jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۷۱۵۴۶   ۲۸ بهمن ۱۳۹۳  |  ۱۰:۴۱

دانشمندان از کشف قابلیت های جدید برای نانوذرات طلا در علم پزشکی خبر داده اند.

استفاده از نانوذرات طلا برای تخریب سلول‌های سرطانی

در سال​های اخیر استفاده از نانوذرات طلا به عنوان ابزاری ارزشمند و کاربردی در تشخیص و تصویربرداری پزشکی به یکی از نوآوری های این عرصه تبدیل شده است اما تحقیقات جدید نشان می دهد که می توان از این ذرات فراتر از تصورات قبلی استفاده کرد.

گروهی از محققان دانشگاه «لیدز» کشف کرده اند که تغییر شکل دادن نانوذرات طلا و تبدیل آنها به نانولوله ها، ویژگی های جدیدی به این ذرات بسیار ریز می دهد که از جمله آنها می توان به قابلیت تخریب سلول های سرطانی درصورت حرارت دیدن اشاره کرد.

در قلب این نگرش جدید تکنیکی نهفته که دانشمندان با استفاده از آن می توانند طول نانولوله های طلا را کنترل کرده و به میزان دلخواه درآورند.

به گفته دانشمندان، با تغییر طول نانولوله های طلا می توان امیدوار بود که در مواجهه با انواع مختلف سرطان، بهترین شیوه درمان را به کار برد.

از آن گذشته دانشمندان دانشگاه لیدز نشان داده اند که می توان این نانولوله ها را برش داد تا در مجاورت تور نزدیک به مادون قرمز واکنش نشان دهد.

آنها برای بررسی دقیق این موضوع به سراغ موش های آزمایشگاهی رفته و با تزریق نانولوله های طلا به بدن این جانوران شروع به ردیابی نانولوله ها کردند. این عمل با تکنیکی موسوم به «MSOT» صورت گرفت.

پروفسور «استیو اونس» از دانشمندان دانشگاه لیدز گفت: زمانی که نانولوله های طلا در حال حرکت در بدن هستند، اگر از نور با فرکانس درستی استفاده شود می توان حرکت آنها را ردیابی کرد.

وی افزود: انرژی حاصل از نور به گرما تبدیل می شود. در عین حال با استفاده از پرتوی لیزری می توان این گرما را افزایش داد تا بدین ترتیب نانولوله های طلا در نقش سلاحی مخرب علیه توده های سرطانی عمل کنند.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها