه عملکرد وزارت ارشاد وجود دارد وقت آن رسیده که دولت در جهت پاسخگویی اقدام کند البته سفرهای استانی به صورت دوره‌ای انجام می‌شود و حتما برنامه سفر به قم نیز وجود داشته است، اما مسائل پیش‌آمده سبب شد که زمان آن جلو بیفتد.

کنعانی‌مقدم در پاسخ به این پرسش که آیا این سفر را می‌توان دلجویی دولت از علما ارزیابی کرد، گفت: بیشتر جنبه پاسخگویی دارد، زیرا مراجع به دنبال دلجویی نیستند و تنها می‌خواهند که کسی از خطوط اسلام پا فراتر نگذارد.

در همین حال فاضل میبدی عضو مجمع محققین (از گروه‌های حامی فتنه) با رد ضمنی انتقاد علما و مراجع گفت: تلاش علما در قم این است که نحوه اداره امور کشور با دین و مذهب مغایرت نداشته باشد. این در حالی است که به اعتقاد من حد و مرز این مغایرت به صورت روشن در قانون اساسی مشخص شده است.

برخلاف این اظهارنظر، مطالبه علما و مراجع از دولت نیز اجرای متن قانون اساسی از جمله در زمینه پاسداری از شریعت اسلامی است و این مطالبه عین قانون‌اساسی- و نه معارض آن- است.

طرح تکاپو طرح ملی اشتغال نیست

کیهان آورده است: اتخاذ دو بسته سیاستی متفاوت درباره اشتغال از سوی وزارت رفاه با تعجب روزنامه دولتی شهروند مواجه شد.

ارگان هلال‌احمر ضمن مصاحبه با معاون اشتغال وزیر رفاه نوشت: طرح تکاپو مهم‌ترین طرح این روزهای وزارت تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی برای مقابله با بحران بیکاری است؛ همان طرحی که حمایت احمد میدری، معاونت رفاه وزارت کار و سازمان یونیدو را پشت سر خود دارد و مبتنی بر اشتغال بدون سرمایه است. اما حسن طایی ‌معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارتخانه بسته سیاستی - اجرایی دیگری برای اشتغال طرح کرده که طرح تکاپو را در ذیل و هم‌راستای همان بسته خود می‌داند. از این رو به نظر می‌رسد که بین دستگاه‌های مرتبط در وزارت کار، تعاون و امور اجتماعی درباره حساسیت و میزان اهمیت طرح تکاپو چندان توافق وجود ندارد، زیرا عده‌ای این طرح را ملی عنوان کرده و عده‌ای همچون طایی (اگرچه این طرح را مهم می‌دانند) معتقدند که تنها بخشی از مشکلات را حل می‌کند و کلیت مشکل باید با هماهنگی نهادهای حاکمیتی حل شود.

روزنامه شهروند با بیان اینکه «طایی» در خلال مصاحبه بارها مکث می‌کند تا کسی را نیازارد، از قول وی می‌نویسد: طرح تکاپو ذیل بسته سیاستی اشتغال پایدار است... طرح تکاپو یک طرح ملی نیست. برای طرح ملی ایجاد اشتغال باید سراغ نظام تخصیص منابع سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یا سیاست‌های پولی و اعتباری بانک مرکزی یا سیاست‌های مالی وزارت دارایی رفت.

وی بر لزوم هماهنگی دستگاه‌های اجرایی برای حل معضل اشتغال تاکید می‌کند و می‌افزاید: ما به طور پیوسته به دنبال ایجاد هماهنگی درون سازمانی هستیم. ما تلاش می‌کنیم وضع‌مان بهتر شود اما این که انتظار داشته باشید طرح‌های ما تمام مشکلات کشور را حل کند خیر، این‌گونه نخواهد بود. من می‌توانم درباره طرح تکاپو و اشتغال پایدار صحبت کنم. نمی‌توانم درباره آقای روحانی و دولت صحبت کنم.

معاون وزیر رفاه در پاسخ این سوال که آیا هماهنگی میان دستگا‌ه‌های اجرایی وجود دارد، می‌گوید: وظیفه شورای اشتغال هم همین است. شورای اشتغال کانون هماهنگی سیاست‌های اقتصاد کلان موثر بر بازار کار است.

یادآور می‌شود جلسات شورایعالی اشتغال معمولاً با تأخیر برگزار می‌شود. آخرین جلسه شورا، 4 آذر ماه بوده است.

برای آمریکا سخت است که از شر رابطه با عربستان خلاص شود

کیهان نوشت: یک نشریه آمریکایی معتقد است ایالات متحده باید دور برخی متحدان بدنام نظیر عربستان را خط بکشد.

نشنال اینترست می‌نویسد: زمان آن فرا رسیده که به ریاض پیام بدهیم این رابطه به پایان رسیده است. البته روابط دو کشور می‌تواند ادامه داشته باشد، اما دیگر نیازی به سفر رییس جمهور برای احترام به تاج و تخت سلطنت و حمایت ارتش ایالات متحده از خاندان آل سعود وجود نخواهد داشت.

این نشریه خاطرنشان کرد: کار سختی است که از شر یک رابطه بد خلاص شوید. اوقات خوب تمام می‌شوند و ارتباطات از بین می‌روند، اما مردم نمی‌توانند تشخیص دهند که چه زمانی باید خداحافظی کنند. کشورها هم مشکلات مشابهی دارند، به ویژه ایالات متحده که در طی چند دهه (همانند بسیاری از مردم و لیست دوستان فیسبوکشان) متحدانی پیدا کرده است که آنها را رها نمی‌کند.

از کجا باید شروع کرد؟ کشورهای زیادی وجود دارند که ارزش دوستی ندارند، از جمله عربستان.

نشنال اینترست می‌نویسد: کسی شک ندارد که ایالات متحده و عربستان منافع مشترکی در زمینه تجارت نفت و دشمن مشترکی همچون اسامه‌بن‌لادن داشته‌اند. در واقع عربستان برای بقا نیاز به فروش نفت و دریافت پول آن از دوست و دشمن دارد. وقتی هم که سلطنت در معرض خطر قرار بگیرد آنها بدون توجه به خارج با تهدیدات برخورد می‌کنند. وقتی صحبت از ارزش‌ها می‌شود، ریاض یک شرمندگی بزرگ برای ایالات متحده است. به طور کلی عربستان کشوری دیکتاتوری است که رژیم سلطنتی آن مردم را غارت می‌کند، با مخالفان سیاسی با سبعیت برخورد می‌کند و حتی به صدور ظلم و ستم به طور مثال به بحرین هم دست می‌زند. زمان آن فرا رسیده که به ریاض پیام بدهیم این رابطه به پایان رسیده است.

نویسنده عراق را کشوری از دست رفته برای آمریکا عنوان کرد و افزود: حمله دولت بوش به عراق براساس چندین توهم بود. نقطه آغاز آن وجود سلاح‌های کشتار جمعی بود. علاوه بر این مقامات آمریکایی فکر می‌کردند که عراق جدید، غربی خواهد بود و اسرائیل را به رسمیت خواهد شناخت و تبدیل به پایگاهی علیه ایران شیعه خواهد شد. اما افسوس که تمام این‌ها تبدیل به یک کابوس گسترده شد و یک سری توهمات عجیب و غریب منجر به کشته شدن 4500 آمریکایی و 200 هزار عراقی شد.

اکثریت صهیونیست‌ها اسرائیل را طرف بازنده جنگ 51 روزه می‌دانند

کیهان آورده است: با آشکار شدن هرچه بیشتر حقایق درباره شکست اسرائیل در جنگ اخیر، نتایج تحقیقات مختلف حاکی از کاهش آمار صهیونیست‌هایی است که اسرائیل را پیروز جنگ غزه می‌دانستند.

به گزارش روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارنوت، بر اساس نتایج تحقیقات صورت گرفته در جریان جنگ 51 روزه اخیر در غزه و مقایسه آن با تحقیقات صورت گرفته در هفته جاری توسط موسسه مطالعات امنیت داخلی، می‌توان نتیجه گرفت شمار صهیونیست‌هایی که فکر می‌کردند ارتش رژیم صهیونیستی برنده جنگ غزه بوده است کاهش چشمگیری داشته و در مقابل، معتقدان به پیروزی حماس افزایش قابل توجهی پیدا کرده‌اند.

نتایج این نظرسنجی‌ها که در میان قشر بزرگسال جامعه صهیونیستی صورت گرفته نشان می‌دهد در جولای (تیر) سال 2014 یعنی در حین جنگ 51 روزه غزه، 71 درصد از اسرائیلی‌ها فکر می‌کردند که اسرائیل برنده جنگ غزه خواهد بود. یک ماه پس از این نظرسنجی در تحقیق صورت گرفته دیگری در ماه آگوست 2014، آمار طرفداران اسرائیل به شدت کاهش یافت و به 51 درصد رسید و اکنون در جدیدترین نظرسنجی انجام شده در هفته جاری، آمار طرفداران اسرائیل با کاهش دوباره به 46 درصد رسیده است.

به گزارش خبرگزاری قدس، این نظرسنجی در حالی است که در جریان جنگ 51 روزه غزه، گروه‌های مقاومت فلسطین حملات و بمباران رژیم صهیونیستی در نوار غزه را با شلیک گسترده موشک پاسخ داد و خسارت‌های بسیاری را به این رژیم وارد کرد. رژیم صهیونیستی در نتیجه جنگ غزه هیچ دستاوردی به دست نیاورد و بسیاری از مقامات نظامی و سیاسی صهیونیست با اذعان به این موضوع، شکست جنگ غزه را پذیرفته‌اند.

ایران: محمد جواد لاریجانی: دستگاه امنیتی مسئول سلامت افراد در حصر است

روزنامه ایران نوشت: دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: «ما با افرادی که حصر هستند کینه شخصی نداریم خصوصاً با کسانی که منبع خدماتی بودند، قاعدتاً نظام با دید تسامحی به آنها نگاه می‌کند و خدمات این افراد همیشه ملحوظ است.»

به گزارش ایلنا، محمدجواد لاریجانی در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش دیگری در مورد بیماری این افراد و اینکه آیا دستگاه قضایی و ستاد حقوق بشر پیگیر سلامت این افراد است، گفت: «دستگاه امنیتی مسئول این قضیه است. میزان محصور بودن این دوستان هیچ تداخلی با مسائل سلامت آنها ندارد. آنها فرجه‌های زیادی دارند، حتی برای اینکه به نقاط مختلف کشور سفر کنند، دسترسی‌های پزشکی آنها شاید بیشتر از دسترسی‌های معمولی است و دلیلش هم موجه است چراکه دستگاه‌های امنیتی ما مسئولیتی برعهده می‌گیرند و مسئولیت‌های تابعه را هم برعهده دارند.»

گزارش «نیویورک تایمز» از تنش روابط آمریکا و اسرائیل

ایران آورده است: روزنامه «نیویورک تایمز»در گزارشی عنوان کرد که انتشار اخباری درباره خودداری واشنگتن از اطلاع رسانی کامل به تل آویو، روابط دو طرف را پرتنش کرده و این در حالی است که مقامات اروپایی نیز چنین رویکردی را از جانب آمریکا تصدیق کردند.به گزارش «ایرنا»،؛ این نشریه آمریکایی در مطلبی به قلم «دیوید سانجر» نوشت که دولت باراک اوباما رییس جمهوری امریکا با جدیت تمام سرگرم مذاکره با جمهوری اسلامی ایران است تا پیش از سر رسیدن مهلت پایان ماه مارس، سرفصل ها و رئوس یک توافق هسته ای با ایران مشخص شود.شتاب گفت و گوها، تنش هایی را در روابط امریکا و رژیم اسرائیل پدید آورده و بخصوص موضوع دعوت کنگره از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم برای سفر به امریکا و برنامه سخنرانی وی در کنگره که حول محور «اجتناب از یک توافق بد با ایران» ایراد خواهد شد، این تنش را شدیدتر کرده است .براساس این گزارش، مقامات اسرائیلی عنوان می کنند که نتانیاهو احساس می کند از سوی دولت آمریکا طرد شده و از جزئیات گفت و گوهای هسته ای ایران بی اطلاع مانده است.

هزینه زیاد دولت سابق برای دخالت در انتخابات مجلس

ایران نوشت: نماینده رشت در مجلس ضمن تأکید بر ابعاد گسترده‌ دریافت پول توسط نمایندگان از محمدرضا رحیمی، گفت: «به جد بر این باورم که اگر در این زمینه کنکاش بیشتری شود، هزینه‌کرد دولت سابق در انتخابات و مداخله آن برای کسب کرسی‌های مجلس بسیار بیشتر از اینها بوده است.» غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در گفت‌و‌گو با ایلنا افزود:« همان‌ها که امروز قائل به طرح موضوع شکایت از نمایندگان متخلف در پرونده محمدرضا رحیمی در کمیسیون اصل ۹۰ نیستند، در برهه‌ای سخنرانی یک نماینده را که خلاف جهت‌گیری‌های سیاسی آنها بود، قابل طرح در کمیسیون اصل ۹۰ می‌دانستند، اما حالا براساس منافع خود این موضوع را قابل طرح نمی‌دانند.»

رییس دفتر ضرغامی تکذیب کرد

ایران آورده است: رییس دفتر عزت‌الله ضرغامی، رییس سابق سازمان صدا و سیما در گفت‌وگو با فارس، ضمن تکذیب خبر منتشر شده در برخی روزنامه‌های دیروز گفت: «باور و عملکرد آقای ضرغامی همواره حاکی از احترام و توجه به همه سلایق سیاسی درون نظام بوده است.» گفتنی است، ایلنا دیروز گفت‌وگویی با عزت‌الله ضرغامی منتشر کرد که وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه «از اصلی‌ترین انتقادات به ریاست شما در سازمان صدا و سیما، نادیده گرفتن یک جناح سیاسی در برنامه‌های رسانه‌ ملی است»، گفته بود: «آن مسأله در چارچوب اهداف صدا و سیما بود.»

درخواست عجیب آرژانتین از آمریکا

ایران نوشت: دولت آرژانتین گفت از آمریکا خواسته است تا مسأله بمبگذاری سال 1994 در «آمیا» را در مذاکرات هسته‌ای با ایران بگنجاند. به گزارش «انتخاب» به نقل از رویترز، وزیر خارجه آرژانتین در نامه‌ای به همتای آمریکایی خود جان کری نوشت: «از شما مجدداً درخواست می‌کنم که مسأله «آمیا» در مذاکرات هسته‌ای با ایران گنجانده شود.» در انفجار مرکز فرهنگی یهودیان در «بوئنوس‌آیرس» موسوم به «آمیا»، ۸۵ نفر کشته شدند. هرچند برخی مقامات آرژانتین، ایران را به دخالت در این بمبگذاری متهم کردند اما مستندی برای اثبات این ادعا ارائه نشده است. کارشناسان موافقت اعضای 1+5 با درخواست عجیب آرژانتین را بعید می‌دانند.

اعتماد: تماس تلفنی اردوغان با احمدی‌نژاد

روزنامه اعتماد نوشت: رییس‌جمهور ترکیه در تماس تلفنی با محمود احمدی‌نژاد درگذشت والده وی را تسلیت گفت. به گزارش تسنیم، رجب طیب اردوغان رییس‌جمهور ترکیه، سه‌شنبه شب در تماس تلفنی با محمود احمدی‌نژاد، مراتب تسلیت و همدردی خود را به مناسبت رحلت والده ماجده وی ابراز کرد. وی در این تماس تلفنی، از خداوند متعال برای والده مکرمه رییس‌جمهور سابق طلب رحمت و مغفرت و برای بازماندگان صبر و اجر آرزو کرد. احمدی‌نژاد نیز متقابلا از آقای اردوغان برای ابراز همدردی با ایشان قدردانی کرد و عزت و سلامتی ملت و دولت ترکیه را از خداوند متعال خواستار شد.

پدیده شاندیز متوقف نمی‌شود

اعتماد آورده است: وزیر دادگستری گفت: فعالیت‌های شرکت سرمایه‌گذاری پدیده متوقف نخواهد شد. به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی گفت: دفاتر پدیده از این جهت بسته شده که هیچگونه سپرده‌گذاری جدیدی صورت نگیرد. او گفت: فعالیت سپرده گذاران قبلی مشکلی ندارد و فعالیت‌های این شرکت برای همیشه متوقف نمی‌شود. او در خصوص سوالی مبنی بر برخی شایعات در مورد انتساب شرکت پدیده به یکی از نزدیکان دولت گذشته گفت: این مساله شایعه است و البته چند بخش خصوصی بوده‌اند که با یکدیگر ارتباط داشته‌اند. او ادامه داد: توسعه بی‌رویه جذب سرمایه و افزایش سهام این شرکت غیرقانونی بوده و ارزش افزوده سهام که افزایش پیدا کرده، مورد اشکال است. به گفته وی پرونده در حال بررسی و اقدام است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خلف وعده، نشانه نفاق است

خلف وعده، نشانه نفاق است

طبق متون دینی، وفای به عهد از علائم ایمان و خلف وعد از نشانه‌های نفاق است. در اسلام نسبت به راستگویی، ادای امانت و وفای به عهد تاکید فراوان شده است.

انتخابی هوشمندانه

انتخابی هوشمندانه

در شرایطی که چشم ناظران سیاسی به انتخابات ریاست جمهوری 1400 است ما با دو گروه از مخالفان مشارکت عمومی و گسترده مردم مواجهیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر